Zor Bir Konu: Vergi Adaleti

10 Nisan 2019 tarihinde Bakan Albayrak tarafından "YEP 2019 Yapısal Dönüşüm Adımları" açıklandı. Yerel seçimlerin daha neticelenmediği bir ortamda, birçok bakanlığın reform planı ileri tarihlerde açıklayacağı belirtilerek yapılan açıklamalarda; kamu bankalarına bütçenin izin verdiği ölçüde 28 milyar TL sermaye desteği, bankalardaki Enerji ve inşaat batıklarını dışarı çıkaracak fonların kurulması dikkat çekti.

Zor Bir Konu: Vergi Adaleti
Fırat Duru
Fırat Duru
11 Nisan 2019 Perşembe 09:42

Zor Bir Konu: Vergi Adaleti

Tarihin en klasik hedeflerinden biri nedir? Dolaylı vergileri azaltıp, dolaysız vergileri artırarak verginin daha da fazla tabana yayılmasını ve vergi adaletini sağlamaktır. Tüm dünya bununla uğraşıyor. Gelişmiş ülkeler bunu başardı. Ancak Türkiye on yıllardır bu konuda ilerleme sağlamakta zorlanıyor. Harun Kılıçaslan ve Sercan Yavan'ın “OECD ülkeleri ile Türkiye'nin vergi yükünün karşılaştırması” çalışmasına göre; Türkiye bazı vergi türlerinde ortalamanın altında iken bazılarında üstündedir. Örneğin ücretler üzerinden alınan vergilerde, harcamalar üzerinden alınan vergilerde ortalama üstüyken kurumlar üzerinden alınan vergilerin yükü ve servet vergisi yükünde Türkiye OECD ortalaması altında kalmaktadır. Ancak adil olmayan vergi dağılımı nedeniyle toplam yük fazladır. OECD ortalamasında dolaylı vergilerin oranı %45 düzeyindeyken Türkiye %65 oranıyla üçüncü sırada yer almaktadır. Daha adaletli bir vergi sisteminin oluşturulabilmesi için dolaylı vergi yükünün dolaysız vergi yükü lehine azaltılması gerekmektedir. Bu da ekonomilerin gelişmesiyle ilişkili. Ancak Türkiye’nin vergi yükü dağılımında kısa vadede dolaylı vergilerin yükünün azalması kaynak ihtiyacı nedeniyle beklenmemelidir. 5 Nisan 1994 kararlarında Kamu maliyesiyle ilgili kararların temel özelliği kamunun gelirlerini arttırmak ve giderlerini kısmak olmuştu. Bu çerçevede, vergi denetimlerinin arttırılması ve vergi ödemeyenlerin vergi ödemesi ve herkese bir vergi numarası verilmesi, Gelir ve Kurumlar vergisine % 10 ek "Ekonomik Denge Vergisi" alınması kararlaştırılmıştı. 10 Nisan 2019 tarihinde Bakan Albayrak tarafından "YEP 2019 Yapısal Dönüşüm Adımları" açıklandı. Yerel seçimlerin daha neticelenmediği bir ortamda, birçok bakanlığın reform planı ileri tarihlerde açıklayacağı belirtilerek yapılan açıklamalarda; kamu bankalarına bütçenin izin verdiği ölçüde 28 milyar TL sermaye desteği, bankalardaki Enerji ve inşaat batıklarını dışarı çıkaracak fonların kurulması dikkat çekti.

Orjinal Bülten ve Hisse Detayları. Alnus_Bulten_11042019.pdf

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.