SPK,İdari Para Cezası Verdi

SPK,Anel'e idari para cezası verdi.

SPK,İdari Para Cezası Verdi
21 Eylül 2018 Cuma 09:35

Anel Telekomünikasyon Elektronik Sistemleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. (Anel Telekom)’nin yönetim kontrolünü sağlayan payların Acredo Technology BV (Acredo)’ye devrine ilişkin satış görüşmeleri hakkında SPK tarafından yapılan inceleme sonucunda,

Anel Elektrik Proje Taahhüt ve Ticaret A.Ş.'nin,

18.09.2015 tarihli özel durum açıklamasında, içsel bilginin kamuya açıklanmasının ertelenme gerekçeleri, erteleme dönemindeki gelişmeler, satışı yapılacak payların miktarı ve pay satış fiyatı hakkında bilgi verilmemesi nedeniyle II-15.1 sayılı Özel Durumlar Tebliği’nin 6 ncı maddesinin ikinci fıkrası ile 24 üncü maddesinin birinci fıkrası'na aykırılık teşkil etmesinden dolayı 24.672 TL idari para cezası verildi.

Acredo hakkında detaylı ve objektif bilgi verilmemesi nedeniyle II-15.1 sayılı Özel Durumlar Tebliği’nin 24 üncü maddesinin üçüncü fıkrası ile Özel Durumlar Rehberi’nin 5.10. numaralı bölümünün 10 uncu bendi'ne aykırılık etmesinden dolayı 308.408  TL idari para cezası verildi.

12.02.2016 tarihli ek hisse devir sözleşmesiyle belirlenen yeni kapanış tarihinin ve Acredo’nun yaşadığı ifade edilen finansal sıkıntılar nedeniyle kapanış işlemlerinin gerçekleştirilmediği ve satış sürecinin uzadığı bilgisinin kamuya açıklanmaması,11.03.2016 tarihinde hisse devir sözleşmesinin geçerliliğini yitirdiği ve sözleşmedeki mevcut şartlar altında kapanış işlemlerinin gerçekleştirilemeyeceği hususunda açıklama yapılmaması vede Yeni bir hisse devir sözleşmesi imzalanması amacıyla mevcut sözleşme koşulları üzerinde çalışıldığı hususunda herhangi bir açıklama yapılmaması nedeniyle II-15.1 sayılı Özel Durumlar Tebliği’nin 5 inci maddesinin birinci fıkrası'na aykırılık teşkil etmesinden dolayı 78.147 TL idari para cezası verildi.

04.05.2016 tarihli ve 12.07.2016 tarihli özel durum açıklamalarında asgari düzeyde bilgi verilerek yaşanan gelişmeler hakkında detay bilgi verilmemesi ve görüşmelerin geçerliliğini yitiren 14.01.2016 tarihli sözleşme kapsamında yürütüldüğünün ifade edilmesi vede 11.08.2016 tarihli ve “Acredo ile görüşmelerin olumlu şekilde sonuçlandırılması” başlıklı özel durum açıklamasının tam ve yeterli olmaması, sunum yönünden yanıltıcı olması ve yatırımcıların yanlış fikir edinmelerine yol açması sebebiyle, II-15.1 sayılı Özel Durumlar Tebliği’nin 24 üncü maddesinin birinci ve üçüncü fıkralarına  aykırılık teşkil ettiği gereğince  976.851 TL idari para cezası verildi.

Hisse devir sözleşmesinin imzalandığı 14.01.2016 tarihinden 04.05.2016 tarihine kadar geçen sürede, satış görüşmelerinde yaşanan gelişmeler hakkında herhangi bir özel durum açıklaması yapılmaması vede 13.03.2017 tarihli özel durum açıklamasının ardından kapora ödemesine ilişkin gelişmeler hakkında özel durum açıklaması yapılmaması sebebiyle,II-15.1 sayılı Özel Durumlar Tebliği’nin 23 üncü maddesinin yedinci fıkrası'na aykırılık teşkil ettiği gereğince ,81.141 TL idari para cezası verildi.

Rıdvan ÇELİKEL hakkında ise ,

Sahip olunan Anel Telekom paylarının satış görüşmelerine konu edildiği hakkında açıklama yapılmaması ve 14.01.2016 tarihli hisse devir sözleşmesinin zamanaşımı tarihi, sözleşmede kararlaştırılan ön koşullar ve belirlenen asgari pay satış fiyatı hakkında bilgi verilmemesinde,

12.02.2016 tarihli ek hisse devir sözleşmesiyle belirlenen yeni kapanış tarihinin ve Acredo’nun yaşadığı ifade edilen finansal sıkıntılar nedeniyle işlemlerin gerçekleştirilmediği ve satış sürecinin uzadığı bilgisinin kamuya açıklanmamasından,11.03.2016 tarihinde hisse devir sözleşmesinin geçerliliğini yitirdiği ve sözleşmedeki mevcut şartlar altında kapanış işlemlerinin gerçekleştirilemeyeceği hususunda açıklama yapılmamasından vede Yeni bir hisse devir sözleşmesi imzalanması amacıyla mevcut sözleşme koşulları üzerinde çalışıldığı hususunda herhangi bir özel durum açıklaması yapılmaması  sebebiyle II-15.1 sayılı Özel Durumlar Tebliği’nin 5 inci maddesinin ikinci fıkrası'na aykırılık teşkil ettiği gözlendiğinden,976.851 TL idari para cezası verildi.

Acredo hakkında detaylı ve objektif bilgi verilmemesi nedeniyle, II-15.1 sayılı Özel Durumlar Tebliği’nin 24 üncü maddesinin üçüncü fıkrası ile Özel Durumlar Rehberi’nin 5.10. numaralı bölümünün 10 uncu bendi'ne aykırılık gözlendiğinden SPK tarafından 308.408 TL idari para cezası verildi.

Avniye Mukaddes ÇELİKEL hakkında ise;

Sahip olunan Anel Telekom paylarının satış görüşmelerine konu edildiği hakkında açıklama yapılmaması,14.01.2016 tarihli hisse devir sözleşmesinin zamanaşımı tarihi, sözleşmede kararlaştırılan ön koşullar ve belirlenen asgari pay satış fiyatı hakkında bilgi verilmemesi,12.02.2016 tarihli ek hisse devir sözleşmesiyle belirlenen yeni kapanış tarihinin ve Acredo’nun yaşadığı ifade edilen finansal sıkıntılar nedeniyle işlemlerin gerçekleştirilmediği ve satış sürecinin uzadığı bilgisinin kamuya açıklanmaması,11.03.2016 tarihinde hisse devir sözleşmesinin geçerliliğini yitirdiği ve sözleşmedeki mevcut şartlar altında kapanış işlemlerinin gerçekleştirilemeyeceği hususunda açıklama yapılmaması vede Yeni bir hisse devir sözleşmesi imzalanması amacıyla mevcut sözleşme koşulları üzerinde çalışıldığı hususunda herhangi bir özel durum açıklaması yapılmaması eylemlerinin II-15.1 sayılı Özel Durumlar Tebliği’nin 5 inci maddesinin ikinci fıkrası'na aykırılık teşkil etmesinden dolayı 976.851 TL idari para cezası verildi.

Acredo hakkında detaylı ve objektif bilgi verilmemesi eylemi gerçekleştiğinden II-15.1 sayılı Özel Durumlar Tebliği’nin 24 üncü maddesinin üçüncü fıkrası ile Özel Durumlar Rehberi’nin 5.10. numaralı bölümünün 10 uncu bendi gereğince 308.408 TL idari para cezası verildi.

Mahir Kerem ÇELİKEL hakkında ise;

Sahip olunan Anel Telekom paylarının satış görüşmelerine konu edildiği hakkında açıklama yapılmaması,14.01.2016 tarihli hisse devir sözleşmesinin zamanaşımı tarihi, sözleşmede kararlaştırılan ön koşullar ve belirlenen asgari pay satış fiyatı hakkında bilgi verilmemesi,12.02.2016 tarihli ek hisse devir sözleşmesiyle belirlenen yeni kapanış tarihinin ve Acredo’nun yaşadığı ifade edilen finansal sıkıntılar nedeniyle işlemlerin gerçekleştirilmediği ve satış sürecinin uzadığı bilgisinin kamuya açıklanmaması,11.03.2016 tarihinde hisse devir sözleşmesinin geçerliliğini yitirdiği ve sözleşmedeki mevcut şartlar altında kapanış işlemlerinin gerçekleştirilemeyeceği hususunda açıklama yapılmaması vede Yeni bir hisse devir sözleşmesi imzalanması amacıyla mevcut sözleşme koşulları üzerinde çalışıldığı hususunda herhangi bir özel durum açıklaması yapılmaması eylemlerinin gerçekleşmesinden dolayı,II-15.1 sayılı Özel Durumlar Tebliği’nin 5 inci maddesinin ikinci fıkrası'na aykırılık teşkil ettiği gözetlendiğinden,78.147 TL SPK tarafından idari para cezası verildi.

Merve Şirin ÇELİKEL hakkında da;

Sahip olunan Anel Telekom paylarının satış görüşmelerine konu edildiği hakkında açıklama yapılmaması eyleminin gerçekleşmesi sebebiyle, II-15.1 sayılı Özel Durumlar Tebliği’nin 5 inci maddesinin ikinci fıkrası'na aykırılık teşkil edildiği tespit edilmiş olmasından dolayı 24.672  TL idari para cezası SPK tarafından verildi.

Anel Telekomünikasyon Elektronik Sistemleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. hakkında ise ;

Borsa İstanbul A.Ş.’nin “Anel Telekom’un aktif bir faaliyetinin kalmadığı” yönündeki tespitinin kamuya açıklandığı 01.12.2016 tarihli duyurusuna kadar aktif bir faaliyetinin kalmadığı yönünde kamuya açıklama yapılmaması eyleminin gerçekleşmesinden dolayı II-15.1 sayılı Özel Durumlar Tebliği’nin 5 inci maddesinin beşinci fıkrası ile Özel Durumlar Rehberi’nin 5.7. numaralı bölümünün 3 üncü bendi gereğince 325.617 TL idari para cezası verildi.

2013 yılında ciddi anlamda personel kaybına uğrandığı ve finansal tablo dipnotlarına göre 2015 yılında hiçbir personelin kalmadığı konularında açıklama yapılmaması eyleminin gerçekleşmesi sebebiyle Özel Durumlar Rehberi’nin 5.7. numaralı bölümünün 11 inci bendi gereğince SPK tarafından 74.016 TL idari para cezası verildi.


Etiketler; #spk #anel
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.