Şirketler hızla yükselişe geçti

Yılın son çeyreğine girerken firmaların kar oranları, ihracat ve üretim sahalarında artış gözlemlenmektedir. Bununla ilgili açıklamaları haberimizde bulabilirsiniz.

Şirketler hızla yükselişe geçti
25 Eylül 2017 Pazartesi 12:13

Yılın son çeyreğine girerken firmaların kar oranları, ihracat ve üretim sahalarında artış gözlemlenmektedir. Bununla ilgili açıklamaları haberimizde bulabilirsiniz.

Esen/TEB Yatırım Genel Müd. Yat. Mer. Direktörü açıklamasına göre, 

"Geçen hafta piyasalarda kâr realizasyonu ön plana çıktı. Ayrıca ABD Merkez Bankası (FED) tarafından gelen sıkılaştırmaya yönelik açıklamalar, dolar kurunda değerlenmeye neden oldu ve dolar/TL 3,50 TL seviyelerine yükseldi. Dolarda 3,43 TL seviyesi, önemli destek. Yurtiçinde ise jeopolitik risklerin daha fazla ön plana çıktığı bir haftadayız. Almanya seçimi öncesinde Türkiye aleyhine söylemlerle bozulan ilişkiler, Irak'ta gerçekleşmesi olası Kürt referandumuna karşı Türkiye'nin MGK'da vereceği karar gibi konular stres yaratıyor. Bu hafta, bu konuların biraz daha netleşmesi mümkün. Hafta boyunca ABD büyüme ve çekirdek kişisel tüketim harcamaları verileri takip edilecek. Endekste 103.000 seviyesi önemli destek, yükselişlerde İse105.700-106.500 direnç konumunda.”

FED geçen hafta sonuçlandırmış olduğu faiz ve bilanço konuları sonucunda dolarda gözle görülür bir artış gözlenmeye eopolitik risklerin bulunduğu şu dönemde, Almanlya' nın, Türkiye' ye karşı olan tutumu ve Almanyada seçim kargaşasına ek olarak iki Kuzey bölgesinde yaşanan sıkıntılar piyasalarda hareketliliğe sebebiyet verdi.

"EMLAK 'AL' ÖNERİMİZİ SÜRDÜRÜYORUZ"

Dr. Bülent Şengönül/İş Yatırım Araştırma Müdürü şirket ile ilgili şu açıklamalarda bulundu;

“2017’nin ilk yarısında Emlak GYO, 2016’nın ilk yarısındaki 631 milyon TL’ye kıyasla 624 milyon TL kümülatif kâr elde etti. İkinci çeyrekteki net kâr ise 306 milyon TL oldu. Bu rakam, 237 milyon TL olan piyasa beklentisinin yüzde 29 üzerine çıktı. İkinci çeyrekte teslimatın düşük olması nedeniyle net satışlar 569 milyon TL’lik beklentinin altında, 533 milyon TL olarak gerçekleşti. Piyasa beklentisine paralel olarak ikinci çeyrekte FVAÖK 297 milyon TL oldu ve 2017’nin ilk çeyreğinde yüzde 48 olan FVAÖK marjı da yüzde 56’ya yükseldi. Son çeyrekte teslimatlar büyük olasılıkla yoğunlaşacak ve yönetim 2017’de 1,8 milyar TL net kazanç hedeflediğinden yeniden değerleme kazançları da genel kazançları destekleyecek. Emlak GYO’da ‘al’ önerimizi, hisse başına 3,61 TL hedef fiyatla sürdürüyoruz.”

Emlak Konut karları son zamanlarda gittikçe artmakta içinde bulunduğumuz yıl üretim isteklerin ve kar oranının yükseleceği öngörülmektedir.

"VESTEL'DE GÖRÜNÜM İYİLEŞİYOR"

Mehmet Akif Daşıran/Yatırım Finansman Araştırma Müdürü 

"Vestel Elektronik'in ikinci çeyrekte net kârı, 20l6’nın aynı dönemine göre yüzde 36 artarak 94 milyon TL’ye yükseldi ve 7 milyon TL olan tahminimizin üzerinde gerçekleşti. Satış gelirleri yüzde 23 artarak 2,9 milyar TL oldu. Bizim tahminimiz ise 2,6 milyar TL idi. Satış gelirleri, tüketici elektroniği segmentinde yüzde 8, beyaz eşyada yüzde 40 arttı. TV talebinin Türkiye'de ve Avrupa'da düşük seyretmesi, tüketici elektroniği segmentindeki gelirleri baskıladı. Buna karşılık yüksek beyaz eşya, klima ve mobil telefon satışları bu etkiyi egale etti. Bunlara ek olarak hem Türkiye'de hem de Avrupa'da yapılan fiyat artışları ve zayıf TL'nin ihracat gelirlerine olumlu etkisi, satış gelirlerine katkıda bulundu. Orta vadeli görünümü iyileşen şirket için ‘Endeks Üzeri Getiri' tavsiyemiz ve 9,10 TL hedef fiyatımız var."

Türkiye ve Avrupap' da yapılan gelir artışları Vestel' in satışlarında artış olmasına yardımcı oldu. 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.