TTKOM BÜYÜYOR

TTKOM GENİŞ BANT VE MOBİL SEGMENT GELİRLERİ İLE BÜYÜDÜ.

TTKOM BÜYÜYOR
01 Kasım 2019 Cuma 11:44

Beklentinin üzerinde net kar. 3Ç19’da TL’de çeyreksel bazda yaşanan %2,5 seviyesindeki değer artışının etkisiyle şirketin net finansal giderleri, geçen yılın aynı dönemine göre 5,07 milyar TL’den 475 milyon TL seviyesine geriledi.

Bu bağlamda, 3Ç18’de 2,85 milyar TL net zarar açıklayan şirket, bu yılın üçüncü çeyreğinde hem güçlü operasyonel performansının hem de net finansal giderlerdeki belirgin düşüşün desteğiyle 1,12 milyar TL net kar açıkladı. Açıklanan net kar, piyasa beklentisinin  sırasıyla %23 ve %22 üzerinde gerçekleşti. Net kardaki artış da, beklentinin üzerindeki FAVÖK etkili oldu. Bu doğrultuda net kar marjı da bu çeyrekte, 3Ç18’de bulunduğu %-52,76 seviyesinden %18 seviyesine yükseldi. 3Ç19 finansallarının hisse performansı üzerindeki etkisinin pozitif olacağını düşünüyoruz. 

Sabit geniş bant ve mobil segment gelirlerindeki güçlü seyir, satış gelirlerindeki artışta etkili olmaya devam etti. 3Ç19’da Türk Telekom’un konsolide satış gelirleri yıllık bazda %15,1 artarak 6,21 milyar TL seviyesinde,  piyasa beklentisinin paralelinde gerçekleşti. Konsolide satış gelirlerindeki artış genel olarak, mobil ve sabit genişbant segmentlerinin gelirlerinde devam eden yükselişlere bağlı olarak gerçekleşti. Özellikle sabit genişbant tarafında ön satış performansında görülen hızlanma ve sınırsız dönemin başlamasıyla yeni abonelere yüksek fiyatların uygulanmasının satış gelirlerindeki artışta etkili olmaya devam ettiğini söyleyebiliriz.

Mobil tarafında ise, hem ARPU hem de abone sayısındaki artış, segment gelirlerinde yükselişin sürdürülmesinde etkili oldu. Bu arada, 3Ç18’den beri konsolide satışlara pozitif katkıda bulunan sabit ses gelirleri mevcut performansını bu dönemde de korudu.  Güçlü FAVÖK performansı. 3Ç19’da FAVÖK, güçlü operasyonel performans ve UFRS 16 muhasebe standartlarının etkisiyle yıllık bazda %32,6 yükselerek 3 milyar TL seviyesinde,  piyasa beklentisini sırasıyla %5 ve %7 oranlarında aştı.

Bunun sonucunda FAVÖK marjı da yıllık bazda 6,4 puan artarak %48,4 olarak gerçekleşti. IFRS 16 etkisi arındırıldığında da, gelirlerdeki güçlü artış ve etkin maliyet yönetiminin etkisiyle, FAVÖK marjı bu dönemde yıllık bazda 3,3 puan artışla %45,3 seviyesine yükseldi. 

Şirketin güçlü operasyonel performansına ek olarak, önceki yılın aynı dönemindeki 1,76 milyar dolardan 446 milyon dolara gerileyen net açık döviz pozisyonunun finansal giderlerde azalmayı destekleyerek karlılığın daha da güçlenmesini sağlamaya devam edeceğini düşünüyoruz.

Bununla beraber şirket FAVÖK öngörüsünde de revizyona giderek, yıl sonu FAVÖK beklentisini 10,3-10,5 milyar TL seviyesinden 11 milyar TL seviyesine yükseltti. Yatırımcıların portföylerinde bulundurmaları gereken ve orta vadede %40 getiri potansiyeli olan bir şirket.

Hisseler bugün en düşük 5,83.-tl ve en yüksek 5,96.-tl den işlem gördü.bu yıl en düşük 3,51.-tl en yüksek 6,51.-tl fiyattan işlem gördü.

HİSSEDE 6,04.-TL SEVİYESİNİN GEÇİLMESİ SIRASIYLA 6,28.-TL VE 6,48.-TL SEVİYELERİNİN TEST EDİLMESİNİ SAĞLAYABİLİR.

BARIŞ TOKDEMİR

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.