Mavi Gelirlerini Artırdı

Mavi, 2018’in ilk yarısında geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla gelirlerini yüzde 28, net kârını yüzde 48 artırdı.

Mavi Gelirlerini Artırdı
12 Eylül 2018 Çarşamba 09:48

 Türkiye’nin öncü jean ve hazır giyim markası Mavi, 1 Şubat-31 Temmuz 2018 dönemini kapsayan ilk yarıyılda; konsolide gelirlerini yüzde 28 artışla 1 milyar 62 milyon TL’ye, net kârını ise yüzde 48 artışla 53 milyon TL’ye çıkardı. Bu dönemdeki güçlü ve istikrarlı performansını ikinci yarıyıla da taşımayı hedefleyen şirket, yılsonu konsolide büyüme beklentisini yüzde 25’ten yüzde 30’a yükselttiğini açıkladı. Türkiye’de ve uluslararası pazarlarda tüm satış kanallarında yükseliş trendini sürdüren Mavi, yurtdışı e-ticaret gelirlerindeki yüzde 80 büyümeyle de dikkat çekti. İlk altı ayda 620 bin yeni müşteri kazanarak CRM üye sayısını 6.9 milyona yükselten markanın global mağaza sayısı da 428’e ulaştı.

Mavi, adet büyütmeye ve pazar payını artırmaya devam ediyor
Mavi’nin güçlü marka bilinirliği, sağlıklı finansal yapısı, etkin ürün planlaması ve verimlilik odaklı stratejisi sayesinde, istikrarlı ve kârlı büyüme kaydettiklerini söyleyen Mavi CEO’su Cüneyt Yavuz şu değerlendirmelerde bulundu:

“İlk yarıda bütçe hedeflerimizin de üzerine çıkarak, konsolide gelirlerimizi yüzde 28 artırdık. Bu başarıyı sürdürülebilir kılan ve memnuniyet verici bir büyüme hızı yaratan tüm Mavi ekibine teşekkür ediyorum. Toplam büyümenin yanı sıra Türkiye’de bir önceki yıl da açık olan mağazalardaki (like-forlike) büyümenin yüzde 20.9 olarak gerçekleşmesi bize güç veriyor. Artan müşteri trafiği, yeni müşteri kazanımı, yükselen satışa dönüş oranı ve doğru ürün-doğru fiyat stratejisiyle bu büyümenin devamlılığını sağladık. Müşterinin markamıza ve yüksek kaliteli ürünlerimize gösterdiği güven ve ilgi sayesinde hem adette büyümeye hem de pazar payını artırmaya devam ettik. Mevcut mağazalardaki
bu etkili performansın yanı sıra, ilk 6 ayda 7 net yeni mağaza açtık, 8 noktamızın ise satış alanını genişleterek toplamda 146 bin m2’ye ulaştık. Yatırımlarımızı verimlilik esasına göre sürekli gözden geçiriyoruz. Bu yıl için planladığımız 255 yeni mağazadan 20’sinin açılışını gerçekleştireceğiz ve
toplamda 15 mevcut noktamızın satış alanını genişleterek büyümeye devam edeceğiz” dedi.

“Mavi, kur dalgalanmaları ve risklere karşı dirençli bir marka”
Her alanda sürdürülebilir başarıya odaklandıklarını belirten Yavuz, “Gelirlerimizin hedeflerimizin üzerinde artması, borçluluğumuzun minimum seviyede ve yerel tedarik sayesinde TL ağırlıklı olması, Mavi’yi kur dalgalanmaları ve risklere karşı dirençli kılıyor.

Ürünlerimizin yüzde 80’ini Türkiye’den tedarik ediyor, ülkemizdeki tekstil ekosisteminin gücüne güveniyoruz. Sunduğumuz fiyat/kalite dengesi ve doğru ürün karmasının yanı sıra etkin tedarik, stok ve nakit akışı yönetimi sayesinde EBITDA kar marjımızı 120 baz puan artırarak yüzde 14,7’ye çıkardık.

Yılın ilk yarısındaki sonuçlardan aldığımız bu güvenle 2018 için belirlediğimiz yüzde 25 büyüme hedefini yüzde 30’a yükselttik” dedi.

Mavi, 2018’in ilk yarısında geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla gelirlerini yüzde 28, net kârını yüzde 48 artırdı:
Konsolide
· Mavi’nin konsolide gelirleri % 28 artarak 1.062 milyon TL’ye ulaştı.
· Net kâr % 48 yükselerek 53 milyon TL’ye çıktı.
· EBITDA, % 39 artarak 156 milyon TL’ye ulaştı ve EBITDA marjı % 14,7 olarak gerçekleşti.
· Net borcun EBITDA’ya oranı 0.4 (x) olarak gerçekleşti.
· Konsolide e-ticaret gelirleri % 65 artış gösterdi. Yurtdışı e-ticaret gelirleri % 80 büyüdü.
· Rusya’da yeni açılan mağaza ile birlikte globalde toplam mağaza sayısı 428’e ulaştı.
Türkiye
· Mavi’nin Türkiye’deki gelirleri % 29 büyüdü ve 875 milyon TL’ye yükseldi. Bir önceki seneyle birebir aynı mağazaların (like-for-like) büyümesi ise % 20,9 oldu.
· 7 yeni mağaza açıldı ve 146.2 bin m2 perakende satış alanına ulaşıldı.
· Jean % 21, ceket-mont % 73, gömlek % 42, örme % 37 ve aksesuar % 28 artış gösterdi.
· Mavi, Türkiye’de sektörün lider CRM programı Kartuş’la bu yıl da yeni müşteri kazanımını sürdürerek 5 milyonu son 2 yıldır aktif, toplamda 6.9 milyon müşteriye ulaştı.


Etiketler; #MAVI
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.