Türktelekom İştiraki AVEA'ya Ceza Geldi

Türktelekom İştiraki AVEA'ya Ceza Geldi
22 Ocak 2018 Pazartesi 10:03

Türk Telekom , mobil telekom hizmeti veren iştiraki Avea'nın çeşitli davalara konu olan Hazine payı, evrensel hizmet katkı payı ve çeşitli konulara ait konularda yapılandırma düzenlemesinden yaralanarak toplam 312.2 milyon lira ödeme yapacağını duyurdu

Şirketten KAP'a yapılan açıklama ;

7061 sayılı Bazı Vergi Kanunları ile Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında, 406 sayılı Telgraf ve Telefon Kanununa geçici madde eklenerek, ihtilaflı veya inceleme aşamasında bulunan hazine payı, evrensel hizmet katkı payı, kurum masraflarına katkı payı, idari ücret, telsiz ücretleri, cezai şart ve bunların ferilerine yönelik konularda yapılandırma hükümlerine yer verildiğini 06.12.2017 tarihli Özel Durum Açıklaması ile açıklamıştık.

Söz konusu geçici madde kapsamında, Şirketimizin bağlı ortaklığı Avea İletişim Hizmetleri A.Ş. ("Avea"), incelenmiş ve davalara konu olan hazine payı, evrensel hizmet katkı payı, kurum masraflarına katkı payı, idari ücret, telsiz ücretleri, cezai şart ve bunların ferilerine yönelik konularda yapılandırma hükümlerinden faydalanılmasına karar vermiştir. Bu çerçevede belirtilen konulardaki tüm ihtilaflar sona erdirilecektir.

Bu kapsamda hesaplanan tutar, anapara için 210.462.569 TL, Yİ-ÜFE faiz için 101.718.150 TL olmak üzere toplam 312.180.719 TL'dir. Ödemenin ilk taksiti 2018 yılının Ocak ayından başlamak üzere ikişer aylık dönemler halinde altı eşit taksitte (vade farkı eklenerek) yapılacaktır.

30 Eylül 2017 tarihi itibarıyla hazırlanan konsolide finansal tablolarda, bu konuya ilişkin toplam 119.927.494 TL (Anapara 66.697.174 TL, Faiz 53.230.320 TL) karşılık bulunmakta olup kalan tutar için 2017 yılsonu finansallarında karşılık ayrılması planlanmaktadır.

Söz konusu karar sonrasında, 25 Temmuz 2017 tarihinde açıkladığımız 6,3 milyar TL - 6,4 milyar TL seviyelerinde gerçekleşmesi öngörülen 2017 konsolide FAVÖK öngörüsünde bir değişiklik olmamıştır.

Bu açıklamada sözü edilen Avea'nın yapılandırma hükümlerinden faydalanması ile ilgili olarak, konu ile ilgili süreçlerin netleştirilmesi adına yapılan çalışmalar sonuçlanıncaya kadar, Şirketimizin ve yatırımcılarımızın meşru çıkarlarının korunması amacıyla, SPK'nın II-15.1 Özel Durrumlar Tebliği'nin 6'ncı maddesi kapsamında içsel bilginin açıklanmasının ertelenmesine karar verilmiştir. Bu açıklama, erteleme sebeplerinin ortadan kalkması üzerine ve SPK'nın II-15.1 Özel Durumlar Tebliği'nin 23'üncü maddesi 7. fıkrası ile ilgili mevzuat hükümleri kapsamında yapılmaktadır.


Etiketler; #ttkom
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mustafa - 2 yıl önce
Cezalarınıda müşterilerinden tahsil ediyorlar galiba ödenen faturaları bidaha tahsil ederek