Türk Telekom Basında Çıkan Haberlere İlişkin Açıklama Yaptı

Türk Telekom Basında Çıkan Haberlere İlişkin Açıklama Yaptı
20 Haziran 2018 Çarşamba 15:59

Türk Telekom basın yayın organlarında çıkanhaberlere ilişkin KAP'a açıklama yaptı.

Türk Telekom Telekomünikasyon A.Ş (TTKOM) KAP'a yaptığı açıklama ;

Şirketimiz (Türk Telekomünikasyon A.Ş.) CEO/Genel Müdürü Dr. Paul (Boulos H.B) Doany Londra'da bu yıl 14'üncüsü düzenlenen 5G Dünya Zirvesi'nde gazeteciler ile bir araya gelmiş ve gelen sorular üzerine şirketimiz ile ilgili son gelişmelere de temas etmiştir.  Bu röportajda bahsi geçen, Şirketimizin ana hissedarı Ojer Telekomünikasyon A.Ş. (OTAŞ) ile ilgili son gelişmelere dair, bazı basın yayın organlarına yansıyan haberler ile ilgili kamuoyunu aydınlatmak amacıyla aşağıdaki açıklama yapılmaktadır.

                                                                                                                                                                             

Şirketimiz tarafından yapılan 28 Mayıs 2013 tarihli Özel Durum Açıklamasında da belirtildiği üzere, OTAŞ, borçlarının refinansmanı ve vadesinin uzatılması amacıyla, bir kısım finans kuruluşları ile kredi anlaşması imzalamış olup söz konusu kredinin teminatı olarak maliki olduğu Türk Telekomünikasyon A.Ş. hisselerini, hisselere ait tüm haklar OTAŞ'ta kalmak kaydıyla rehin vermiştir.

Şirketimiz söz konusu borcun bir tarafı olmadığı için, Şirketimize ne OTAŞ'ın borcu ne de OTAŞ ve bankalar arasındaki görüşmeler hakkında herhangi bir resmi bildirim yapılmamıştır. Bazı basın yayın organlarından edindiğimiz bilgi, OTAŞ'ın bu borcun geri ödemesinde temerrüde düştüğü ve bankaların da OTAŞ'la aralarında yaptığı anlaşmanın şartlarına binaen OTAŞ'a bazı süreçler uygulayabileceği yönündedir.

Şirketimiz tarafından yapılan 22 Mayıs 2018 tarihli Özel Durum Açıklaması ile de belirttiğimiz üzere, süreç ve/veya planın neticesi ile ilgili Şirketimize herhangi bir resmi bildirim yapılmamıştır. CEO'muz Dr. Doany, gazetecilerle olan buluşmasında bu gibi durumlarda dünyadaki uygulamaları göz önüne alarak olasılıklar hakkında genel bilgi vermiştir. Basında yer alan bilgilere göre, bankalar hâlihazırda OTAŞ'la aralarındaki kredi anlaşması çerçevesinde süreçlerini yürütmektedirler. Bu süreçlerin vadesine ilişkin resmi bir bilgi tarafımıza ulaşmamıştır. Bazı çevreler tarafından, röportajda bahsi geçen süreçle ilgili vadelerin yanlış yorumlandığı gözlenmiştir. Bu vadeler, dünyada genelde özel amaçlı kurulan şirketlerin yaptıkları yatırımlardan olağan çıkış sürelerini tasvir etmek için kullanılmış; bankaların OTAŞ'a verdikleri kredinin yapılandırması ile ilgili süreci tasvir etmek için kullanılmamıştır. Bu konuda Şirketimize resmi bir bildirim yapılması durumunda ilgili mevzuat kapsamında kamuoyu ivedilikle bilgilendirilecektir.

Şirketimiz, bu açıklamayı SPK'nın II-15.1 Özel Durumlar Tebliği'nin 9'uncu maddesi kapsamında ve ilgili mevzuat hükümleri kapsamında yapmaktadır. 


Etiketler; #ttkom
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.