şirket haberleri 24 Ekim

ŞİRKET HABERLERİ

şirket haberleri 24 Ekim
Serkan Öztürk
Serkan Öztürk
24 Ekim 2019 Perşembe 08:56

Albaraka Türk Katılım Bankası (ALBRK, Sınırlı Negatif): Banka 900mn TL olan çıkarılmış sermayesinin, tamamı nakden (bedelli) karşılanmak suretiyle 450mn TL artırılarak 1.350mn TL'ye çıkarılmasına karar verildiğini duyurmuştur.

Tofaş (TOASO, Nötr): Son dönemde ihracattaki düşüşe bağlı olarak üretimde kayıplar yaşayan Tofaş'ın CEO'su Cengiz Eroldu, "Hem modellerin yaşam döngüsü, hem Avrupa'da orta sınıfta düşüş hem de Opel-Vauxhall ile işbirliğinin bitmesini daralmanın sebepleri olarak sayabiliriz. Egea ailesinin seneye son çeyrekte 225 milyon dolar yatırımla yenilenmesiyle yeniden yükselişe geçeceğiz" dedi. Eroldu, şu an için SUV üretme planlarının ise olmadığını söyledi.

·

ALNTF

Bankanın hakim ortağı olan The Commercial Bank 3.Çeyrek dönemine ilişkin konsolide finansal tabloları dün Katar Borsası’nın web sitesinde ilan edildiğini duyurdu Bankanın Grup Raporlaması uygulamaları çerçevesinde 30 Eylül 2019 tarihi itibarıyla Toplam Aktifleri, Toplam Net Kredileri ile Toplam Müşteri Mevduatları sırasıyla 29.4 milyar TL, 18.6 milyar TL ve 15.6 milyar TL’dir.

·

ASELS

ASELSAN YKB ve Genel Müdürü Görgün bir konferansta şirkete ilişkin açıklamalarda bulundu. Görgün, geçen yılı 1,8 milyar dolar ciroyla kapattıklarını ve bu yılki cironun bunun çok üzerinde olacağını belirtti.

·

BERA

BERA HOLDİNG, Denizbank A.Ş. ile (Kefalet, Müşteri Çeki Teminatlı ve İpotek Teminatlı olmak üzere) Grup şirketlerinin İşletme sermayesi ve yatırım harcamalarında kullanılacak 153 Milyon TL’si 36 ay vadeli 20 Milyon TL’si kısa vadeli olmak üzere toplam 173 Milyon TL’lik Nakdi Grup Limiti artırımı gerçekleştirdiğini bildirdi. Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. ile Grup şirketlerinden olan Kompen A.Ş., Kombassan A.Ş., Adaçal A.Ş., MPG A.Ş., ve Divapan A.Ş. için 2 yılı ödemesiz 10 yıla kadar vadeli toplam 42.350.000-TL’lik İvme kredisi ve işletme sermayesi kredi sözleşmesi imzalamıştır.

·

ENKAI

Şirket,küçük hissedarların menfaatlerinin korunması amacıyla borsada nominal bedeli 20,000,000 TL tutarına kadar kendi paylarının geri alımını gerçekleştirmesine, geri alım için ayrılacak fonun en fazla 150,000,000 TL olarak belirlenmesine ve işlemler için İcra Kurulu Üyesi İlhan Gücüyener’in yetkilendirilmesine karar verildiğini duyurdu.

·

ESCOM

Şirket, Almanya Tahkim Enstitüsü nezdinde Toshiba Europe GmbH/ TEG’ye karşı açtığı ve 21.07.2017 tarihinde Özel Durum Açıklaması ile duyurduğu haksız sözleşme feshinden kaynaklanan tazminat ile bildirimsiz pazardan çekilme nedeniyle karşılaşılan zararların tazmini davasında,tahkim heyeti karara varmış ve şirkete tebliğ edildiğini açıkladı. Tahkim Heyeti Toshiba Japonya’nin almış olduğu pazardan çekilme kararından dolayı Toshiba Europe GmbH’ın yapabileceği birşey olmadığı, bu nedenle Toshiba Europe GmbH’ın fesih bildirisinin haksız bir hareket olmadığı gerekçesiyle tazminat talebimiz reddedildi.Buna karşılık Tahkim heyeti, Toshiba Europe GmbH tarafından TNB’ye sevk edilen ürünlerin fatura fiyatlarının iki şirket arasında mutabık kalınan prensiplere göre belirlenip belirlenmediği konusunun bilirkişi atanarak incelenmesine ve bilirkişi incelemesi sonucunda sözleşmeye uygun olup olmadığının karara bağlanmasına hükmetti.

·

GYHOL

Şirket Sermaye artırımına teşebbüs edilen GYHOL Beta Uluslararası İş Geliştirme Yönetim ve Yatırım A.Ş. unvanlı şirketin sermaye artırım konusunu teşkil eden 812.500,00 TL. ederindeki tutarın tamamına iştirak edilmesine,ve paranın sermaye artırımının tescilinden önce ödenmesine karar verildi.

·

HDFGS

Şirket Yönetim Kurulunun 04.10.2019 tarih ve 20 sayılı kararı doğrultusunda FTECH LABS BİLİŞİM A.Ş.unvanlı şirketin 50.000.-TL olan ödenmiş sermayesinin 58.825.-TL’na artırılması sırasında Şirkete tahsis edilen 8.825.- adet paya, beheri 89 TL fiyatla toplam 785.425.-TL ödenmek sureti ile iştirak işlemleri tamamlandığını bildirdi.

·

IDGYO

Şirket Yönetim Kurulu kararınca, portföyünde bulunan; İstanbul ili, Ümraniye ilçesi, Madenler mahallesi, İdealist kent caddesi, N4 adresindeki idealistkent 2.Etapta mevcut bağımsız bölümlerin tadilatı (ince işler kapsamındaki imalatlarının yaptırılması) için İdealist İnşaat Ticaret Limited Şirketi ile sözleşme imzalanmasına karar verildiğini duyurdu.

·

MGROS

Şirket’in 16.05.2019 tarihli Genel Kurul toplantısında karar alınan 4. ve 5. gündem maddelerinin iptali, 9. maddenin yoklukla malul olduğunun tespiti iddiası ile açılan davaya ilişkin olarak; davacı Jilber Topuz tarafından davadan feragat dilekçesi verilmesi üzerine, 23.10.2019 tarihli duruşmada istinaf yolu açık olmak üzere feragat nedeniyle davanın reddine karar verilmiştir.

·

RALYH

Şirket,Bağlı Ortaklıklarından olan HERA TEKNİK YAPI A.Ş. İş Ortaklığı modeli ile RAL YAPI MÜHENDİSLİK A.Ş. ve HERA TEKNİK YAPI A.Ş. birlikte, T.C.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından 23.10.2019 tarihinde düzenlenen ”Gaziantep İli Şehitkamil İlçesi 6. Etap 2. Bölge 776 Adet Konut ve 1 Adet Mescit İnşaatıları ile Altyapı ve Çevre Düzenlenmesi İşi” ihalesine katılım sağladığını duyurdu. Şirket 181.270.000,00 TL teklif sunarak katılımcılar arasında 1. en düşük teklifi vermiştir.Teklifler değerlendirme aşamasındadır.

·

SODA

Şirket Amerika’daki doğal soda yatırımı ile ilgili olarak; Soda Sanayii A.Ş.’nin %100 iştirak ettiği Sisecam Chemicals USA Inc. şirketinin Amerika’daki kuruluşu ve bu şirketin de Pacific Soda LLC.’ye olan %50 oranında iştirakine ilişkin tüm işlemlerin tamamlandığını duyurdu.

·

TMSN

TÜMOSAN ve merkezi Polonya’da bulunan 1893 yılında faaliyetlerine başlamış tarım mekanizasyonları üreticisi URSUS S.A. ile 6 Aralık 2018 tarihinde TÜMOSAN’ın Konya yerleşkesinde bulunan üretim tesislerinde Avrupa Birliği politikalarına uygun olarak Stage IIIB emisyonlu 75-105 beygir arası URSUS S.A. traktör üretimi faaliyetlerini içeren ortak bir işbirliği anlaşmasını imzaladığını duyurdu. Bu iş birliği anlaşması neticesinde gerekli çalışmalar yapılarak URSUS S.A.’ya traktör sevkiyatına başlanmıştır.

·

YKGYO

Şirket, Ankara-Ankara projesi C Blok 6 No’lu daire sahibi tarafından açılan davanın 22 Ekim günü yapılan duruşmasında gerekçeli kararın tebliğinden itibaren iki hafta içerisinde istinaf yargı yolu açık olmak üzere davanın reddine karar verildiğini ve gerekçeli kararın tebliği beklendiğini bildirdi. Ayrıca Şirket, Ankara-Ankara projesi B2 Blok 24 No’lu daire sahibi tarafından açılan davanın 02 Temmuz tarihindeki duruşmasında birleşen dava ile birlikte davanın reddine karar verildiği ve gerekçeli kararın tebliği ile tarafların iki hafta içerisinde Ankara Bölge Adliye Mahkemesi’ne istinaf yolunun açık bırakıldığı duyurulmuştu. Söz konusu gerekçeli karar 22.10.2019 tarihinde Şirkete tebliğ edildiği açıklandı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.