Turcas ve Shell sözleşmesi değer kazandırdı

Turcas ve Shell sözleşmelerini yeniledi.

Turcas ve Shell sözleşmesi değer kazandırdı
28 Ağustos 2017 Pazartesi 12:53

Turcas ve Shell ortaklığı yapılan KAP açıklamasının ardından değer kazandırdı.

Turcas petrol yüzde 19.7 prim yaparak tavan fiyatından işlem görmektedir.

"Şirketimiz Turcas Petrol A.Ş. (Turcas) ile The Shell Company of Turkey (Shell) arasında bir ortak girişim olan ve şirketimizin %30 oranında hissedarı olduğu iştirakimiz Shell Turcas Petrol A.Ş. (STAŞ) ile ilgili çeşitli stratejik alternatifler hakkında bir süredir ortağımız Shell ile yürütülen müzakereler sonuçlanmıştır. Bu müzakerelerin kamuoyuna bildirilmesi, Şirketimiz yönetim kurulunun 14 Mayıs 2015 tarih ve 2015-10 sayılı erteleme kararı ile SPK'nın II-15.1 sayılı Özel Durumlar Tebliği'nin 27. Maddesine dayanılarak düzenlenen Özel Durumlar Rehberi'nin 6. maddesinde verilen yetki uyarınca, söz konusu müzakerelerin bir neticeye bağlanıp bağlanmayacağı hususundaki belirsizliğin yol açabileceği mesnetsiz fiyat hareketlerinden hissedarlarımızın zarar görmemesi için ertelenmiştir.   

Söz konusu müzakereler neticesinde Turcas ile Shell arasında STAŞ'a ilişkin çeşitli anlaşmaların değiştirilmesi kararlaştırılmış ve ilgili değişiklikler 25.08.2017 tarihinde imzalanmıştır.  Yapılan değişiklikler arasında aşağıdaki hususlar da bulunmaktadır:

(i)  Shell'e, iki yıllık bir bekleme süresinden sonra, dilediği zaman Turcas'ın STAŞ'ta sahip olduğu %30 oranındaki hisselerini satın almak amacıyla STAŞ'ın adil piyasa değerini hesaplatma hakkı verilmiştir. Bu süreç sadece Shell tarafından başlatılabilir ve Shell'in böyle bir süreci başlatma zorunluluğu yoktur.  Eğer Shell hesaplanan adil piyasa değeri üzerinden Turcas'ın STAŞ'taki hisselerini satın almayı teklif ederse, Turcas'ın da hisselerini satmak yerine adil piyasa değerini yükselterek, Shell'in STAŞ'taki %70 hisselerini satın almayı teklif etme ve böylece bir açık arttırma sürecini başlatma hakkı vardır.  Bu süreç boyunca her bir taraf ya diğer tarafın son teklifini kabul ederek hisselerini satar ya da yapılmış olan son teklifteki fiyatı yükselterek karşı tarafın hisselerini satın almak için yeni bir teklif sunar. Yukarıda belirtilen süreç, taraflardan birinin yapılmış olan bir teklifi kabul etmesinden önce herhangi bir anda Shell tarafından sonlandırılabilir. Bu durumda, o ana kadar yapılmış olan teklifler geçersiz sayılacak ve tarafların STAŞ'taki mevcut hissedarlıkları aynen devam edecektir.  Böyle bir durumda Shell'in yukarıda belirtilen süreci tekrar başlatabilmesi için yeni bir iki yıllık bekleme süresinin geçmesi gerekmektedir.

(ii)  Shell'e sağlanan yukarıdaki  hak karşılığında, Shell de Turcas'a, STAŞ tarafından ihraç edilecek ve 2016 mali yılından itibaren dönem karlarından yararlanacak ve ilk ödeme 2017 yılında yapılacak şekilde her biri yılda USD 64.000 tutarında imtiyazlı temettü alma hakkı veren 125 adet intifa senedi verilmesini kabul etmiştir. 

Şirketimiz, ilgili müzakereler neticesinde üzerinde anlaşılan tadillerin, tarafların ortak girişim nezdindeki işbirliğini güçlendirdiği ve değişen global ve makroekonomik koşullar gerektirdiğinde ortak girişimi sonlandırabilmek için adil ve esnek bir mekanizma sağladığı görüşündedir.  Şirketimiz ilgili değişikliklerin tarafların ortak girişimden elde ettiği getirinin dağılımı veya miktarı konusunda önemli bir değişikliğe yol açmayacağını öngörmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.