İstanbul Portföy ve Actus Portföy Yönetim Şirketlerinden 3 Milyar Liralık Birleşme

Türkiye'de son yıllarda yükselen sorunlu kredi hacmi yatırımcıların ilgilisini çekmeye başladı. Türkiye'nin bağımsız iki portföy yönetim şirketi Actus ve istanbul portföy 3 milyar lira hacim yeni bir portföy yönetim şirketi ile sorunlu kredi konusunda ülkenin en büyük portföyüne sahip olmak istiyor.

İstanbul Portföy ve Actus Portföy Yönetim Şirketlerinden 3 Milyar Liralık Birleşme
19 Haziran 2019 Çarşamba 15:53

Türkiye'nin en büyük portföy yönetim şirketlerinden olan Actus portföy ile İstanbul portföy birleşme kararı aldı.

Birleşemenin büyümesiyle 3 milyar liralık bir portföy hacmine ulaşılacak. Bu rakam Türkiye'nin en büyük portföyüne ulaşmış olacak. Birleşmenin amacı Türkiye'deki sorunlu kredilere fon oluşturmak. Oluşturulacak fonlar ile yurtdışından yatırımcı getirilerek fon büyütülmeye çalışacak. Geçtiğimiz yıl yaşanan döviz krizi sebebiyle bir çok şirket nakit yönetiminde sıkıntıya düşmüş ve finansal kurumlar nezlinde sorunlu kredi portföyüne düşmüştü. Bankacılık Düzenlemem ve Denetleme Kurumu geçen yıl bankaların sorunlu kredi oranını yüzde 4,1 olarak açıklamış bu yıl ise bu rakamın yüzde 6'ya ulaşabileceğini açıklamıştı. Yurt Dışı bir çok yatırımcı bankalar ve belli finans kurumlarının düznelediği çalıştaylar ile sorunlu kredilerin satın alınma öncesi görüşmelerde bulunmuştu.

"

Reuters ‘da konuya dair yer alan haberde, yeni dönem hedeflerle ilgili dün akşam düzenlenen toplantıda konuşan Actus Genel Müdürü Barış Hocaoğlu, birleşmenin tamamlanmasının ardından yeni fonların kurulacağını belirterek, “Fonlardan birisi bankaların kredilendirdiği ancak dönüşünde sorun yaşadığı finansman güçlüğü yaşayan değerli şirketlere gerekli finansmanı sağlayan bir fon olacaktır” dedi.

Global Yatırım Holding iştiraki Actus Portföy Yönetimi ve İstanbul Portföy birleşme konusunda imzaları atarken, sürecin sonunda iki şirket resmen İstanbul Portföy çatısı altında birleşmiş olacak. Şirketin Genel Müdürü Barış Hocaoğlu olacak. Birleşme sonrasında Actus Portföy Yönetimi ortakları yeni yapıda yüzde 33.25 pay sahibi olacak. Global Yatırım Holding’in ise ayrıca şirketin yüzde 40 hissesini almak üzere opsiyonu bulunacak.

Birleşmenin ardından yedi farklı emeklilik fonunu yöneteceklerini belirten Hocaoğlu, “Girişim sermayesi olarak baktığınızda sektörün yatırım yapmış girişim sermayesinin sanırım yüzde 60-70’i bizde olacak. Özel portföy yönetimi dediğimiz tarafta hem kurumsal hem de bireysel sözleşmelerde adetlerde çok büyük oluyoruz” diye konuştu.

Hocaoğlu 3 milyar TL’lik portföyün 1.5 milyar TL’sinin yabancı yatırımcılara ait olduğunu ifade etti.

Sorunlu krediler hedefte

Hocaoğlu, birleşmenin tamamlanmasının ardından yeni fonların kurulacağını belirterek, “Biz kredisi verilmiş, değerli ama ödeme zorluğuna düşmüş şirketlerin yeniden yapılandırılmasına, onlara sermaye katkısı, yeni kredi sağlanması ve mevcut kredilerinin yapılandırılması yoluyla değer yaratılmasına odaklanacağız” dedi ve ekledi:

“Bankaların kredilendirdiği ama dönüşünde sorun yaşadığı yerlerde, şirketin bir kısım hissesinin satın alınması, fona devri, borç yapılandırması yoluyla finansman sağlamayı hedefliyoruz. Bu yolla şirketin sorunlu alanın dışına çıkarılması hedefleniyor. Yurt dışından da bu alana yatırımcı gelecek.”

İstanbul Portföy Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Alpaslan Ensari, TÜBİTAK’ın hem Actus’un hem de İstanbul Portföy’ün birer fon kurmasını onayladığını belirterek, “TÜBİTAK yılda arge yatırımı yapan girişimcilere 2- 3 milyar TL’lik destek veriyor. Bu programla üniversitelere destek verip, onların bir fona yatırım yapmalarının önünü açtı. Actus’un onaylanan fonu üniversite- sanayi işbirliği sağlamaya dönük projelere destek sağlayacak. İstanbul Portföy’ün fonu ise ilaç ve medikal teknolojiler konusunda… İki fonun toplam büyüklüğü 250- 300 milyon liraya ulaşacak” dedi.

İstanbul Portföy Ortak ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tufan Deriner de, girişim sermayesi tarafında iki şirketin toplam 500 milyon TL’lik yatırım yaptığını belirterek, sektörün toplam büyüklüğünün ise 700- 800 milyon lira olduğunu söyledi."

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.