Sektör Haberleri

Sektör haberleri. Borsa sektör haberleri. Türkiye ve dünya sektörlerinden önemli haberler. Sektörel gelişmeler. Otomotiv sektörü haberleri. Bankacılık sektörü haberleri. Çimento sektörü haberleri. Turizm sektörü haberleri.

Sektör Haberleri
24 Haziran 2019 Pazartesi 09:18

Bankacılık: Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nca (TCMB), mevduat ve katılım fonlarının vadeleri ve türleri ile zorunlu karşılıklara ilişkin iki tebliğde değişiklik yapılmasına dair tebliğ Resmi Gazete'de yayımlandı. TCMB'nin Resmi Gazete'de yer alan tebliğine göre, Mevduat ve Katılım Fonlarının Vadeleri ve Türleri Hakkında Tebliğ'in katılım fonları vadelerini düzenleyen 4'üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendine "Yatırım vekaleti sözleşmesine dayalı katılma hesapları 1 ayın altında vadelerde de açılabilir." cümlesi eklendi. Bu tebliğ, 1 Temmuz 2019 tarihinde yürürlüğe girecek. TCMB'nin Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğ'in zorunlu karşılık oranlarını belirten 6'ncı maddesine de "Finansman şirketleri için birinci ve ikinci fıkralarda belirtilen zorunlu karşılık oranları yüzde 0 olarak uygulanır." fıkrası eklendi. Bu arada, söz konusu birinci ve ikinci fıkra zorunlu karşılık oranlarının Türk lirası ve yabancı para yükümlülüklerini düzenliyor. Bu tebliğ ise 14 Haziran 2019 tarihinden geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

Çimento: Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) verilerine göre, 2019 yılı Ocak-Mart döneminde çimento üretiminde, geçen yıla oranla %32,7'lik bir düşüş yaşanmıştır. Yine 2019 yılı ilk 3 ayında büyük bir artışla üretilen çimentonun yaklaşık %19,9'u ihracata konu olmuştur. 2019 yılı Ocak-Mart döneminde iç satışlarda %41,5 azalma yaşanırken, çimento ihracatında ise %41,5'lik artış gerçekleşmiştir. 2018 yılının ilk aylarında mevsim normallerinin üstünde sıcak bir kış geçirilmesi sebebiyle, geçen sene Ocak ayında satışlar beklenenden fazla artış göstermiştir. Ancak hem bu mevsimselliğin getirdiği olumsuz durum, hem de geçen yılın son 5 ayında görülen küçülmenin etkisiyle, çimento iç satışlarındaki daralma devam etmiştir. Bölgesel bazda iç satışlarda en az küçülen bölgeler Güney Doğu Anadolu ve Ege bölgeleri olmuştur.

Otomotiv: Alman gazete Frankfurter Allgemeine Zeitung'un (FAZ) haberine göre Volkswagen AG (VW), Seat ve Skoda markalarının üretileceği yeni tesis için Türk yetkililerle görüşme yaptı. Habere göre Türkiye, Bulgaristan ile birlikte yeni fabrika yatırımı için finale kalan iki ülkeden birisi. Volkswagen sözcüsüne atıfta bulunulan haberde, Ankara ile görüşmelerin somut ve yüksek seviyede gerçekleştiği ancak henüz bir sonuca varılmadığı bildirildi. FAZ'a före VW CEO'us Herbert Diess Çarşamba günü Türkiye'yi potansiyel yatırım için ziyaret etti. Volkswagen'in Türkiye'de halihazırda otobüs markası MAN için Ankara'da üretim tesisi bulunuyor. 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.