ŞİRKETLER HANGİ HABERLERLE HAFTAYA BAŞLIYOR?

Halka açık şirketlerden derlenen önemli gelişmelerin yer aldığı haber başlıkları.

ŞİRKETLER HANGİ HABERLERLE HAFTAYA BAŞLIYOR?
Serkan Öztürk
Serkan Öztürk
06 Nisan 2020 Pazartesi 08:44

° AKSA - Coronavirüs salgını nedeniyle düşen talep doğrultusunda üretim kapasitesinin %50 azaltılmasına ve Kısa Çalışma ve Kısa Çalışma Ödeneği başvurusunun yapılmasına karar verildi.
° AKSEN - Ocak ayında faaliyetleri durdurulan Şanlıurfa'daki 147 MW gücündeki doğalgaz santralinin yeniden faaliyete geçmesi için TEİAŞ'a başvuru yapılırken, santralin bu hafta faaliyete geçmesinin beklendiği açıklandı.
° ALYAG - Madencilik sektörü faaliyeti için Entegre Olmayan Zenginleştirme Tesisi satın alınmasına ve yapılacak yatırımlar ile makine parkı satın alınması için görüşmelere başlanmasına karar verildi.
° ATEKS - Üretim faaliyetlerine verilen aranın 1 hafta daha uzatılarak 11 Nisan'a uzatıldığı açıklandı.
° BEYAZ - Ocak - Mart Döneminde;
o Türkiye'de Peugeot markalı 7.786 adet aracın %10,40'ına karşılık gelen 810 adedinin,
o Türkiye'de Opel markalı 5.430 adet aracın %14,0'üne karşılık gelen 760 adedinin,
o Türkiye'de Citroen markalı 4.269 adet aracın %7,71'ine karşılık gelen 329 adedinin şirket tarafından satışının gerçekleştirildiği açıklandı
° CEMAS - Sermaye artırımından elde edilen fondan 2. CNC makinesinin alımı için sözleşme imzalandığı ve teslimatın 5 ay sonra yapılacağı açıklandı.
° CRDFA - JCR ile olan Kredi Derecelendirme sözleşmesinin iptal edilerek Turkrating ile imzalandığı ve raporun Nisan sonuna kadar yayımlanacağı açıklandı.
° CUSAN - ISGYO ve NEF ortaklığında yapılan İnistanbul Projesi'nin yüklenicisi olan Sera Yapı ile şirketin bağlı ortaklı Çuhadaroğlu Alüminyum arasındaki sözleşme kapsamında 744.505 dolar ve 3,9 milyon TL tutarındaki borcun ödenmemesi üzerine NEF tarafından üstlenilen 12,5 milyon TL'lik borcun 4,0 milyon TL'sinin ödendiği, kalan 8 milyon TL'lik kısmının ödenmemesi üzerine yasal takibin başlatıldığı, uzlaşma görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine dava açıldığı belirtildi.
° DERIM - VBTS kapsamında şirketlerin paylarında 20 Nisan'a kadar brüt takas getirilirken, mevcut durumda tüm paylarda SPK kararı gereği açığa satış yasağı bulunmakta.
° DEVA - Coronavirüs tedavisi için şirketin ürettiği antibiyotik ve kolonyaların şirket finansalları üzerinde önemli bir etkisi olmadığı, üretim faaliyetlerine devam edildiği ancak tanıtım ve organizasyonel faaliyetlere ara verildiği açıklandı.
° DOCO - Şirket için 2020 yılı öngörülerinin karşılanamayacağı, şirketin kısıtlamalar nedeniyle gerekli önlemleri aldığı ve nakit pozisyonun güvence altına alındığı, 15 Temmuz'daki genel kurulun yapılamayacağını açıklandı.
° ECILC - Şirketin %50 ortak olduğu Kanyon AVM'nin hizmete kapatıldığı 20 Mart - 30 Nisan'a kadar olan süre için kapalı olan mağaza kiracılarından kira bedeli alınmamasına karar verildi.
° EGEEN - Coronavirüs salgını nedeniyle üretimin 30 Mart'a kadar yavaşlatılmasına karar verilmesi kapsamında 6 Nisan olan üretimin durdurulma süresi 9 Nisan'a uzatıldı.
° FROTO - Üretim faaliyetlerine 13 Nisan'a kadar ara verileceği açıklanmasına karşılık, sürenin 27 Nisan'a kadar uzatıldığı açıklandı.
° FRIGO - Coronavirüs salgını nedeniyle şirketin gerekli sağlık ve hijyenik önlemlerini aldığı, şirketin yüksek üretim ve satış sezonunu Kasım - Şubat döneminde geride bıraktığı, Mart - Nisan aylarında fazla üretimi olmadığı, yılın ilk çeyreğinde satışların geçen yılın üzerinde olduğu açıklandı.
° GARAN - 60 gün vadeli 62,2 milyon TL, 62 gün vadeli 13,6 milyon TL ve 68 gün vadeli 42,3 milyon tutarında bono ihraç edildi.
° HALKB - 35 gün vadeli 228,6 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.
° ISGYO - Şirket portföyünde yer alan ve geçici süreyle hizmete kapatılan Kanyon AVM, Ege Perla AVM, Kule Çarşı, Mallmarine ve Tuzla Meydan Çarşı'nın içinde yer alan kiracılardan 20 Mart - 30 Nisan dönemi için kira alınmamasına karar verildi.
° ISMEN - %75 oranında bağlı ortaklığı Efes Varlık Yönetimi'nin 40 milyon TL olan sermayesinin 70 milyon TL'ye yükseltilmesine 30 milyon TL ile katılırken, şirket sermayesindeki payı %85,14'e yükseldi.
° KAREL - İş hacmi düşen bölümlerdeki çalışanları için Kısa Çalışma Ödeneği başvursunda bulunulduğu açıklandı.
° KERVN - Şirketin 94,8 milyon TL'lik borcunun indirimli olarak 70 milyon TL olarak ve 7 taksitle ödenmesi için yapılandırma sözleşmesi imzalandığı açıklandı.
° KENT - Şirketin kayıtlı sermaye tavanının 175 milyon TL'den 330 milyon TL'ye yükseltilmesi genel kurulda kabul edildi.
° KOZAL - Şirketin İzmir Bergama'daki Ovacık Altın Madeni Üçüncü Atık Depolama Tesisi projesi kapsamında verilen ÇED Olumlu Kararının iptaline yönelik açılan davanın reddedildiği açıklandı.
° KUYAS - Coronavirüs salgını nedeniyle 30 Haziran'a kadar Kısa Çalışma ve Kısa Çalışma Ödeneği için başvuru yapılmasına karar verildi.
° MAKTK - Coronavirüs salgını nedeniyle azalan talepler ve şirket stoklarının yeterli olması kapsamında Gebze'deki üretim faaliyetlerine geçici süreliğine ara verildiği, Kısa Çalışma ve Kısa Çalışma Ödeneği için başvuru yapılacağı açıklandı.
° METAL - Şirketin hakim ortakları Metal Yapı ve Ömer Saçaklıoğlu tarafından şirkette sahip oldukları payların YK Yatırım Holding ve Yalçın Yalçınkaya'ya devri için görüşmelere başlandığı açıklandı.
° MRDIN - Birleşmeye ilişkin genel kurula katılıp olumsuz oy kullanıp toplantı tutanağına şerh işleten pay sahipleri için 5,4336 TL'den ayrılma hakkına bugün başlanacak olup 5 Mayıs'ta sona erecek.
° MRGYO - Gayrimenkul Değerleme Raporlarının çalışmalarının tamamlanabilmesi için 31 Mayıs'a kadar istenen ek süre SPK tarafından olumlu karşılandı.
° OSTIM - 6 Nisan - 7 Temmuz arasında çalışma saatinin 45 saatten 25 saate indirilmesine ve kısa çalışma ödeneği başvurusunda bulunulmasına karar verildi.
° QNBFB - 77 gün vadeli 216,5 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.
° SAYAS - Şirketin bağlı ortaklığı Say Kurumsal Kimlik'in faaliyeti olmayan İstanbul Şubesinin kapatılmasına karar verildi.
° TTRAK - Coronavirüs salgını nedeniyle üretim faaliyetlerine verilen 20 Nisan'a uzatıldığı açıklandı.
° TMSN - FNSS Savunma ile imzalanan Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçlar Projesi Alt Yüklenici Sözleşmesi kapsamında, FNSS tarafından avans ödemesi yapıldığı açıklandı.
° VAKBN -
o I CBC Türkiye'den 325 milyon dolar tutarında 3 yıl vadeli kredi temin edilmesine yönelik sözleşme imzalandığı açıklandı.
o 175 gün vadeli 137,8 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.
° YBTAS - Piyasa koşulları nedeniyle klinker üretim hattının faaliyetlerinin 3 ay süre ile durdurulmasına karar verilirken, devam eden duruştan çimento üretim ve satışlarının etkilenmeyeceği açıklandı.
° ZOREN - %100 bağlı ortaklıkları Zorlu Jeotermal, Zorlu Doğal Elektrik ve Rotor Elektrik şirketlerinin kısmi bölünme yoluyla %100 bağlı ortaklığı olacak şekilde bölünmesine ve kurulacak şirketin 1,045 miyar TL sermayeli Zorlu Yenilenebilir Enerji A.Ş. olmasına karar verildi. °
  ° ATAGY -
o Ata Yatırım tarafından 3,65 - 3,72 TL fiyat aralığından 5.000 adet alış ve 17.500 adet satış yapılırken, şirket sermayesindeki payı %15,51'e geriledi.
o Ata Portföy tarafından 3,64 - 3,68 TL fiyat aralığından 25.350 adet pay alınırken, şirket sermayesindeki payı %25,20'ye yükseldi.
° CIMSA - Serra Sabancı tarafından 291.816 adet payın Borsa'da işlem görebilmesi için MKK'ya kaydileştirme başvurusu yapılırken, payların yatırımcısı olacağı özel serbest yatırım fonuna devredileceği açıklandı.
° ETYAT - Hülya Sözübir tarafından 1.310.248 adet pay alınırken, şirket sermayesindeki payı %6,55'e yükseldi.
° HDFGS - Hedef Finansal Yatırımlar tarafından 1,74 - 1,78 TL fiyat aralığından 600.000 adet alış ve 102.585 adet satış yapılırken, şirket sermayesindeki payı %17,49'a yükseldi.
° KRDMB - Çağ Çelik Demir tarafından 1,94 - 1,95 TL fiyat aralığından 375.240 adet pay alınırken, şirket sermayesindeki payı %4,57'ye yükseldi.
° PRZMA - Raşit Kuru tarafından 4,81 - 4,82 TL fiyat aralığından 215.000 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki %21,89'a geriledi.
° MTRYO - Metro Avrasya Invetment Georgia tarafından 2,82 - 3,32 TL fiyat aralığından 162.280 adet alış ve 5.525.518 adet satış yapılırken, şirket sermayesindeki payı %42,86'ya geriledi.
  ° DIRIT - Şirket sermayesinin 10,65 milyon TL'den %100 oranında bedelli olarak 10,65 milyon TL nakden artışla 21,30 milyon TL'ye yükseltilmesi kapsamında SPK'ya başvuru yapıldı.
° MARKA - Şirket sermayesinin 20,99 milyon TL'den %42,45 oranında tahsisli olarak 8,9 milyon TL nakden artışla 29,9 milyon TL'ye yükseltilmesi kapsamında SPK'ya başvuru yapıldı. 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.