ŞİRKETLERDEN ÖNE ÇIKAN ÖNEMLİ HABERLER

23 Mart 2020 BİST şirketleri günün önemli haberleri

ŞİRKETLERDEN ÖNE ÇIKAN ÖNEMLİ HABERLER
Serkan Öztürk
Serkan Öztürk
23 Mart 2020 Pazartesi 09:12

Akbank (AKBNK, Nötr): Akbank, uygun piyasa koşullarının oluşması durumunda 1 yıllık dönem içerisinde, yurt dışında toplam 1,5 Milyar Türk Lirası veya muadili yabancı para tutarına kadar, halka arz edilmeksizin, İpotek Teminatlı Menkul Kıymet ihracı yapılabilmesi için SPK ve diğer yetkili merciler nezdinde gerekli yıllık izin yenileme başvurularında bulunulduğunu duyurmuştur.
Emlak Konut GYO (EKGYO, Pozitif): Emlak Konut GYO, 251.620.138 nominal adete ve azami 1 miyar TL satış tutarına kadar Şirket'in BIST'te işlem gören halka açık payların geri alınmasına karar verildiğini duyurmuştur. Bu kapsamda 20.03.2020 tarihinde 1,11 TL- 1,12 TL fiyat aralığından 10,5mn adet alış işlemi Şirket tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte, Şirket tarafından geri alım süreci çerçevesinde geri alınan payların toplam adedi 138.879.862 paya ve geri alınan payların şirket sermayesine oranı %3,65 seviyesine ulaşmıştır
İş GYO (ISGYO, Sınırlı Negatif): Koronavirüs (COVID-19) küresel salgını nedeniyle İstanbul'da yer alan Kanyon Alışveriş Merkezi ile İzmir'de yer alan Ege Perla Alışveriş Merkezi'nin 20 Mart 2020, saat 20.00 itibarıyla geçici bir süre ile hizmete kapatılmasına karar verilmiştir. Alışveriş merkezinin faaliyet göstermediği süre boyunca market ve eczaneler mağaza sahiplerinin inisiyatifine bağlı olarak açık kalabilecektir. Söz konusu AVM'lerin 2019 yılı toplam geliri, toplam kira gelirinin %22'sini oluşturmaktadir. Şirket'in 2019 yılındaki kira gelirleri (üst hakkı gelirleri hariç) 220mn TL idi. Ek olarak, Eczacıbaşı İlaç'ın (ECILC) Kanyon Alışveriş Merkezi'de İş GYO ile %50-50 ortaklığı bulunmaktadır.

Turkcell (TCELL, Nötr): Şirketin, sermayesinin tamamına sahip olduğu bağlı ortaklığı Ukrayna'da yerleşik lifecell LLC'nin ("lifecell") 900 MHz'de bulunan 3.8 MHz frekansı 5.6 MHz'e yükselmiş, hali hazırda 2G servisleri için kullanılan bu frekansların 4G için kullanılabilmesi sağlanmıştır. Bu süreçte, Ukrayna'nın Ulusal Telekom Otoritesi ("NKRZI") tarafından ihale yöntemi benimsenmemiş olup lifecell için lisans bedeli 121.176.000 Grivna (4,6mn USD) olarak belirlenmiştir. Lisans ödemesinin tamamı gerçekleştirilmiştir. Söz konusu lisans 1 Temmuz 2020'den itibaren 5 yıl süre ile geçerli olacaktır.

Türk Hava Yolları (THYAO, Nötr): Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standart & Poor's (S&P) Covid-19 salgınının etkisiyle havayollarında yaşanan talep zayıflamasından dolayı 20.03.2020 tarihinde Türk Hava Yolları'nın kredi notunu B+ seviyesinden B seviyesine düşürmüştür ve durağan olan not görünümünü negatif izleme olarak değiştirmiştir. Bu gelişme ile birlikte, Ortaklığın 2015 yılında ihraç etmiş olduğu USD cinsi Ekipman Teminatlı Geliştirilmiş Kredi Sertifikaları'nın notunu da BB+ seviyesinden BB seviyesine düşürmüştür ve görünümü negatif izleme olarak belirtmiştir.

Ayrıca, Yönetim Kurulu Başkanı Ilker Aycı katıldığı bir TV programında yaptığı açıklamada, THY'nin 31 Mart'ta yapılacak genel kurul toplantısında onay alındıktan sonra geri alım programı başlatacağını söyledi. Öte yandan THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, Türkiye'nin koronavirüs salgını nedeniyle 60'tan fazla ülkede uçuşlarını askıya almasının ardından, yolcu uçaklarının yaklaşık yüzde 85'inin şu anda kullanılmadığını söyledi.

Hong Kong, Rusya-Moskova, Etiyopya-Adis Ababa, ABD'de ise New York ve Washington olmak üzere 4 ülkede 5 dağıtım yapılabilen yerleri açık tutacaklarını ifade eden Aycı, bunun dışında geri kalan tüm yerleri 27 Mart itibari ile talep azlığı sebebiyle kapatacaklarını söyledi.

Vakıfbank (VAKBN, Nötr): Yurtiçinde ihraç edilecek Bank borçlanma araçlarının, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) nezdindeki tedavül limitinin 17 milyar TL'ye arttırılabilmesi için BDDK'ya başvuru yapıldığı duyurulmuştu. Bu kapsamda ilgili başvuru BDDK tarafından 18.03.2020 tarihinde onaylanmıştır.
Yapı Kredi Bankası (YKBNK, Nötr): Banka tarafından 1 yıllık dönem içerisinde yurt dışında satılmak üzere 7milyar ABD Doları veya muadili yabancı para veya Türk Lirası tutarına kadar borçlanma aracı SPK tarafından onaylanmıştır.

Bağfaş (BAGFS): 26 Mart 2020 tarihinde yapılması planlanan Olağan Genel Kurul toplantısı Nisan ayı sonrasında yapılmak üzere ertelenmiştir.

Bosch Fren Sistemleri (BFREN): COVID-19 pandemisinin etkilerini azaltmaya yönelik alınan önlemler çerçevesinde, müşterilerin de faaliyetlerine ara vermesi gözönüne alınarak 23 Mart 2020'den itibaren iki hafta süreyle üretim çalışmalarına kısmen ara vererek düşük kapasite ile çalışılması kararlaştırılmıştır. Üretim harici operasyonlar, İş Sürekliliği Planı çerçevesinde faaliyetlere devam edilmektedir. Ayrıca üretime ara verilen süre içerisinde her yıl yaz dönemlerinde uygulamaya alınan periyodik bakım çalışmaları da mümkün ölçüde gerçekleştirileceği duyurulmuştur.

Gübre Fabrikaları (GUBRF, Sınırlı Pozitif): Şirket tarım sektörünün önemli paydaşlarından biri olmanın bilinci ile faaliyetlerine kesintisiz olarak devam ettiğini açıkladı. Şirket, şu ana kadar Türkiye piyasasına miktar olarak bir önceki yılın aynı dönemine göre %18'den fazla kimyevi gübre arzı gerçekleştirmiştir.

Sanifoam Sünger (SANFM): Otomotiv yalıtım malzemesi alanında hizmet verilen Man Türkiye A.Ş. Covid-19 hastalığı nedeniyle 23 Mart 2020 tarihinden itibaren ikinci bir duyuruya kadar üretimi durduracağını bildirmiştir. Man Türkiye A.Ş.'ne hizmet veren Ankara fabrikası var olan siparişler nedeniyle üretim faaliyetine devam etmektedir.

Teknosa (TKNSA): Koronavirüs salgınına karşı 22.03.2020 Pazar gecesi itibariyle Türkiye genelindeki tüm mağazaların faaliyetine geçici süre ile ara verildiği duyurulmuştur. İhtiyaç duyulan teknoloji ürünlerinin Teknosa.com ve mobil uygulamalar üzerinden sunmaya devam edileceği bildirildi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.