MLP Care 2018 İlk Çeyreği Kâr İle Tamamladı

MLP Care 2018 İlk Çeyreği Kâr İle Tamamladı
08 Mayıs 2018 Salı 09:55

MLP Care'in 2018 yılının ilk çeyreğindeki hasılatı, tüm segmentlerdeki güçlü büyüme sayesinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18,2 artarak, 749 milyon lira olarak gerçekleşti.

Şirketin düzeltilmiş faiz, amortisman ve vergi öncesi kârı (FAVÖK) ise geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 30 büyüyerek 140 milyon lira oldu.

Halka arz sırasındaki sermaye artışından elde edilen 600 milyon liranın, yabancı para cinsinden borçların azaltılmasında kullanılmasıyla, 2017 yıl sonunda 1 milyar 381 milyon lira olan net borç rakamı 929 milyon liraya geriledi.

Şirketin 2017 yılı birinci çeyreğinde 17 milyon lira olan net zarar rakamı da 2018 ilk çeyreğinde 2 milyon lira net kâra dönüştü.

MLP Care Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Dr. Muharrem Usta, "2018 yılına güçlü bir başlangıç yaptığımızı söylemekten memnuniyet duyuyorum. Söz verdiğimiz gibi, bilançomuzu halka arzdan sağlanan fonların katkısıyla güçlendirdik. Stratejimize paralel olarak büyümeye devam ediyoruz" dedi.

Medical Park ve Liv Hospital hastanelerini bünyesinde bulunduran, Türkiye'nin en yaygın özel sağlık kurumu MLP Sağlık Hizmetleri A.Ş. (MLP Care) 2018 yılı ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı. Şirket, halka arzını da gerçekleştiği ilk çeyreği güçlü bir büyüme ile tamamladı.
İlk üç aylık sonuçlarına göre şirketin hasılatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18,2 büyüyerek 749 milyon lira olarak gerçekleşti. Düzeltilmiş faiz, amortisman ve vergi öncesi kâr (FAVÖK) ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 30 büyüyerek 140 milyon lira oldu.

Halka arz sırasında sermaye artışından sağlanan 600 milyon liranın şirketin borçlarının azaltılmasında kullanılması sonucu, net borç rakamı önemli ölçüde düşerek 929 milyon liraya geriledi. Daha önce hedeflendiği gibi net borç/düzeltilmiş FAVÖK oranı da 2017 sonuna göre 3,4 kattan 2,1 kata geriledi.2017 yılı birinci çeyreğinde 17 milyon lira olan net zarar rakamı 2018 ilk çeyreğindee 2 milyon lira net kâra dönüştü.

Şirketin ilk üç aylık performansı ile ilgili değerlendirmede bulunan MLP Care Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Dr. Muharrem Usta, 2018 yılına güçlü bir başlangıç yaptıklarını belirtti ve şöyle devam etti: "Söz verdiğimiz gibi, bilançomuzu halka arzdan sağlanan fonların katkısıyla güçlendirdik. Stratejimize paralel olarak, büyümeye devam ediyoruz."

Sağlık turizmi gelirleri yüzde 67'den fazla büyüdü

Şirketin ilk çeyrekte sağlık turizm geliri yüzde 67,3 büyüme gösterdi. Bu büyümede hasta sayısındaki artışa ek olarak, yurt dışından gelen hastaların daha kompleks işlemlere olan talebinde artış kaydedilmesi de etkili oldu.

Türkiye'nin yüksek standartlarda hizmet anlayışı, başarılı hekimleri ve fiyatlandırma politikalarıyla küresel sağlık turizminde konumunu güçlendirdiğine işaret eden Dr. Muharrem Usta,"Grubumuz da yaptığı çalışmalarla bu konuma katkı sağlıyor. İngiltere'den İran'a, Almanya'dan Gürcistan'a, Bulgaristan'dan Cezayir'e uzanan çok geniş bir coğrafyadan hastalara hizmet veriyoruz. 2017 yılında 50 binden fazla yabancı hasta acil tıbbi ihtiyaçlar, ortopedi hizmetleri, beyin ve kalp-damar ameliyatları, organ nakli gibi kritik tedaviler için yurt dışından ülkemize gelip sağlıklarını bize emanet etti. Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından yapılan araştırmaya göre şirketimiz 2016 ve 2017 yılında Türkiye'nin sağlık hizmet ihracatı liderleri arasında yer aldı. Sağlık turizminin büyümesini artırarak sürdüreceğini öngörüyoruz."

MLP CARE HAKKINDA
1993 yılında kulak - burun - boğaz uzmanı Dr. Muharrem Usta tarafından temelleri atılan MLP Care, kurduğu ulusal ve uluslararası ortaklıklarla 25 yılda tek hastaneden, Medical Park ve Liv Hospital markaları ile hizmet veren toplam 30 hastaneli bir sağlık zincirine dönüşmeyi başardı.
Özellikle 2014 ve 2018 yılları arasında portföyüne 11 yeni hastane ekleyen şirket, yeni hastane açılışları ve satın almalar ile büyümesini sürdürüyor. 


Etiketler; #mpark
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.