Şirket haberleri

Şirketlerden önemli haberler

Şirket haberleri
Serkan Öztürk
Serkan Öztürk
30 Eylül 2019 Pazartesi 09:28

Emlak Konut GYO (EKGYO, Nötr): Emlak Konut GYO, Beykoz ve Florya'da proje geliştirmek amacıyla Galatasaray Spor Kulübü Derneği ile 2016 yılında imzalanan protokolleri feshettiğini bildirdi. 

Karsan (KARSN, Nötr): Şirketin 600mn TL olan çıkarılmış sermayesinin 900mn TL kayıtlı sermaye tavanı içinde olmak üzere %50 artış ile 900mnTL'ye çıkarılmasına, 300mnTL tutarındaki sermaye artışının ortakların yeni pay alma hakları kısıtlanmadan hisse senetlerinin nominal değeri (0,01 TL) üzerinden bedelli olarak yapılmasına ve gerekli tüm işlemlerin yürütülmesine ilişkin 22.07.2019 tarihinde Yönetim Kurulu Kararı alınmış ve açıklama yapılmıştır. Şirketin almış olduğu sermaye artırım kararı çerçevesinde, ana ortağı Kıraça Holding A.Ş.'nin yeni pay alma haklarının kullanımı amacıyla kendi payına düşen tutar yaklaşık 190,4mn TL olup, söz konusu yeni pay alma haklarının bir bölümü olarak Kıraça Holding A.Ş. tarafından 90mn TL tutarındaki sermaye avansının 24 Temmuz 2019 tarihinde ödendiği Şirket tarafından KAP'ta açıklanmıştır. Kıraça Holding A.Ş. yeni pay alma haklarının geri kalan bölümü olan 100,4mn TL'yi sermaye avansı olarak 27.09.2019'da ödemiş ve söz konusu tutar Şirketin banka hesaplarına geçmiştir. Şirketin, 9 Ağustos 2019 tarihinde SPK'ya yaptığı bedelli sermaye artırımı başvurusuna ilişkin süreç henüz tamamlanmamış olup, SPK'nın incelemesi devam etmektedir. Otokar

(OTKAR, Sınırlı Pozitif): Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından 26 Eylül tarihinde duyurulan otomotiv sektörüne yönelik yerli üretime özel işbirlikleri, bugün yeni firmaların katılımlarıyla genişlemeye devam ediyor. Araç sahibi olmak isteyen müşterilere uygun koşullar ile finansman sağlanması hedeflenen kampanyaya son olarak OTOKAR ve BMC firmaları dâhil oldu.

Vakıfbank (VAKBN, Nötr): 112 gün vadeli 600mn TL nominal değerli Vakıfbank finansman bonoları ihraç ve halka arz edilecek olup Vakıfbank Finansman Bonolarının ihraç ve halka arzına ilişkin talep toplama işlemi 30 Eylül ve 01 - 02 Ekim 2019 tarihlerinde gerçekleştirilecektir. Söz konusu bonolara, 600mn TL nominal olan halka arz büyüklüğünden fazla talep gelmesi durumunda toplam halka arz miktarı 900mn TL nominal tutara yükseltilebilecektir.

Smartiks Yazılım (SMART, Sınırlı Pozitif): Şirket, yazılım firması "Compello Bilgi Teknolojisi Hizmetleri ve Ticaret A.Ş." nin paylarının tamamının (%100) satın alınmasına; satın alma işleminin, 3.000.000 TL ödenmiş sermayeli Compello Bilgi Teknolojisi Hizmetleri ve Ticaret A.Ş.'nin, toplam 3.000.000 adet payın toplam 13.940.000 TL bedel karşılığı gerçekleştirilmesine karar verildiğini duyurmuştur. Senkron Güvenlik ve İletişim Sistemleri (SNKRN): Şirket Yönetim Kurulu Üyesi Semih ERK'in %100 sermayesine sahip olduğu Senkron Bina Teknolojileri A.Ş.'nin sermayesini oluşturan 1mn TL nominal tutarda 1mn adet payın tamamının Şirketin mali tablolarında görülen 30.06.2019 tarihli 2,1mn TL birikmiş yasal zararı nedeniyle Şirket tarafından 1.- TL toplam bedel üzerinden satın alınmasına karar verilmiştir. 

      AKBNK – 40 gün vadeli 29,5 milyon TL ve 40 gün vadeli 110,2 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.

·         ARENA – Şirket ile şirketin bağlı ortaklığı Sensonet Teknoloji Elektronik arasında yapılacak kolaylaştırılmış usulde birleşme işlemi sonucunda pay sahipleri açısından ayrılma hakkı doğmayacağı açıklandı.

·         ATAGY – Kobarite tarafından şirketin uzun vadeli kredi notu (TR) BBB+, kısa vadeli kredi notu (TR) A-3, görünümleri ise ‘Durağan’ olarak açıklandı.

·         BOYP – Ortaklıktan çıkarma ve satma hakkı süresinin tamamlandığı, 138 yatırımcıdan  102,4 milyon TL tutarındaki payların satın alındığı açıklandı.

·         DENIZ – 63 gün vadeli 365 milyon ve 95 gün vadeli 98 milyon TL milyon TL tutarında bono ihraç edildi.

·         EKGYO –  

  • Riva ve Florya Projeleri için GSRAY ile yapılan protokollerin feshedildiği açıklandı.
  • İstanbul Florya’daki Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi’nin tasfiye edildiği açıklandı.

·         GARAN – S&P tarafından şirketin kredi notları ve görünümü teyit edildi.

·         HALKB – 182 gün vadeli 100 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.

·         HEKTS – Şirket kayıtlı sermaye tavanı 100 milyon TL’den 400 milyon TL’ye çıkarılması tescil edildi.

·         INFO –

  • Şirketin Bulgaristan’ın Sofya şehrinde faaliyet gösteren sermayesine %100 oranında iştirak ettiği Vaha Trade ünvanlı şirketin satılmasına karar verildiği açıklandı.
  • SPK tarafından şirket paylarına 6 ay süre ile tek fiyat işlem yöntemi ile internet emir yasağı getirildi.

·         ISMEN – Saha Kurumsal tarafından şirketin uzun vadeli kredi notunun AA+, kısa vadeli kredi notunun A1+, görünümlerinin ise Stabil olduğu açıklandı.

·         KARSN – Şirketin 300 milyon TL’lik nakden sermaye artırım kararına istinaden hakim ortağı Kıraça Holding tarafından sermaye artırımında kullanılmak üzere 100,4 milyon TL’lik sermaye avansının şirket hesaplarına aktarıldığı açıklandı.

·         QNBFB –

  • 68 gün vadeli 69,5 milyon TL, 84 gün vadeli 324,1 milyon TL ve 94 gün vadeli 21,3 milyon TL tutarlarında bono ihraç edildi.
  • Bankanın kanuni takip hesaplarında izlenen tahsili gecikmiş alacaklarından bireysel kredi, kredi kartı ve işletme kredilerinden oluşan toplam 959,7 milyon TL tutarlı portföy Hayat Varlık Yönetim’e satıldığı açıklandı.

·         PEGYO – VBTS kapsamında şirket paylarına 14 Ekim’e kadar açığa satış ve kredili işlem yasağı getirildi.

·         RTALB – İştiraki A1 Capital’in QNBFB’den kullanacağı kredinin teminatı olarak şirketin Gebze’deki fabrika binası ve Ümraniye’deki gayrimenkulü üzeirinde banka lehine ipotek verilmesi işleminden vazgeçildiği açıklandı.

·         SKBNK – JCR Eurosia tarafından şirketin uzun vadeli ulusal notunun BBB+, kısa vadeli ulusal notunun A-‘+(Trk), görünümlerinin Stabil olarak belirlendiği açıklandı.

·         SNKRN – Şirket Yönetim Kurulu Üyesi Semih Erk’in %100 sermayesine sahip olduğu Senkron Bina  Teknolojileri’nin sermayesini oluşturan 1 milyon TL tutarlı 1.000.000 adet payın tamamının şirketin mali tablolarında görülen 2,1 milyon TL birikmiş yasal zararı nedeniyle Şirket tarafından satın alınmasına karar verildiği açıklandı.

·         SMART & KFEIN – Campello Bilgi Tekonolojileri Şirketinin 13,9 milyon TL karşılığı satın alındığı, 11,9 milyon TL’nin çek ile ödendiği, kalan 2,0 milyon TL tutarın ise Ocak ve Nisan 2020 vade tarihli çekler ile ödeneceği açıklandı.

·         TSPOR –

  • Futbolcu Hüseyin Türkmen’in sözleşmesinin 2024 yılına kadar uzatıldığı, futbolcuya yıllık 2 milyon TL ödeneceği açıklandı.
  • Futbolcu Arda Akbulut’un sözleşmesinin 2025 yılına kadar uzatıldığı, futbolcuya yıllık 0,3 milyon TL ödeneceği açıklandı.
  • Futbolcu Abdurrahim Dursun’un sözleşmesinin 2023 yılına kadar uzatıldığı, futbolcuya yıllık 0,2 milyon TL ödeneceği açıklandı.

·         TTKOM – Depremden kaynaklı olarak şebekelerde oluşan aksaklılar nedeniyle mobil abonelere 2 ay boyunca aylık 5 GB mobil internet tanımlanacağı medyada yer aldı.

·         ULUUN – WTP tarafından açılan Buğday Unu Tedariği ihalesine 1,1 milyon dolar teklif verildiği, şirketin uhdesinde kalan miktarın 15 Aralığa kadar teslim edileceği açıklandı.

·         VAKBN –

  • 56 gün vadeli 49,9 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.
  • 112 gün vadeli 600 milyon TL tutarındaki bono ihracı için 30 Eylül – 2 Ekim’de talep toplanacak.

·         VESTL – Şirketin, AB tarafından Horizon 2020 programı kapsamında yürütülen Kyklos 4.0 projesinden fon almaya hak kazandığı ve 13 ülkede yer alan 29 partner kuruluştan biri olduğu medyada yer aldı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.