Günün Önemli Şirket Haberleri

Günün Önemli Şirket Haberleri

Günün Önemli Şirket Haberleri
22 Mart 2019 Cuma 10:11

Şirket Haberleri: Erdemir (EREGL) Habertürk web sitesinde yer alan habere göre, OYAK Maden Metalürji Grup Başkanı Sn. Özcan, Grup’un Ereğli tesislerinde yapacağı 800k ton/yıl kapasiteli kok üretim tesisi yatırımı, 5mn ton/yıl kapasiteli sinter üretim tesisi yatırımı, yeni yüksek fırın, çelikhane yenileme ve modernizasyonu, liman modernizasyonu ve özellikle otomotiv sektörüne üretim yapan hatların endüstri 4.0 penceresinden modernizasyonu yatırımlarının 1mlyr ABD doları olarak bütçelenmiş olduğundan bahsetmiştir. Grup Maden Metalürji Başkanı tarafından yapılan açıklamanın, yatırımların bedeli üzerindeki belirsizliğin Grup payları performansı üzerinde yaratmış olabileceği baskıyı kısmen bertaraf edebileceğini ve pay performansı üzerinde olumlu etkili olabileceğini düşünmekteyiz. Hatırlanacağı üzere Erdemir ve İsdemir Şirketlerinin Yönetim Kurulları, Grup’un 2018 yılı finansal sonuçlarının açıklanmasının ardından bir dizi stratejik yatırım kararlarını açıklamışlardı. Bu kararlar, yukarıda belirtilmekte olan Ereğli tesislerinde yapılması planlanan yatırımları da içermekteydi

Erdemir’in (EREGL) 21 Mart 3019 tarihinde gerçekleştirilen Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda, Şirket’in toplam 4,362.4mn TL tutarındaki (pay başına 1.38 TL) brüt nakit kar payı dağıtımı onaylanmıştır. Onaylanan brüt nakit kar payları, dün akşam piyasa kapanışına göre Erdemir payları için %15.2 oranında kar payı verimine işaret etmektedir. Kar paylarının bir seferde, en geç 15 Aralık 2019 tarihine kadar dağıtılması planlanmaktadır.

Türk Hava Yolları (THYAO) Basında yer alan haberlere göre, THY ile Aralık 2018’de kod paylaşımı anlaşması yapmış olan Hindistan'ın en büyük düşük maliyetli havayolu şirketi IndiGo Havayolları, Yeni Delhi'den İstanbul'a ilk seferini gerçekleştirmiştir. IndiGo Havayolları’nın sefer sayısının Istanbul Havalimanı’na taşınıldıktan sonra arttırılacağı belirtilmiştir. Yapılan kod paylaşımı anlaşmasına göre THY, Delhi'den 6 noktaya uçuş yapacak ve IndiGo da İstanbul'dan 24 noktaya uçuş yapabilecektir. Hindistan, 2018 yılında dünya havayolları arasında yurtiçi yolcu sayısında en hızlı büyümeyi kaydeden ülke olmuştur; 2018 yılında ülkenin iç hat yolcu sayısında %18.6 oranında büyüme kaydedilmiştir. Hindistan’ın, havacılık alanında önümüzdeki 20 yıl içinde dünyanın en büyük 3. ülkesi konumuna gelmesi beklenmektedir. Kod paylaşımından elde edilen gelirler, her ne kadar THY’nin toplam gelirlerinin hâlihazırda yaklaşık %2’lik bir kısmını oluşturuyor olsa da, Şirket’in oldukça hızlı gelişmekte olan bu büyük pazara ülkenin en büyük oyuncusu ile birlikte atmış olduğu adımı olumlu karşılamaktayız. Gelişme, Şirket payları kısa dönem performansını destekleyebilecektir.

Türk Hava Yolları (THYAO), Ortaklığın Türkiye Varlık Fonu'na ait %49'luk hisselerinin yabancı bir havayolu şirketine satılacağına dair farklı zamanlarda ortaya atılan ve 20 Mart tarihinde bir sosyal medya platformunda yinelenen iddiaların hiçbir şekilde gerçeği yansıtmamakta olduğunu belirtmiştir. THY, hukuki haklarını saklı tuttuğunu paylaşmıştır.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.