ŞİRKETLERDEN ÖNEMLİ HABERLERİ

Borsada işlem gören şirketlerden önemli haberler

ŞİRKETLERDEN ÖNEMLİ HABERLERİ
Serkan Öztürk
Serkan Öztürk
23 Ekim 2019 Çarşamba 09:52

Aksa Enerji (AKSEN): Aksa Enerji Üretim'in sermayesinin tamamına sahip olduğu bağlı ortaklığı Aksa Madagascar B.V., Madagaskar Cumhuriyeti'nde enerji santrali kurulması ve enerji satışı yapılması amacıyla kurulan %58,35'i Aksa Madagascar B.V.'ye, %41,65'i yabancı ortağı AF Power Ltd'ye ait AKSAF Power Ltd‘deki bu ortağa ait hisseleri 15 mn $ bedelle devraldığını açıkladı. Şirket ayrıca, Kamerun'da 150 MW kurulu güçte doğal gaz kaynaklı enerji üretimi projesi geliştirmek üzere Kamerun Su Kaynakları ve Enerji Bakanlığı ile 12 ay süreli bir ön mutabakat anlaşması, Victoria Oil & Gas Plc'nin %100 bağlı ortaklığı olan Gaz du Cameroun S.A. ile de doğal gaz alımına yönelik bağlayıcı olmayan bir protokol imzaladığını bildirdi. Şirket, Kongo Cumhuriyeti'nde ise doğal gaz kaynaklı enerji üretimi ve satışına ilişkin iki proje için 12 ay süreli bir önlisans aldığını belirtti. Yorum: 1Y19 itibariyle gelirlerinin %69’unu Türkiye ve KKTC’deki santrallerinden elde eden şirketin FAVÖK’ünün ise %65’ini Afrika’daki enerji satışlarından sağlanmaktadır. Mevcut durumda Afrika’da Gana, Mali ve Madagaskar’da yabancı para bazında garantili enerji satışı ile faaliyetlerini sürdüren şirketin, Kamerun ve Kongo Cumhuriyeti’ni de portföyüne katma çabasını olumlu değerlendiriyoruz. Şirket hisseleri yılbaşından bu yana endekse göre %14,8 negatif ayrışmıştır.

Türk Hava Yolları (THYAO): Basında yer alan bir habere göre, THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, operasyonel anlamda taşınma nedeniyle zor bir yılı geride bıraktıklarını, buna rağmen üçüncü çeyrek itibariyle iyi finansal sonuçlar elde edeceklerini belirtti. Boeing firmasının 737 Max tipi uçaklarına getirilen uçuş yasağı sonrası THY'nin B ve C planlarını hazırladığını belirten Aycı, Thomas Cook’in yerdeki uçakları dahil yeni alternatifleri de değerlendirdiklerini ifade etti.

Alkim Kimya (ALKIM, Sınırlı Pozitif): Yönetim Kurulu'nun kararına istinaden; Şirketin Acıgöl -Koralkim Tesislerine entegre edilecek Potasyum Sülfat Yatırımının başlatılmasına, teşvik başvurusunun ve bununla ilgili gerekli işlemlerin yapılmasına, 14mn EUR olarak öngörülen toplam yatırımın finansmanı için en uygun kaynakların kullanılmasına, bütün bu çalışmalar ve işlemler için Genel Müdürlüğe yetki verilmesine karar verilmiştir.

Gözde Girişim (GOZDE, Pozitif): Şirket 3Ç2019'da 161,5mn TL net dönem karı kaydetmiştir. Geçen yılın 3. çeyreğinde Şirket, finansman giderlerin önemli etkisiyle 129,1mn TL zarar kaydetmişti. Şirket'in 3Ç2019'daki brüt karı ise geçen yılın aynı dönemine göre 21,7mn TL artarak 22,1mn TL olmuştur. 211,2mn TL'lik diğer faaliyet gelirleri ve 65,4mn TL'lik finansman giderleri ile birlikte net dönem karı 161,5mn TL olarak gerçekleşmiştir. Son olarak, yılın 3. çeyreğindeki dönem karına karşın Şirket'in 2019 yılı ilk 9 ayında 202,3mn TL'ye net dönem zararı kaydetmiştir. Bir önceki yılın ilk 9 ayında 1.539mn TL zarar yazılmıştı. Soda Sanayii (SODA, Nötr): Şirket'in Amerika'daki doğal soda yatırımı ile ilgili olarak; Soda Sanayii'nin %100 iştirak ettiği Sisecam Chemicals USA Inc. şirketinin Amerika'daki kuruluşu ve bu şirketin de Pacific Soda LLC.'ye olan %50 oranında iştirakine ilişkin tüm işlemler tamamlanmıştır

Reysaş GYO (RYGYO, Sınırlı Pozitif): Şirket 3Ç2019'da 45,5mn TL net dönem karı (konsolide) açıklamıştır. Geçen yılın üçüncü çeyreğinde 144,9mn TL zarar kaydedilmişti. Şirket'in 3Ç2019'daki brüt karı yıllık %18 oranında artarak 54,5mn TL'ye ulaşırken, net finansman giderleri ise 4,6mn TL olarak gerçekleşmiş ve geçen yılın üçüncü çeyreğine göre 185,6mn TL azalmıştır. Üçüncü çeyrek net dönem karı ile birlikte Şirket'in 2019 yılı ilk 9 ayındaki net dönem karı ise 27mn TL'ye yükselmiştir. Bir önceki yılın ilk 9 ayında 193,4mn TL net dönem zararı yazılmıştı. 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.