Zorlu Enerji'den Devralma Kararı

Zorlu Enerji'den Devralma Kararı
16 Mayıs 2018 Çarşamba 16:13

Zorlu Enerji, doğalgaz dağıtım şirketleri Trakya Doğal Gaz ve Gaziantep Doğal Gaz paylarının ilgili Zorlu Grubu şirketlerinden devralınmasına karar verdi.
 

 Zorlu Enerji Elektrik Üretim A.Ş'nin ( ZOREN ) KAP' yaptığı açıklama ;

 Zorlu Enerji Elektrik Üretim AŞ Yönetim Kurulu Sayın Zeki Zorlu başkanlığında Şirket merkezinde toplanmış, gündeminde bulunan konular müzakere edilerek aşağıdaki kararlar alınmıştır.

 Şirketimiz çatısı altında faaliyet bütünlüğünün sağlanmasını amaçlayan kurumsallaşma çalışmaları kapsamında, doğalgaz dağıtımı konusunda faaliyet gösteren Trakya Bölgesi Doğalgaz Dağıtım AŞ ("Trakya Doğal Gaz") ve Gazdaş Gaziantep Doğalgaz Dağıtım AŞ'nin ("Gaziantep Doğal Gaz") toplam sermayelerinin %90'ını temsil eden paylarının ilgili Zorlu Grubu şirketlerinden aşağıda belirtilen pay oranlarında
  
1) Trakya Bölgesi Doğalgaz Dağıtım AŞ'nin sermayesinde;

  
° Zorlu Holding AŞ'nin ("Zorlu Holding") sahip olduğu toplam %90,76 payın %80,76'sını temsil eden kısmının,

  
° Zorlu O&M Enerji Tesisleri İşletme ve Bakım Hizmetleri AŞ'nin ("Zorlu O&M") sahip olduğu %0,67 oranındaki payların tamamının,

  
° Zorlu Endüstriyel ve Enerji Tesisleri AŞ'nin ("Zorlu Endüstriyel") sahip olduğu %2,68 oranındaki payların tamamının,

  
° Zorluteks Tekstil Ticaret ve Sanayi AŞ'nin ("Zorluteks") sahip olduğu %0,13 oranındaki payların tamamının

  
° Olgun Zorlu'nun sahip olduğu %5,76 oranındaki payların tamamının,

  
2) Gazdaş Gaziantep Doğalgaz Dağıtım AŞ'nin sermayesinde

  
° Zorlu Holding'in sahip olduğu %67,31 oranındaki payların tamamının,

  
° Zorlu O&M'in sahip olduğu %1,54 oranındaki payların tamamının,

  
° Zorlu Endüstriyel'in sahip olduğu %5,22 oranındaki payların tamamının,

  
° Zorluteks'in sahip olduğu %0,38 oranındaki paylarının tamamın ve

  
° Olgun Zorlu'nun sahip olduğu %15,56 oranındaki payların tamamının

  
Şirketimizin %100 oranında hissedarı olduğu Zorlu Enerji Dağıtım AŞ tarafından aşağıda belirtilen koşul ve bedeller üzerinden devralınmasına karar verilmiştir.

  
SPK düzenlemmeleri gereğince, söz konusu pay devirlerine ilişkin olarak Ernst & Young Kurumsal Finansman Danışmanlık AŞ'ye bir değerleme çalışması yaptırılmıştır. Yapılan değerleme çalışması sonucu, Trakya Doğal Gaz ve Gaziantep Doğal Gaz'ın toplam değerleri sırasıyla 195.556.539 TL ve 129.860.092 TL olarak belirlenmiştir.

  
Belirlenen şirket değerleri doğrultusunda, Zorlu Enerji Dağıtım AŞ'nin Trakya Doğal Gaz ve Gaziantep Doğal Gaz'ın %90 oranındaki paylarını sırasıyla 176.000.885 TL ve 116.874.082 TL bedel üzerinden devralmasına ve söz konusu tutarların devir tarihinden itibaren 1 yıl içinde nakden ödenmesine toplantıya katılan Yönetim Kurulu üyelerinin oy birliği ile karar verilmiştir.

  
Bu açıklamada bahsi geçen satın alma işleminin hazırlanacak değerleme raporları çerçevesinde Şirket Yönetim Kurulunca bilahare değerlendirilmesine karar verildiğinden, kamuya açıklama yapılması, Sermaye Piyasası Kurulu'nun Özel Durumlar Tebliği'nin 6'ncı maddesi kapsamında satın alma işlemi kesinleşene kadaar Yönetim Kurulu kararı ile ertelenmiştir. Erteleme kararı, değerleme yaptırılma aşamasında söz konusu satın alma işleminin  

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.