HİSSE ANALİZİ

AK Yatırım'dan Petkim için endekse paralel yeni hedef fiyatını duyurdu.

HİSSE ANALİZİ
Serkan Öztürk
Serkan Öztürk
27 Kasım 2019 Çarşamba 16:03

Petkim için zayıf görünümün devam etmesini öngörüyoruz.

Düşen ürün fiyatları ve marjlar, global petrokimya sektörünün zayıf görünümünü ortaya koymaktadır. Petkim için hazırladığımız ürün fiyat endeksi son üç yılın en düşük seviyelerine gerilemiştir. Endeks Kasım’da da 2019 yılı ortalamasına göre %7 daha düşüş gösterdi ve ton başına 850 dolar oldu. Diğer taraftan, zayıf seyreden hammadde fiyatlarına rağmen, Petkim’in ürün marjları Kasım’da ton başına 100 dolar daha düşerek 330 dolara geriledi. Söz konusu marj 2018 yılında 525 dolar seviyesindeydi. Zayıf karlılık görünümünü dikkate aldığımızda, STAR Rafinerisi’nin artan katkısına rağmen Petkim için zayıf bir dördüncü çeyrek bekliyoruz. 

Piyasa beklentilerinde aşağı yönlü revizyonlar muhtemel

Sektördeki zayıf karlılık görünümüne bağlı olarak, 2020 yılında dolar bazında sadece %7’lik bir faaliyet karı (FAVÖK) büyümesi bekliyoruz. Söz konusu büyüme daha çok STAR Rafinerisi’nden nafta alımlarının artmasıyla sağlanan lojistik maliyet avantajına dayanmaktadır. 2020 yılında 302mn dolar olan FAVÖK beklentimize karşılık, piyasa beklentisi 364mn dolar seviyesinde bulunmaktadır. Söz konusu piyasa beklentisi 2020’de marjlarda ciddi bir toparlanma olacağı beklentisine işaret etmektedir. Bu yönde sinyallerin henüz görülmemesi sebebiyle piyasa beklentisinin aşağı yönlü revize edilme riskinin olduğunu düşünüyoruz. Diğer taraftan, 2020 yılı için 151mn dolar (923mn TL) net kar beklentimiz piyasa beklentisinin %31 altında bulunmaktadır.

Borçluluğun 2020 yılında yüksek seyretmesini bekliyoruz.

Petkim STAR Rafinerisi’nin son taksidi olan 240mn doların ödemesini 2020 yılının ilk yarısına ertelemişti. 2019 yılı karından temettü dağıtılmadığı senaryoda dahi net borcun faaliyet karına oranının 2,5’in üzerinde seyretmesini bekliyoruz.

Görüşümüzü olumluya çevirebilecek faktörler

Ürün marjlarında hatırı sayılır bir iyileşme, 2) petrol fiyatlarının gerilemesi, 3) STAR Rafinerisi’nin temettü dağıtabilecek karlılığa ulaşması ve Petkim’in nakit akışına katkı sağlaması, 4) STAR Rafinerisi ile entegrasyonun beklenenin üzerinde sinerji yaratması beklentimizi olumluya çevirebilecek faktörler olarak sıralanabilir. 

Petkim için Endekse Paralel Getiri tavsiyemizi koruyoruz.

Zayıf karlılık görünümü ve kar büyümesinin olmaması sebebiyle Petkim için Endekse Paralel Getiri tavsiyemizi koruyoruz. Hedef fiyatımızı 4,30TL’den 4,1TL’ye indiriyoruz.

RAPORUN TAMAMI 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.