SASA'NIN 2020 HEDEFİ 1,4 MİLYON TON

SASA Polyester Sanayi Adana'da 1.3 milyon metrekare üzerine kurulan Türkiye'nin ilk entegre petrokimya tesisi. Dönemin koşulları itibariyle zorlu olan bir atılımı yaparak dünyada sadece birkaç üreticinin 'know-how' bilgisine dayanan insan yapımı lif sektörüne giriş yaparak birçok alanda ilklere imza attı.

SASA'NIN 2020 HEDEFİ 1,4 MİLYON TON
Serkan Öztürk
Serkan Öztürk
09 Ocak 2020 Perşembe 08:02


SASA geriye doğru entegrasyonla kendi hammaddesini üreten bir kuruluş. 1977'de 60 bin ton/yıl kapasiteyle kurulan SASA'nın DMT üretim tesisi günümüzde 280 bin ton/yıl ile dünyadaki en yüksek kapasiteye sahip tesis. DMT işletmesinin teknolojisi Dynamit Nobel, ICI ve Dupont teknolojilerinin bir sentezi. Bu kapasitenin önemli bir kısmı SASA'nın polyester üretiminde kullanılıyor ve kalanı ise ihraç ediliyor.

2015'te Erdemoğlu Holding bünyesine katılan SASA, 'küresel liderlik' vizyonu doğrultusunda 350 bin ton/yıl olan kapasitesini dört katına çıkaracak yatırımlar için çalışmalara başladı. Bu yatırımların ilki olan 250 milyon dolarlık yeni elyaf tesisini 2019'da tamamlayarak devreye alan firma, kapasitesini 350 bin ton/yıldan 700 bin ton/yıl seviyesine çıkardı. 2020 yılı içerisinde 1.4 milyon ton/yıl kapasite hedefi doğrultusunda poy-tektürize ve PET resin yatırımları inşaat ve montaj çalışmalarına devam ediyor.

Hayatın her alanında

SASA'nın polyester elyaf, iplik ve yüksek teknoloji polimerler ürün gruplarıyla ev tekstilinden kişisel bakım ürünlerine, otomotivden yapı malzemelerine, elektronikten oyuncağa, gıda ambalajlarından teknik tekstile kadar gündelik hayatın her alanında kullanılan ürünlere hammadde ürettiğini kaydeden Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu, 2018 sonu itibariyle 160 bin ton/ yıl elyaf, 2 bin 100 ton/yıl tops, 47 bin ton/yıl poy, 28 bin ton/yıl iplik, 216 bin ton/yıl polyester cips ve 24 bin ton/yıl SSP cips kapasitesine sahip olduklarını söyledi.

2018 yılı toplam satış miktarının 451 milyon dolar ve 287 bin ton olan ihracatın ise 183 milyon dolar olduğu bilgisini verne Erdemoğlu, "SASA'nın elyaf ürün gruplarında Türkiye'deki pazar payı 2018 yılı sonu itibariyle yüzde 33 iken 2019'da devreye giren yeni yatırımıyla yüzde 60'a ulaştı. Şişe cipsi haricindeki PET cips ürün gruplarında Türkiye pazar payı mevcutta yüzde 41 ve 2020 yılında devreye girecek yeni yatırımla şişe cipsinde önemli bir paya ulaşmayı hedefliyor" dedi.

Petrokimya ürünlerinin büyüme oranının diğer bütün malzemelerden çok daha yüksek olduğuna dikkat çeken Erdemoğlu, "1970'ten günümüze kadar temel malzemelerin büyüme oranları incelendiğinde çelik üç, çimento yedi ve alüminyum tüketimi beş kat artarken temel petrokimya ürünü olan tüm plastiklerin artışı 11 kattan fazla oldu. Bu süre içinde dünya GDP'sindeki artış ise beş kat. Bu verilere göre petrokimya sanayindeki artış hızı dünya büyümesinin iki katından fazla gerçekleşti. Petrokimya ürünlerinin 2017 üretim miktarı 350 milyon ton civarında. Bu ürünlerin 2020'de 400 milyon ve 2050'de ise 600 milyon ton civarında üretilmesi öngörülüyor. Türkiye'de üretim kapasitesi ise yaklaşık 900 bin ton civarında. Türkiye'nin 2018 yılı toplam plastik hammadde ithalatı 6.8 milyon ton ve 10 milyar dolar civarında. Bu rakamlarla Türkiye dünyadaki en yüksek miktarda ithalat yapan ülkeler arasında yer alıyor" açıklamasını yaptı.

Dünyanın bugün içinde bulunduğu durumun Türkiye'ye çok büyük yatırım imkânı sunduğunu açıklayan Erdemoğlu, şunları kaydetti: "Mevcut petrokimya tesisleri geleneksel yöntemlerle üretim yapıyor. Yeni tesislerde ana hedef petrokimya ürünlerinin üretilmesi. Bu tesislerde hafif ham petrol ya direkt kraker tesislerine besleniyor ya da COTC tesislerine beslenerek petrokimya ürünleri elde ediliyor. Yeni proseste bir başka yaklaşım ise karışık ham petrolün COTPX işletmesine beslenmesiyle aromatik petrokimya üretimi. Dünyadaki bu değişim son 3-4 yılda hızlı bir şekilde devam ediyor ve 2-3 yıl içinde bu tür tesislerin kapasitesi 100 milyon tonlara çıkabilir. Dolayısıyla bu tesislerin karşısında geleneksel yöntemlerle üretim yapanlar rekabette kaybedecek. Sonuç olarak geleneksel tesisler zamanla tedavülden kalkarken yeni üretim teknolojileriyle bu yatırımların Türkiye'de planlanması gerekiyor."

Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'nın lider polyester üreticisi


SASA'nın üretim kapasitesi olarak Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'nın lider polyester üreticisi konumuna geldiğini anlatan Erdemoğlu, "Teknolojik olarak üstünlüğümüzü sürdürmek ve rekabetçi gücümüzü artırmak için Ar-Ge faaliyetlerine ağırlık veriyoruz. SASA'nın Ar-Ge merkezi 2018 yılı sonunda bakanlık tarafından tescil edildi ve aynı yıl içinde Ar-Ge harcamaları 1.5 milyon TL olarak gerçekleşti" açıklamasını yaptı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
finans hakan - 3 ay önce
Helal olsun istihdama üretime çok büyük katkı sağlayacak