Günün önemli şirket haberleri

Günün önemli şirket haberleri
28 Ağustos 2019 Çarşamba 08:58

Sabancı Holding (SAHOL, Nötr): Holding, iştiraklerinden Yünsa'da (YUNSA, Nötr) sahip olduğu şirket sermayesinin %57,88'ini temsil eden 16.878.507,00 TL nominal değerli hisselerin tamamının Sürmegöz Tekstil Yatırım A.Ş.'ye satışına ilişkin hisse devir anlaşması 27 Ağustos 2019 tarihinde imzalamıştır. Hisse devir anlaşmasına göre, Şirket'in Yünsa Yünlü Sanayi ve Ticaret A.Ş.'de sahip olduğu %57,88 oranındaki hisselerin devir bedeli 69.458.876,54 TL'dir. Hisse devir bedeli pazarlık usulüyle belirlenmiştir. Hisse senetlerinin devri, ilgili mercilerden alınacak izinler sonrası gerçekleştirilecektir.

Tekfen Holding (TKFEN, Sınırlı Pozitif): Bağlı ortaklıklarından Tekfen İnşaat'ın %40 oranında pay sahibi olduğu iştiraki Azfen Birge Müessesesi (Azfen), BP Exploration (Caspian Sea) Limited ile imzaladığı sözleşme ile toplam ağırlığı 16.936 ton olacak olan 1 adet offshore platformu, delme modülü, hizmet ve yaşam ünitelerinin yapım ve teslim işlerini üstlenmiştir. İşin yapım süresi, sözleşmenin yürürlüğe girmesinden itibaren 38 ay olarak öngörülmüştür. Projenin toplam bedeli yaklaşık 486mn USD olup, Azfen şirketindeki ortaklık payı kapsamında Tekfen İnşaat'ın projedeki payı yaklaşık 195mn USD'dir.

Tüpraş (TUPRS, Nötr): Tüpraş'ın demir yolu taşımacılığındaki iştiraki Körfez Ulaştırma, EURODUAL tipteki 7 hibrit lokomotif için İsviçreli demir yolu araçları üreticisi Stadler ile anlaşmaya vardı. Tüpraş'tan yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkiye'nin en büyük sanayi kuruluşu Tüpraş'ın demir yolu taşımacılığındaki iştiraki Körfez Ulaştırma, İsviçreli demir yolu araçları üreticisi Stadler ile EURODUAL tipteki 7 adet Co'Co' hibrit lokomotif ve 8 yıllık yedek parça ve tam servis bakımı için anlaşma imzaladı. Stadler'in Türkiye'deki ilk iş birliği olan bu anlaşma çerçevesinde, lokomotiflerin 2021'de teslim edilmesi planlanıyor. Körfez Ulaştırma, bu iş birliğiyle bugüne kadarki en geniş kapsamlı lokomotif alımını gerçekleştirmiş olacak. Güçlü çekiş gücüne ihtiyaç duyulan yüksek eğimli hatlarda hem 25 kV AC elektrikli hem de dizel çalışma modlarını bir araya getirerek yük taşımacılığı hizmetlerinde kullanılacak lokomotifler, aynı zamanda Türkiye'nin "ilk" hibrit lokomotifleri olacak. 2 bin tona kadar akaryakıt yüklü vagonlarını çekmek için kullanılacak yeni EURODUAL tipteki lokomotifler, Körfez Ulaştırma'nın operasyonel verimliliğini de artıracak. Körfez Ulaştırma, 2 yıl önce aldığı yük taşımacılığı lisansıyla TCDD'nin ana hatlarında demir yolu taşımacılığına başlayan, Türkiye'nin "ilk" özel demir yolu işletmecisi konumunda bulunuyor. 

İttifak Holding (ITTFH, Nötr): Bankalar ile başlatılan yapılandırma çalışmaları neticesinde kısa vadeli borçların uzun vadeye getirilmesi amacı ile Şirketin 22.05.2019 tarihli özel durum açıklamasının devamı olarak 21mn TL tutarlı banka kredileri 12 ay ödemesiz dönem toplam 60 ay vadeli olarak yapılandırılmıştır.

Kafein Yazılım (KFEIN, Nötr): Şirket'in %45 oranında iştiraki olan KTEC Yazılım Teknolojileri Yatırım A.Ş.'nin mevcut 50bin TL tutarındaki sermayesinin 100bin TL nakit artırımla 150bin TL'ye çıkarılmasına, nakit artırıma konu 100bin TL'nin %45 sermaye payı oranı doğrultusunda 45bin TL'sinin şirket tarafından karşılanmasına karar verilmiştir.

Doğuş Holding: Doğuş Holding 890mn Dolarlık varlık satışı planlandığı Bloomberg Ht tarafından duyurulmuştur.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.