Günün Önemli Şirket Haberleri, Bugün Şirketlerden Beklenen Haberler ve Gelişmeler

Günün Önemli Şirket Haberleri

Günün Önemli Şirket Haberleri, Bugün Şirketlerden Beklenen Haberler ve Gelişmeler
04 Nisan 2019 Perşembe 09:23

"Şirket Haberleri:

Arçelik (ARCLK), Yönetim Kurulu, Şirket’in Hollanda'da yerleşik ve %100 hissesine sahip olduğu Ardutch B.V. ünvanlı bağlı ortaklığının yapacağı 67mn Euro tutarındaki sermaye artışına katılmaya karar vermiş ve ilgili ödeme gerçekleştirilmiştir. Bununla birlikte, Singer Bangladesh’te %57 paya sahip Retail Holdings Bhold şirketinin satın alınmasına ilişkin, Singer Grubu ile Bangladeş pazarı için 10 yıllık dağıtım ve uzatma opsiyonlu 10 yıllık marka lisans anlaşmalarının imzalanması dâhil kapanış şartlarının yerine getirilmiş olması ile, Retail Holdings Bhold ve Singer Bangladesh şirketlerinin hazırlanacak 31.03.2019 tarihli bilançolarında yer alacak net borç ve net işletme sermayesi tutarlarına göre düzeltmeye tabi olmak üzere, Arçelik’in Hollanda'da kurulu bağlı ortaklığı Ardutch tarafından 75mn ABD Doları nakden ve peşin olarak ödenmiş, ve hisse devirleri tamamlanmıştır.

Brisa (BRISA), 2019 yılında yaklaşık %15-%20 aralığında ciro artışı, adetsel bazda yaklaşık %15-%20 aralığında lastik ihracatı artışı, yaklaşık %15-%20 aralığında ise FAVÖK artışı beklediğini duyurmuştur. Ayrıca Şirket, 2019 yılında toplam yatırım harcamasının 40-45 milyon ABD doları aralığında olmasını beklemektedir.

Erdemir (EREGL), Yönetim Kurulu Kararıyla OYTAŞ İç ve Dış Ticaret A.Ş.'nin (Temsilcisi: Sn. Süleyman Savaş ERDEM) Yönetim Kurulu Başkanı, OYAK Pazarlama Hizmet ve Turizm A.Ş.'nin (Temsilcisi: Sn. Toker ÖZCAN) Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Murahhas Aza olarak seçilmelerine ve T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı adına hareket eden temsilcisi olarak Sn. Tahsin YAZAR'ın ticaret siciline tescil ve ilanına karar vermiştir.

Katmerciler (KATMR) Şirket, mevcut kredilerinin EUR cinsi kredilere çevrilerek; 2 yılı anapara ödemesiz olmak üzere 8 yıl vadeli olarak yapılandırılması için bankalarla sözleşme imzalandığını KAP’a bildirmiştir. Şirket’in 2018 yıl sonu bilançosuna göre Net Borç/FAVÖK oranı 6.6x olup, kredilerinin yaklaşık %65’i ise kısa vadelidir. Tüm banka kredilerinin para birimi şeklinde dağılımı ise; 49%’i TL, 40%’i EUR, 11%’i USD şeklindedir. Bu anlaşmanın Şirket’in kısa vadeli borç ödeme yükünü rahatlatmasını, yüksek seyreden işletme sermayesi ihtiyacından ötürü de Şirket’in operasyonlarını ve dolayısıyla bilançosunu rahatlatacağını; ancak kur riski açısından güncel haline göre daha kırılgan bir bilançoya sahip olacağını düşünüyoruz (Nötr)."

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.