Topal Türkiye'nin Asıl Gücü

Avrupa MB, oybirliğiyle yavaşlayan Avrupa ekonomisine müdahale etmek için Uzun Vadeli Refinansman İşlemleri (TLTRO) programını bu yıl Eylül'de başlatacağını ve 18 ay sürdüreceğini açıkladı. Alnus Yatırım Piyasa analizi,

Topal Türkiye'nin Asıl Gücü
08 Mart 2019 Cuma 09:34

Topal Türkiye’nin Asıl Gücü

Avrupa MB, oybirliğiyle yavaşlayan Avrupa ekonomisine müdahale etmek için Uzun Vadeli Refinansman İşlemleri (TLTRO) programını bu yıl Eylül'de başlatacağını ve 18 ay sürdüreceğini açıkladı. Bu hamle ilk etapta iyi gözükebilir ama ekonomik yavaşlama o kadar tehlikeli boyutlarda ki 2015'deki program gibi bunun da ne sonunu ne miktarını tutturamazlar. Yani süresi dolmadan uzatırlar veya hacmini büyütürler. Avrupa Merkez Bankası sonrasında Euro değer kaybetmeye ve dolar değer kazanmaya başladı. Euro/dolar paritesi önce 1.13'ü sonra 1.12’yi aşağı kırarken Tango'nun memleketi Arjantin'de kriz tamtamları çalmaya başladı: Peso % 3 artışla 41.5 dolar seviyesine yükseldi. Brezilya geri de kalır mı o da % 3 artışla 3.87 ye çıktı. Afrika'nın yıldızı Güney Afrika Randı da % 1.6 yükselerek 14.5 seviyesine çıktı. Türk Lirası ise % 0.5 artışla 5.46 ya yükseldi. Vadeli işlemlerde düne kadar 2.4 milyar dolarlık satış yapan TCMB, dün de 190 milyon dolar daha sattı. Bugün USDTRY’ye dikkat edilmeli. Zira dün akşamdan beri Arjantin’deki sıkıntı büyüyor: Artık 1 USD= 42.5 Peso. Endonezya ve Pakistan paraları bu sabah % 1 kaybetti. Bu arada dün açıklanan verilere göre Türk halkı ve şirketleri kendini hedge yapmak için spottan dolar almaya devam ediyor: Yılbaşından beri geçen 2 ayda bankalardaki dolar toplamı 10.2 milyar arttı. Türkiye Cumhuriyeti, kuruluş yıllarında kadınların üstün gayretiyle ayağa kalmışken Almanya da iki dünya savaşını kaybettikten sonra kadınların gayretiyle ayağa kalmıştır. Günümüzde Almanya ve Türkiye 82 milyon nüfusa sahiptir. Ancak Almanya’da 45 milyon kişi çalışırken Türkiye’de 28 milyon kişi çalışmaktadır. 2018 yılında bir alman ortalama 45 bin dolarlık, bir Türk ortalama 9 bin dolarlık gelir üretebildi. Bunun en önemli nedenlerinden biri Türkiye'nin topal olmasıdır. Zira ülkemiz, erkeklerinden bir şekilde yararlanabilirken kadınlarından üretimde tam yararlanamamaktadır. Örneğin 2017 yılında Almanya'da çalışan 18.4 milyon kadın, ülkenin 20-64 yaş arası kadın nüfusunun % 75’ini oluşturuyor. Türkiye'de ise bu oran % 33 seviyesinde. Bu rakam 1990'da da aynıydı. Üstelik bölgesel farklılıklar da sıkıntı yaratıyor: Kastamonu civarı % 47 kadın istihdamına sahipken Güneydoğu Anadolu % 20’yi bile geçemiyor. Avrupa’da; İzlanda’da kadın istihdam oranı %84 ile zirve iken en düşük oran (Türkiye hariç) İtalya’nın güneyindedir. Ülkemiz, kadın gücünü devreye sokamazsa erkekler ne kadar uğraşırsa uğraşsın gelişmiş bir ekonomi olamaz. Kadınlarımız “ihtiyari kuvvet” yerine “asıl kuvvet” olarak devreye girmelidir. Demek ki her sektör daha fazlasını yapmalı. Örnek olması açısından şunu belirteyim ki içinde bulunduğumuz finans sektöründe çalışanların; bankalarda % 51'i, aracı kurumlarda % 42'si kadınlardan oluşuyor. Bu vesileyle tüm çalışan kadınların gününü kutlarız.

Tüm Bülten Götüntülemek için TIKLAYINIZ

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.