Günün Önemli Şirket Haberleri

Günün önemli şirket haberleri,

Günün Önemli Şirket Haberleri
25 Mart 2019 Pazartesi 09:33

Şirket Haberleri:

Albaraka Türk (ALBRK) 500 milyon dolar tutarındaki kira sertifikası ihraç programını halihazırda yabancı para likidite ihtiyacı bulunmadığından şuan için iptal ederek daha sonra tekrar değerlendirileceği yönünde karar almıştır (Nötr).

Arcelik (ARCLK) TURKBESD verilerine göre, Türkiye beyaz eşya pazarı Şubat 2019’da yıllık %14 oranında daralma göstermiştir. Gerçekleşen daralma, kuvvetli baz etkisi, 2018 yılında gerçekleşmiş olan fiyat artışları, ve görece olarak zayıflamış olan tüketici güvenine bağlanabilir. Açıklanan verilere göre, beyaz eşya ürünleri ihracatında %1 oranında daralma gerçekleşirken, üretim yıllık %2 artmıştır. Beyaz eşya ürünleri iç satışları için uygulanan ÖTV indiriminin, dün Mart 2019 sonundan Haziran 2019 sonuna kadar uzatılmış olmasına rağmen, ÖTV indirimlerinin uygulanmakta olduğu Şubat 2019 ayında da satışlarda süregelen gerilemeye işaret eden veri açıklamasının, BIST100’de işlem gören beyaz eşya üreticilerinin, özellikle büyük iç pazar oyuncularının kısa dönem pay performansları üzerinde hafif olumsuz etkili olması beklenebilir.

Arçelik (ARCLK), gelişmekte olan pazarlarda büyüme stratejisine uygun olarak Bangladeş'te Singer markasıyla faaliyette bulunan Singer Bangladesh Ltd. şirketinin Arçelik bünyesine katılması amacıyla; Singer Bangladesh hisselerinin yaklaşık %57'sinin sahibi olan Hollanda'da kurulu Retail Holdings Bhold paylarının tamamının, Hollanda'da kurulu bağlı ortaklığı Ardutch tarafından satın alınması amacıyla, Retail Holdings Asia ile 22.03.2019 tarihinde bir satın alma sözleşmesi imzalamıştır. Sözleşme'ye göre hisseler, devrin gerçekleşeceği kapanış tarihinde Retail Holdings Bhold ve Singer Bangladesh’in net işletme sermayesi ve net borç seviyesindeki değişime göre fiyat düzeltmesine tabi olmak üzere toplam 75mn ABD Doları nakden ve peşin olarak ödenerek satın alınacaktır. Hisse devrinin Sözleşme'de belirtilen ilgili tüm onayların alınması ve Singer Grubu ile Bangladeş pazarı için 10 yıllık dağıtım ve uzatma opsiyonlu 10 yıllık marka lisans anlaşmalarının imzalanması dahil belirli kapanış şartlarının yerine getirilmesine bağlı olarak 2019 yılı Nisan ayı içerisinde gerçekleşmesi beklenmektedir. Singer Bangladeş, Bangladeş beyaz eşya pazarının en önemli oyuncularından birisi olup, Bangladeş'te Singer markası ile 2 üretim tesisinde buzdolabı, TV, klima ve mobilya üretimi yapmaktadır. Kalan %43’lük payları Bangladeş borsalarında işlem gören halka açık bir şirket olan Singer Bangladesh’in 2018 yılı konsolide net cirosu yaklaşık 164mn ABD Doları, FAVÖK'ü yaklaşık 20mn ABD Doları, net karı ise yaklaşık 11mn ABD Doları seviyesindedir. Hisse devri nedeniyle Bangladeş Borsası'nda çağrı yükümlülüğü doğması öngörülmemektedir. Kapanış öncesinde aksi yönde bir zorunluluk gündeme gelirse, tarafların sözleşmeyi feshetme hakkı bulunmaktadır. Gübre Fabrikaları (GUBRF), İran'da yerleşik bağlı ortaklığı Razi Petrochemical Co. Şirketi’nin 2018 yılı olağan genel kurul toplantısında; Razi Petrochemical Co.'nun tahakkuk etmiş ve dağıtılabilir kâr tutarının 2.618.770.810.000 İran Riyali’ne tekabül eden kısmının temettü olarak dağıtılması kararının alındığını duyurmuştur. Şirket’e isabet eden tutar ise 1.280.109.575.956 IRR’dır (güncel TL karşılığı 51.576.089-TL).

TSKB (TSKB) 00,80 TL fiyattan TSKB GYO (TSGYO) payları ile ilgili olarak 0,186 milyon nominal hisse alış işlemi gerçekleştirmiştir. Böylelikle TSKB’nin TSKB GYO’daki payı %87,73 seviyesine ulaşmıştır (Nötr).

Turkcell (TCELL) Yönetim Kurulu’nun 27 Temmuz 2016 ve 30 Ocak 2017 tarihlerinde almış olduğu geri alım kararları kapsamında; 21 Mart 2019 tarihinde, toplam 2mn ABD Doları nominal değerdeki Şirket Eurobond'ları geri alınmış olup, işlemler ortalama 91,500 ABD Doları fiyat ile gerçekleşmiştir. İşlemlerin toplam tutarı 1.882.844 ABD Doları'dır.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.