Your SEO optimized title

Turkcell Orta Vadeli Hedeflerini Açıklayacak

Turkcell Orta Vadeli Hedeflerini Açıklayacak
16 Şubat 2018 Cuma 09:15

Turkcell’in 2017 yılı değerlendirmesine dair KAP'a yaptığı açıklama ;

2017 YILINA İLİŞKİN ÖNEMLİ GELİŞMELER

2017 yılı operasyonel ve finansal sonuçlar açısından önemli bir yıl oldu.

Rekor operasyonel sonuçlara ulaşıldı:

Mobil abone kayıp oranı %20,5 ile son on yılın en düşük değerinde gerçekleşti.

1,5 milyon net abone kazanımı ile toplam abone bazı 36,7 milyona ulaştı.

4.5G abone penetrasyonu %87 oldu.

Rekor finansal sonuçlara ulaşıldı:

Grup gelirleri ve FAVÖK sırasıyla %23,4 ve %34,8 arttı.

Grup FAVÖK marjı 3,0 puan artışla son dokuz yılın en yüksek seviyesi olan %35,3’e ulaştı.

Turkcell Türkiye gelirlerinin %67’si olan data ve dijital servis gelirlerinde %51,2 artış gerçekleşti.

Grup net karı güçlü operasyonel performans sayesinde %32,6 artış ile 1.979 milyon TL (1.492 milyon TL) olarak gerçekleşti.

Grup net karı, 7061 numaralı kanun kapsamındaki vergi uzlaşmasının net kar üzerindeki 500 milyon TL’lik etkisi hariç, 2.479 milyon TL olarak gerçekleşti.

2017 yılı hedeflerine, güçlü gelir büyüme performansı, orta vadeli FAVÖK marjı hedefine bir yıl önce ulaşılması ve dördüncü çeyrekte öne çekilen 2018 yılı yatırımları nedeniyle %21 olarak gerçekleşen operasyonel yatırım harcamalarının gelirlere oranı ile ulaşıldı.

Hissedarlara 3 milyar TL temettü ödemesi yapıldı.

2017 yılı için 1.240 milyon TL temettü teklifi yapıldı. Bu teklif Genel Kurul onayına sunulacak.

2018 Grup hedefleri

; gelir büyümesi hedefi %13-%15, FAVÖK marjı hedefi %33-%35 ve operasyonel yatırım harcamalarının gelirlere oranı hedefi %18-%19

DÖRDÜNCÜ ÇEYREĞE İLİŞKİN ÖNEMLİ GELİŞMELER

Güçlü operasyonel performans devam ettirildi:

Mobil çoklu teklif abone payıyıllık 14 puan artışla %55,8’e ulaşırken, TV’li çoklu oyun aboneleri oranı yıllık 9 puan artışla %44,4’e yükseldi.

%72 akıllı telefon penetrasyonu, 15 milyon 4.5G uyumlu akıllı telefon sayısına ulaşıldı.

4.5G abonelerinin data kullanımı 4Ç17’de 5,9GB, Aralık ayında ise 6,0 GB oldu

Rekor finansal sonuçlara ulaşıldı:

Tüm zamanların en yüksek çeyreklik Grup gelirleri ve FAVÖK’ü ile son dokuz yılın en yüksek FAVÖK marjına ulaşıldı.

Grup gelirleri ve FAVÖK sırasıyla %15,4 ve %26,8 artarken, FAVÖK marjı yıllık bazda 3,4 puan artışla %37,3’e ulaştı.

Turkcell Türkiye data ve dijital servis gelirlerinde %22,9 artış gerçekleşti.

Grup net karı 216 milyon TL olarak gerçekleşti (351 milyon TL).

Grup net karı, 7061 numaralı kanun kapsamındaki vergi uzlaşmasının net kar üzerindeki 500 milyon TL’ lik etkisi hariç, iki katına çıkarak 716 milyon TL olarak gerçekleşti.

Fintur, 25 Ocak 2018 tarihinde, Geocell’deki paylarının tamamının, Silknet JSC’ye 153 milyon USD bedelle devredilmesi için bağlayıcı sözleşme imzaladı.

GENEL MÜDÜR KAAN TERZİOĞLU’NUN MESAJI

Dijital dönüşüm, yıllık bazda %23 gelir büyümesi, %35 FAVÖK1 artışı ve tek seferlik etki olan vergi uzlaşısı karşılığı hariç %52 net kar artışının arkasındaki temel etken oldu.

2017, Turkcell’in dijital dönüşümünde yeni dijital marka ve servis lansmanları gibi dönüm noktalarını yaşadığımız,rekor gelir artışı ve abone kazanımı gerçekleştirdiğimiz ve sektörde en yüksek gelir kaydeden statüsüne ulaştığımız bir yıl oldu. Ayrıca, güçlü finansal ve operasyonel sonuçlarımızla hisse performansımızı da tarihi zirvelere taşıdık.

4.5G yatırımımız ve başarılı dijitalleşme modelimiz sayesinde 2017 yılında, Turkcell Grubu olarak yıllık %23,4 büyüme ile son 10 yılın en yüksek büyüme oranını kaydettik; konsolide FAVÖK marjımızı yıldan yıla 3 puan artırdık. Böylece hem gelir büyümesinde hem de operasyonel karlılıkta, yıl içinde iki kez yukarı yönde güncellediğimiz hedefleri de aşan sonuçları gerçekleştirmiş olduk. Müşterilerimizin hızla artan dijital taleplerine cevap verebilmek adına yatırımlarımızı hızlandırarak öne çektik; bu çerçevede bu yıl 3,7 milyar TL operasyonel yatırım harcamasıyla rakiplerimizle olan kalite farkını daha da açtık. Büyümemizin temel yapıtaşlarından biri

olan 4.5G şebekemizde yirminci ayımızı geride bırakırken 5G teknolojilerinin geliştirilmesi için çalışmalarımızı hızlandırdık. Artan müşteri memnuniyeti ve son 10 yılın en yüksek müşteri bağlılığıyla yaklaşık 1,5 milyon net abone kazandığımız Turkcell Türkiye 36,7 milyon aboneye ulaşırken, mobil abonelerimizin %563 ‘sı en az bir dijital  servisimizi kullanır hale geldi.

Müşterilerimizin bir günündeki 1440 dakikasına değer katan dijital servislerimiz…

Türkiye’nin lider dijital operatörü olarak, geleneksel iletişim hizmetlerinin yanı sıra, müşterilerimizin bir günündeki 1440 dakikayı zenginleştiren dijital servislerimizi iyileştirmeye ve dijital servis portföyümüzü geliştirmeye devam ediyoruz. Müşterilerimizin hayatında telefonla konuşulan ortalama 31 dakikalık zamanda ve başka sağlayıcıların sunduğu hizmet ve içeriklerde tüketilen data miktarıyla değil, kendi servis ve dijital çözümlerimizle yer alıyoruz.

Bu kapsamda dijital iletişim platformumuz BiP’in mesajlaşma, sesli ve görüntülü görüşme özelliklerini geliştirerek görüntülü grup arama özelliğini ekledik. BiP”in mesajlaşma özelliği, Aralık ayında 2 milyarın üzerinde mesaj adedi ile ilk kez SMS sayısının üzerine çıktı. Turkcell’in operatör yetkinlikleriyle de zenginleştirilen BiP, bugün çoklu görüntülü görüşmeden, dijitalleşmiş müşteri hizmetlerine, oyun ve eğlenceden, para göndermeye, app-tonetwork aramalardan web tabanlı iletişime kadar geniş bir yelpazede çözüm ve hizmet sunuyor.

Türkiye’nin en popüler müzik uygulaması olan fizy üzerinden bu yıl ilk kez canlı konser yayınına başladık. Her biri 200 bin izleyiciye ulaşan yaz konserleriyle birlikte App Store’da indirilen uygulamalarda ilk sıraya kadar yükselen fizy’de, bu yıl 2,2 milyar şarkı dinlendi. 4.5G lansmanımız sırasında, “Küçük ekranda TV deneyimini değiştireceğiz”demiştik; bu iddiamızı TV+’ta rekor izlenme sürelerini yakalayarak gerçekleştirdik. Mobilde kullanıcıların günlük ortalama TV+ izleme süreleri, yıldan yıla 29 dakika artarak 2017 yılsonu itibarıyla 63 dakikayı geçti. 413 dergi ve 75 gazeteyi kullanıcılarına sunan dijital yayın servisimiz Dergilik, Türkiye’de yayıncılık sektöründe önemli bir canlanma yarattı. Dijital servislerimizin gördüğü ilgiden aldığımız cesaretle, konuşma ve mesajlaşma da dahil olmak üzere tüm iletişim hizmetlerini mobil internet ve dijital platform üzerinden sunan Lifecell markamızı tarifeleriyle birlikte Eylül ayında müşterilerimizin beğenisine sunduk ve kısa sürede 242 bin aboneye ulaştık.

Turkcell olarak dijital dünyadaki yerimizi servislerimizin indirilme rakamları akımından son on iki ay toplamına göre Google Play’de dördüncü, App Store’da ise üçüncü yayınlayıcı olarak sağlamlaştırdık.

Bu çeyrekte sunduğumuz arama motoru Yaani sayesinde ülkemiz kendi arama motoruna sahip sayılı ülkeler arasında yerini aldı. Anadili Türkçe olacak şekilde geliştirilen Yaani, kullanıcılarının aradıkları bilgiye daha kolay ulaşmalarını sağlarken Turkcell servisleri ile entegre çalışarak kullanıcılarının hayatını kolaylaştırıyor. 3,5 milyon indirilme rakamına ulaşan Yaani, Turkcell’in dijital rekklamcılık pazarından pay almasını sağlıyor. Yaani ile beraber,ekonominin dijital dönüşümüne katkı hedefimize hizmet eden ve dijital operatör stratejimizin ikinci fazı olan eticaret platformumuzu da hayata geçirdik. Güvenli e-ticaret platformumuzda kullanıcılar, GSMA destekli Mobile Connect teknolojisi üzerinden kimlik doğrulama süreciyle dijital servislere güvenli giriş yapıyor; elektronik ortamdaki alışverişlerini Paycell üzerinden kolay ve güvenli ödemeyle tamamlayabiliyor.

2017 Yılı Dördüncü Çeyrek ve Yıl Sonu Sonuçları

Turkcell’den fark yaratan finansman çözümleri Müşterilerimizin akıllı cihaz ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik esnek finansman çözümleri sunmak amacıyla kurulan Turkcell Finansman A.Ş. (Financell) Turkcell’in Türkiye çapında üç bin mağazasında hizmet vererek yaklaşık 4,3 milyon kredi adedine ve toplamda 4,2 milyar TL kredi portföyüne ulaştı. Şebekemizde akıllı cihaz oranında Financell’in de desteğiyle 2018 yılı sonu olarak koyduğumuz hedefe bu yıl ikinci çeyrek soonunda ulaşırken bu oranı dördüncü çeyrek sonunda %72’ye taşıdık.

Yine techfin alanında Paycell markamızla iki binin üzerinde üye işyerine ve beş milyonun üzerinde müşteriye ulaştık. Paycell ile hızlı ve kolay ödeme hizmetinin yanı sıra fatura ödeme, araçtan inmeden akaryakıt ödeme ve Turkcell TL ve paket yükleme gibi servisleri de başarıyla kullanıma sunduk.

Teknoloji gücümüzü yeni iş alanlarına taşıyoruz

Bu yıl hayata geçirdiğimiz Turkcell Enerji Çözümleri şirketimizle müşterilerimize enerji yönetimi teknolojileri  hizmeti vermeyi hedefliyoruz. Kesintisiz elektriği Turkcell hizmet kalitesiyle sağlamanın yanı sıra enerjinin daha verimli kullanılmasını sağlayacak sistem ve çözümleri de sunacak olmanın heyecanını taşıyoruz.

Bununla birlikte beş kurucu katılımcıdan biri olduğumuz, Türkiye’nin ilk yerli otomobilini üretecek Ortak Girişim Grubu’na güçlü teknoloji altyapımız, ve yazılım yetkinliklerimizle katkıda bulunmak üzere çalışmalarımıza başladık.

İnsan hayatına verdiğimiz önemi teknolojimizle destekliyoruz

Tüm bu işleri gerçekleştirirken teknolojimizle hayatlarında en çok fark yaratabileceğimiz müşterilerimizin özel ihtiyaçlara sahip gruplar olduğunu da unutmadık. Görme engellilere odaklanan mobil uygulamalarımızın bir

benzerini, bu kez işitme engelli vatandaşlarımız için geliştirdik. Ülkemizdeki işitme engelli vatandaşlarımızın ve ailelerin kullanımına sunduğumuz “İşaret dilim” uygulaması bugüne dek bir milyon defa indirildi. Türkiye’deki

Suriyeli misafirlerimiz için geliştirdiğimiz “Merhaba Umut” uygulamamız ise Eylül 2016’daki lansmanından bu yana 750 bin indirilme rakamını geçti. Milyonlarca Suriyeli kardeşimizin hayatını kolaylaştırırken, Türkiye’de bu alanda yapılanları uluslararası platformlarda anlatmak, Turkcell ve ülkemiz adına gurur vesilesi oldu.

2010 yılından bu yana karın %54’ü hissedarlara dağıtıldı

2017 yılında toplam 3 milyar TL temettü ödemesiyle beraber, 2010 yılından bu yana net karımızın %54’ünü hissedarlarımıza dağıtmış ve temettü politikamıza da sadık kalmış olduk. Bugün de 2017 yılı için temettü teklifimizi 1.240 milyon TL olarak açıklayarak temettü politikamıza olan bağlılığımızı gösterdik.

2017 yılında hedeflerimizi gerçekleştirdik, 2018 yılında da dijital servislerimizle büyümeye devam Müşterilerimizin bağlılığı ve ürünlerimizi tercih etmeleri sayesinde büyüyen dijital birikimimizi dünya pazarlarına açmak bundan sonraki dönemde odak alanlarımız arasında yer alıyor. Küresel servisler sunan dijital operatör duruşumuzu güçlendirecek işlere imza atmak üzere var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Bu kapsamda B2B çalışmalarımıza hız verdik. Turkcell’in dijital ayak izini dünyaya açmak hedefiyle oluşturduğumuz Lifecell Ventures iştirakimiz, yılın son çeyreğinde ilk dijital servis (lifebox) satışını Moldova’daki Moldcell’e yaptı.

2017’de oluşturduğumuz sağlam temel ve 2018 stratejimiz doğrultusunda, 2018 yılında da güçlü performansımızı sürdürerek Grup gelirlerimizin %13-%15 oranında artmasını, konsolide FAVÖK marjının %33-%355, yatırım harcamalarının satışlara oranınınise %18-%19 düzeyinde gerçekleşmesini öngörüyoruz.

Orta vadeli hedeflerimizi ise 14 Mart’ta İstanbul’da düzenleyeceğimiz Turkcell Yatırımcı & Analist Günü’nde açıklamayı planlıyor ve dünya çapında pek çok operatöre örnek olan başarı hikâyemizi sektörümüzün en önemli platformlarından birinde, Barcelona’da düzenlenecek GSMA Mobil Dünya Kongresi’nde sergilemeye hazırlanıyoruz.

Başta Yönetim Kurulumuz olmak üzere Turkcell’in hedeflediği performansın sergilenmesinde gerekli özveri ve hassasiyeti sonuna kadar gösteren tüm takım arkadaşlarımıza ve başarı hikâyemizde daima bizimle birlikte olan müşterilerimize bu vesileyle bir kez daha teşekkürlerimizi sunuyoruz.


Etiketler; #turkcell #tcell

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.