Vestel Elektronik Yatırım Kararı Aldı

Vestel Elektronik Yatırım Kararı Aldı
02 Temmuz 2018 Pazartesi 10:20

Vestel Elektronik,elektrikli araç ve enerji depolama pillerinin üretimine yönelik batarya fabrikası yatırımı ile ilgili olarak karar aldı.

Vestel Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş'nin (VESTL) KAP'a yaptığı açıklama ;

 26.02.2018 tarihli özel durum açıklamamıza istinaden, Vestel Elektronik Sanayi ve Ticaret AŞ Yönetim Kurulu 29.06.2018 tarihli Yönetim Kurulu toplantısında aşağıdaki kararı almıştır.

Şirketimizin yeni nesil teknolojilere yatırım yaparak iş kollarını çeşitlendirme ve karlı bir şekilde büyüme stratejisi kapsamında; Şirketimiz ile son dönemde yaptığı satın almalarla batarya üretimi konusunda global bazda önemli oyunculardan biri haline gelen Çinli yatırım şirketi GSR Capital Resources Corporation ve enerji ve elektrikli araç üretimi konularına odaklanan Çinli National Modern Energy Holdings Limited'in birlikte %50 ve Şirketimizin %50 ortaklığında, elektrikli araç ve enerji depolama pillerinin üretimine yönelik bir batarya fabrikası yatırımı ile ülkemizin batarya üretimi konusunda Avrupa'nın tedarik üssü haline getirilmesi hedefinden hareketle;

Elektrikli araç bataryalarının üretimi açısından stratejik öneme sahip nikel sülfat ve kobalt sülfat bileşiklerinin tedariğini sağlamak amacıyla, Zorlu Holding AŞ bünyesinde yer alan ve nikel-kobalt madenciliği konusunda faaliyet gösteren Meta Nikel Kobalt Madencilik Sanayi ve Ticaret AŞ'nin sermayesini temsil eden paylardan %50'sine tekabül eden, her biri 1 TL nominal değerdeki toplam 916.335.000 adet payın tamamının, Ahmet Nazif Zorlu, Olgun Zorlu, Mehmet Emre Zorlu, Selen Zorlu Melik, Meta Madencilik Enerji Turizm Danışmanlık Sanayi ve Ticaret AŞ ve Zorlu Holding AŞ'den Sermaye Piyasası Kurulu tarafından lisanslı Ernst & Young Danışmanlık Şirketi'nin hazırladığı değerleme raporunda bulunan değer aralığı (447,2 milyon ABD Doları ile 572 milyon ABD Doları) dahilinde, Zorlu Grubu'nun 25.02.2018 tarihinde söz konusu Çinli şirketlerle Meta Nikel Kobalt Madencilik Sanayi ve Ticaret AŞ sermayesini temsil eden payların %50'sinin satışına yönelik imzaladığı hisse alım sözleşmesinde mutabık kalınan değer de dikkate alınarak, toplam 250 milyon ABD Doları bedel karşılığında satın alınmasına ve Zorlu Holding AŞ'ye olan alım bedelinin, Holding'den olan alacaklarımızdan mahsup edilmesi suretiyle, kalan paylara ilişkin alım bedelinin ise pay devirlerini takip eden 1 ay içinde nakden ödenmesine mevcudun oybirliğiyle karar verilmiştir.

Söz konusu alış işlemi, Sermaye Piyasası Kurulu'nun II-23.1 sayılı "Önemli Nitelikteki İşlemlere İlişkin Ortak Esaslar ve Ayrılma Hakkı Tebliği"nin ("Tebliğ") 5 ve 6'ncı maddeleri hükümleri çerçevesinde değerlendirildiğinde;

a) İşlem tutarının kamuya açıklanan son finansal tablodaki (31.03.2018) varlık (aktif) toplamına oranı: İşlem tutarı 1.152.075.000 TL ve aktif toplamı 14.734.356.000 TL olup, oran % 7,8'dir.

b) İşlem tutarının yönetim kurulu karar tarihinden önceki altı aylık günlük düzeltilmiş ağırlıklı ortalama fiyatların aritmetik ortalaması baz alınarak hesaplanan ortaklık değerine oranı: Yönetim Kurulu karar tarihi olan 29 Haziran 2018 tarihinden önceki 6 aylık günlük düzeltilmiş ağırlıklı orttalama fiyatların aritmetik ortalaması baz alınarak hesaplanan Şirket değeri 3.287.965.435 TL ve işlem tutarı 1.152.075.000 TL olup, oran %35'tir.

Yukarıda hesaplanan oranlar, mevzuat ile öngörülen %50 eşiğinin altında kaldığından, anılan Tebliğ kapsamında söz konusu pay alış işlemi "Önemli Nitelikteki İşlem" sınıfına girmemektedir.

Elektrikli araç pazarındaki büyümeye paralel olarak elektrikli araçların en önemli ve en maliyetli bileşeni olan Li-ion batarya talebinin de hızla artması beklenmektedir. Li-ion batarya üretimi için nikel ve kobalt en kritik hammaddeler arasında yer almaktadır. Elektrikli araç penetrasyonunun hızla artması nikel ve kobalta olan talebi artırırken, bu elementlerin arz güvenliği ve sürekliliğini de önemli hale getirecektir. Mevcut durumda dünyadaki nikel ve kobalt rezervlerinin önemli bir kısmı tedariğin kesintiye uğrayabileceği bölgelerde yer almakta olup bu durum arz güvenliği açısından risk oluşturmaktadır. Bu kapsamda, global pazarda söz sahibi olan bataarya üreticileri tedarik güvenliğini sağlamak ve fiyat dalgalanmalarına karşı korunmak için nikel ve kobalt rezervlerine sahip şirketlere yatırım yapmaktadır.

Söz konusu nedenlerle gerçekleştirdiğimiz bu satın almanın batarya üretimi yatırımımız için kritik olan hammaddelerin arz güvenliğini sağlaması ve yanı sıra orta-uzun vadede Avrupa'da önemli bir otomotiv elektroniği tedarikçisi olma hedefimize de katkıda bulunması beklenmektedir.

2000 yılının başında kurularak Türkiye'de nikel madenciliğini başlatan Meta Nikel Kobalt Madencilik Sanayi ve Ticaret AŞ ("META"), 2007 yılından bu yana Zorlu Grubu bünyesinde faaliyet göstermektedir. Şirketin Manisa Gördes'teki nikel kobalt madeni işletmesi 2014 yıl sonunda devreye girmiştir. Tesis yılda 10.000 ton nikel metali eşleniği ve 550 ton kobalt metali eşleniği üretim kapasitesine sahiptir. META'nın Manisa Gördes dışında Eskişehir'de de ruhsat sahası bulunmakta olup ayrıca Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde maden arama çalışmaları da devam etmmektedir. Hâlihazırda Nikel-Kobalt Hidroksit (MHP) ara ürününü üretmekte olan META, önümüzdeki dönemde Li-ion batarya üretiminde kritik öneme sahip Nikel Sülfat ve Kobalt Sülfat üretimine yönelik yatırım yapmayı planlamaktadır.

https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/69133


Etiketler; #vestl
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.