ŞİRKETLERDEN ÖNE ÇIKAN HABERLER

23 Aralık şirket haberleri

ŞİRKETLERDEN ÖNE ÇIKAN HABERLER
Serkan Öztürk
Serkan Öztürk
23 Aralık 2019 Pazartesi 09:07

ŞİRKET HABERLERİ
" ANELE - Anel Telekomünikasyon Elektronik Sistemleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. hisselerinin alımı hakkında detaylı bilgi paylaşımı
" ATSYH - Şirket Yönetim Kurulu tarafından16/12//2019 tarihinde yapılmış olan toplantı sonucunda, Balkaney Gıda Turizm Ticaret A.Ş.paylarının tamamını elinde bulunduran pay sahibi YASİN KARPUZ ile şirket adına pay devri sözleşmesi imzalanarak,Balkaney Gıda Turizm Ticaret A.Ş.'nin 500 paya karşılık gelen toplam itibari değeri 50.000.00 TL olan paylarının tamamının 50.000 TL bedelle ve bu bedelin peşin ve nakit ödenmesi suretiyle şirket ATLANTİS YATIRIM HOLDİNG A.Ş.adına satın alınmasına oy birliği ile karar verilmiştir.19/12/2019 tarihi itibariyle karar tescil ettirilmiştir.
" AYEN - Şirket Arnavutluk'ta kurulu bağlı ortaklıklarının paylarının bir kısmının yada tamamının satışı ile ilgili stratejik ve finansal iş birliği olanaklarının değerlendirilmesi amacıyla Pragma Finansal Danışmanlık Hizmetleri Ticaret A.Ş. ile finansal danışmanlık sözleşmesi imzalanmıştır.Olası işlemin henüz belirsiz olması nedeniyle, şirketin sermaye piyasası aracının değerinin ve yatırımcıların yatırım kararlarının etkilenebileceği hususları da dikkate alınarak, Sermaye Piyasası Kurulu'nun II-15.1 seri numaralı Özel Durumlar Tebliği'nin hükümlerine uygun olarak, 02.09.2019 tarihinde kamuya açıklanmasının ertelenmesine dair Yönetim Kurulu Kararı alınmıştır.Bu kapsamda, şu aşamada kamuoyuna duyuru yapılmasını gerektirecek kesinleşen bir gelişme olmamıştır.
" DOHOL - Şirketin 228.600.000 Türk Lirası ödenmiş sermayesinde %25 oranında pay sahibi olduğu iştiraki Aslancık Elektrik Üretim A.Ş.'nin sermayesinin tamamı nakden karşılanmak suretiyle 369.600.000 Türk Lirası'na çıkarılmasında, sermaye artırımının Aslancık Elektrik Üretim A.Ş.'nin 20.12.2019 tarihli olağanüstü genel kurul toplantısında da onaylandığı görülerek; yeni pay alma hakkının tamamının kullanılmasına, bu çerçevede sermaye artırımına katılım tutarının 35.250.000 Türk Lirası olarak belirlenmesine karar verilmiştir. Diğer taraftan, Aslancık Elektrik Üretim A.Ş.'nin sermayesinde %8,33 oranında pay sahibi olan doğrudan bağlı ortaklığı Doğan Enerji Yatırımları Sanayi ve Ticaret A.Ş.'de mezkur sermaye artırımında yeni pay alma hakkının tamamının kullanılmasına ve bu çerçevede sermaye artırımına katılım tutarının 11.750.000 Türk Lirası olarak belirlenmesine karar vermiştir. Aslancık Elektrik Üretim A.Ş.'de mezkur sermaye artırımından sağlanan fon, mevcut banka kredilerinin yeniden yapılandırılması kapsamında bir kısım banka kredisinin kapatılmasında kullanılacaktır.
" FONET - Aydın İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan "Müdürlük ve Bağlı Sağlık Tesislerinin 36 Aylık SBYS (Sağlık Bilgi Yönetim Sistemi) Hizmet Alım" ihalesine katıldığımızı 30.04.2019 tarihinde KAP (Kamuyu Aydınlatma Platformu) aracılığıyla duyurduğumuz ihale sonuçlanmış olup, ihaleyi Şirket kazanmıştır. Yasal itiraz süreci beklenmekte olup akabinde Sözleşme imzalama aşamasına geçilecektir. İhale bedeli 3.046.320,00 TL 'dir.
" ISDMR - İsdemir'de 14 Aralık'ta pik döküm kanalında su kaçağının sıcak metale temas etmesi nedeniyle gerçekleşen proses kazası sonrasında, gerekli bakım çalışmaları ve önlemler hızlıca hayata geçirilmiştir. İsdemir'de üretim 20 Aralık 2019 tarihinde normal seyrine dönmüştür.
" ISGSY - Numnum Yiyecek ve İçecek A.Ş.'nin tam bölünmesi sonrası ortaya çıkacak şirketlerin bazılarının satışı için sözleşme imzalanması ile ilgili detaylı bilgi paylaşımı
" KLNMA - Banka, Alman Hükümeti katkısı ile birlikte Alman Kalkınma Bankası'ndan (KfW) güneş enerjisi projeleri ve yenilenebilir enerji projelerinin finansmanı için Hazine ve Maliye Bakanlığı ikrazı ile 40 yıl vadeli 45 milyon EUR tutarında finansman sağlamıştır. Finansmana ilişkin kredi anlaşması 20 Aralık 2019 tarihinde imzalanmıştır.
" OYLUM - Şirketin sahip olduğu 27/07/2012 tarih ve 98019 sayılı KDV istisnası ve gümrük vergisi muafiyeti içeren Yatırım Teşvik Belgesi'ne binaen yatırımlar tamamlanmış olup tamamlama vizesi başvurusu yapılmıştı. Şirkete ulaşan yazıya göre söz konusu belgenin tamamlama vizesi işlemleri gerçekleştirilmiştir.
" OZKGY - Şirketin projelerinden Büyükyalı projesine ilişkin olarak "İstanbul Zeytinburnu Kazlıçeşme Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi" kapsamında, 774 Ada 83 Parsel A, B, C, D, E, F, G, H, I, J Bloklar ile 774 ada 73 Parsel K Blok Konut, Ticaret, Altyapı ve Çevre Düzenleme işlerinin kısmi Geçici Kabul Tutanağı 17.12.2019 tarihinde onaylanmıştır.
" SAYAS - Hakim ortaklarından Evren Güldoğan tarafından ortaklıkta sahip olduğu payların kısmen geri satışı için görüşmelerde ön mutabakata varılmış olup ilgili payların gruplar halide Ercan Güldoğan tarafından satın alınmasına başlanacaktır.
" TRCAS - Şirketin 08.11.2019 ve 15.11.2019 tarihli Özel Durum Açıklamaları'nda da belirtildiği üzere, %30 oranındaki iştiraki RWE & Turcas Güney Elektrik Üretim A.Ş. ("RTG") Yönetim Kurulu, ortak borcu alacaklarının 347.681.920 TL'lik kısmının sermayeye eklenmesine karar vermişti (Turcas Petrol A.Ş.'nin payı 104.304.576 TL). Bahsi geçen sermaye artırım işlemi, 15.11.2019 tarihinde gerçekleşen RTG Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı'nda pay sahipleri tarafından onaylanmıştı. Yasal süreçlerin sonuçlanmasını takiben sermaye artırım işlemi tamamlanmıştır.Böylelikle, RTG'nin 1.527.000.000 TL olan ödenmiş sermayesi 1.874.681.920 TL'ye ulaşmıştır. Turcas Petrol A.Ş. ("Turcas")'nin RTG sermayesinde sahip olduğu pay oranında (%30) herhangi bir değişiklik olmamıştır.Bu işlem sayesinde RTG'nin söz konusu ortak borcu anapara ve buna dair faiz ve KDV ödemeleri ortadan kalkmış olup, iştirakimizin sermayesi güçlenmiştir. Böylelikle, iştirakimizin nakit yaratımı ve kaynak verimliliğinin artması hedeflenmektedir. Açıklamada anlaşılacağı üzere bu işlem Turcas'ın iştirakinden olan alacaklarından karşılandığı için şirketten nakit çıkışı yaratmamıştır.
" ULKER - Şirketin 8.10.2019 tarihli özel durum açıklamasında kamu aydınlatma platformunda duyurmuş olduğu % 12,95 ortağı olduğu Godiva Belgium BVBA'nın kar dağıtımına ilişkin yasal süreci 20.12.2019 tarihinde tamamlanmış olup, Ülker Bisküvi Sanayi A.Ş. 'ye 138.033.925 Amerikan Doları tutarında temettü ödenmesine karar verilmiştir. Bahse konu temettü tutarının 31.12.2019 tarihine kadar ödenmesi planlanmaktadır. 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.