Söktaş Tekstil, Gayrimenkul Projesi Kararı

Söktaş Tekstil, Gayrimenkul Projesi Kararı
11 Temmuz 2018 Çarşamba 10:15

Söktaş Tekstil, Gayrımenkul Projesi Kapsamında arsa satışı veya arsa payı/bağımsız bölüm karşılığı inşaat olarak ihaleye çıkılması kararı aldı.

Söktaş Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş'nin (SKTAS) KAP'a yaptığı açıklama ;

Şirketimiz Yönetim Kurulu 10 Temmuz 2018 tarihinde toplanarak aşağıdaki kararı almıştır:

Kamuoyuna duyurulduğu üzere, 27.10.2016 tarihli Yönetim Kurulu Kararı ("Karar") çerçevesinde, Aydın ilinin Söke ilçesinde yer alan Şirketimize ait fabrika arsasının daha verimli kullanılması ve bu bağlamda kısmen bir gayrimenkul projesi ("Proje") kapsamında (ticaret, konut, turizm) değerlendirilmesi amacıyla, 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı değişikliği için Şirketimizin bağlı ortaklığı Söktaş Dokuma İşletmeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. ("Söktaş Dokuma")'nın bitişik arsasının stratejik önemi olmayan bir kısmının da Proje'ye konu edilebilmesi amacıyla başvuruya dâhil edilerek ilgili resmi makamlara başvuru yapılmış, imar değişikliği başvurumuz Aydın Büyükşehir Meclisi kararı ile kabul edilerek 8 Haziran 2017 tarihinde Söke Belediyesi'nce ilan edilmiştir.

Onaylanan imar değişikliği ile, mülkiyeti şirketimize ait olan Aydın İli, Söke İlçesi, Cumhuriyet Mahallesi, Karasuluk Mevkii, Ada No. 719, Parsel No. 657 ile mülkiyeti bağlı ortaklığımız Söktaş Dokuma'ya ait aynı Ada, Parsel No. 655'de gayri faal durumda olan iplikhane iplik üretim binası ve depolarının bulunduğu kısım yeni imar planı çerçevesinde ifraz ve tevhit edildikten sonra net 41.573 m2'lik ticaret, turizm ve konut alanı, kat alanı kat sayısı (emsal) 1,20 ve taban alanı kat sayısı 0,4 olarak Proje'ye konu olacak bağımsız bir taşınmaz oluşacaktır.

Söz konusu 27.10.2016 tarihli Karar uyarınca Proje'den sağlanacak kaynağın Şirketimizin finansal yükümlülüklerinin azaltılmasında kullanılması amacıyla Proje'ye ilişkin araştırmalar ve gerekli temaslar devam etmektedir.

Söz konusu gayrimenkul satışı veya projesi grubun tekstil iş kolundan elde ettiği ve dolayısıyla konsolide cirosunda bir değişikliğe sebep olmayacaktır.

İhale sonrasında satış veya proje ile ilgili gelişmelere uygun yönetim kurulu kararı alınacak olup, söz konusu karar öncesinde işlemin, SPK'nın Önemli Nitelikteki İşlemlere İlişkin Ortak Esaslar ve Ayrılma Hakkı Tebliği (II-23.1) ("Tebliğ") çerçevesinde önemli nitelikteki işlemler kapsamına girip girmeyeceği mevcut aşamada belirlenememekle birlikte, Şirketimizin mali yapısının güçlendirilmesini teminen, söz konusu gayrimenkul satışından/projesinden elde edilecek fonun en az %90'ının fonun elde edilme tarihinden itibaren bir ay içinde her türlü muvazaadan ari bir şekilde nakdi banka kredilerinin ödenmesine yönelik olarak kullanılacak olması ve satış halinde bunun ilişkili taraflara mal varlığı devri niteliğinde olmayacak olması nedenleriyle, Tebliğ hükümleri çerçevesinde ayrılma hakkının doğmayacağı beklenmektedir.

Yönetim Kurulumuz tarafından:

Yukarıda belirtilen Proje'ye konu olacak bağımsız taşınmazın ifraz ve tevhit işlemlerinin satış sonrası tamamlanması şartı ile arsa satışı veya arsa payı/bağımsız bölüm karşılığı inşaat olarak ihaleye çıkılmasına,

İhalenin 12 Eylül 2018 tarihinde saat 14:00'de KEY Hotel, Konak, İzmir adresinde kapalı teklif usulü ile tekliflerin verilmesi ve ardından kapalı teklif verenlerden en yüksek teklif veren istekliler ile pazarlık yapılmak suretiyle gerçekleştirilmesine,

İhale ile ilgili olarak gerekli ve faydalı her türlü işlem, ilan ve duyuruların yapılmasına,

Katılanların oybirliği ile karar verilmiştir.

Konuyla ilgili gelişme olması halinde Sermaye Piyasası Mevzuatı hükümleri kapsamında kamuya gerekli açıklamalar yapılacaktır.


Etiketler; #sktas
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.