DOAS Hisse Teknik Analiz ve Yorumları

Kurdaki değer kayıpları o hisseye destek verecektir. Şirket kasasında bulunan ve 577 milyon tl değerinde olup yüzde 3,75 doğuş holding payı şirket için zor günlerde destek olacaktır.

DOAS Hisse Teknik Analiz ve Yorumları
22 Mart 2019 Cuma 12:14

Hisse Öneri
İlgili Galeriye Git

Kurdaki değer kayıpları o hisseye destek verecektir. Şirket kasasında bulunan ve 577 milyon tl değerinde olup yüzde 3,75 doğuş holding payı şirket için zor günlerde destek olacaktır.

DOAS Hisse analiz ve yorumları,

Yatırım Teması

""Doğuş Otomotiv için yurtiçi otomotiv pazarındaki liderliğinin ve güçlü araç parkının en önemli güçlü yanları olduğunu düşünüyoruz. Nitekim güçlü pazar payı TL’nin değer kaybının keskin olduğu dönemde gecikmeli de olsa gerekli fiyat artışları için şirketin elini kuvvetlendiren bir unsur. Diğer taraftan geçmişte de olduğu gibi kurdaki sert değer kayıplarında VW Grubu’nun Doğuş Otomotiv’e destek vermeyi sürdüreceğini düşünüyoruz. Ayrıca, Doğuş Otomotiv’in bilançosunda finansal yatırımlar altında bulunan 577 milyon TL değerindeki Doğuş Holding’te bulunan %3.75 payı şirket için zor günler için destek unsuru olacaktır.

Katalizör

TL’deki sert değer kaybının araç satış fiyatlarına yansıtılmasının ve faiz oranlarındaki artışın 2018 yılında otomotiv pazarını olumsuz etkileyeceğini düşünüyoruz. Şirketin 1Ç18 sonu itibariyle geri alınan payların piyasa değeri ile düzelttiğimiz net borç pozisyonu 2.3 milyar TL olup, net borç / FAVÖK rasyosu 3.7x seviyesinde, faiz gideri/FAVÖK rasyosu ise 0.6x’dır. Toplam borcun neredeyse tamamı TL bazlı olup, faiz oranlarındaki artışın şirketin net karını olumsuz etkilemesi beklenmektedir. O nedenle DOAS için hisse başına 9.72 TL hedef fiyatımız yüksek getiriye işaret etse de kısa dönemde hisseyi etkileyecek olumlu bir haber akışı beklentimizin olmaması nedeniyle TUT tavsiyemizi koruyoruz.

Riskler

İthal araç distribütörü olan şirketin karlılığında en önemli risk unsuru €/TL kurundaki volatilitedir. 2011 – 2016 yıllarında şirketin FAVÖK marjı %3.4 ile %6.3 arasında değişiklik göstermektedir. Şirket uzun dönemde sürdürülebilir FAVÖK marjını %5 seviyesi olarak açıklamaktadır. Yurtiçi otomotiv talebini olumsuz etkileyen TL’deki değer kaybı ve faiz artışları da diğer risk unsurlarıdır.""

Özet Finansal Göstergeler

Satışlar        8.249 mn TL
FAVÖK         479 mn TL
Net Kar        115 mn TL
FD/Satışlar         0,4
FD/FAVÖK         7,3
F/K                   10,0
PD/DD                 0,8

İş Yatırım tavsiyesi,

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.