Günün Önemli Şirket Haberleri

Günün önemli şirket haberleri. Bist şirketlerinde ve sektörlerden haberler.

Günün Önemli Şirket Haberleri
05 Temmuz 2019 Cuma 09:35

ŞİRKET HABERLERİ 

Bera Holding (BERA, Sınırlı Pozitif): Holdingin grup şirketlerinden Golda Gıda San. ve Tic. A.Ş. ile Tarım Kredi Birlik Tarım Ürünleri, Hayvancılık, Ambalaj, Petrol, Nakliyat, İthalat, İhracat San. ve Tic. A.Ş. arasında 31.05.2020 tarihine kadar teslim edilmek üzere toplam tutarı 45mn TL olan fason üretim anlaşması imzalanmıştır

SEKTÖR HABERLERİ

Akaryakıt: Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası'nın (EPGİS) açıklamasına göre; "05 Temmuz tarihinde geçerli olmak üzere benzinde 11 kuruş/litre pompa fiyatlarında indirim gerçekleşmiştir" denildi.

Bankacılık Sektörü: Bankacılık sektörü mayıs ayı net dönem karı bir önceki aya göre %3 oranında gerileyerek 3,6 milyar TL (bu yılki aylık ortalama kar 3,9 milyar TL) olarak gerçekleşmiştir. Mayıs ayında kredi ve mevduatlarda hafif gerileme kaydedilirken, TL mevduatlara verilen faizler, mevduat maliyetlerindeki artışa bağlı olarak %10 artmış ve 14,3 milyar TL olarak gerçekleşmiştir. TL kredilerden alınan faizler ise %6 oranında artmış ve 23,3 milyar TL olmuştur. YP kredi faiz gelirlerinde kurlardaki gerilemenin de etkisiyle %13 oranında gerileme gözlenirken, YP mevduata verilen faizler sadece %2 düşmüştür. Bu kapsamda, net faiz gelirleri aylık bazda %2 oranında gerilemiş ve 13,1 milyar TL olmuştur. Net ücret ve komisyon gelirlerinde ise aylık bazda önemli bir değişim olmamıştır. Diğer yandan, 1,5 milyar TL artarak, 3,75milyar TL'ye çıkan ticari zarar karı baskılarken, karşılıkların %13'lük düşüş göstererek 5,5 milyara gerilemesi bu baskıyı hafifletmiştir. Ayrıca diğer faaliyetlerden gelirlerdeki artış ve operasyonel giderlerdeki düşüş de karın daha düşük gelmesini engellemiştir. Ticari zararda bir önceki aydaki gibi kamu bankalarındaki görece yüksek ticari zarar (1,8 milyar TL) etkili olmaya devam etmiştir. Yüksek ticari zarar karşın mayıs ayında kamu bankalarının karı nisan ayına göre düşük baz etkisiyle %73 oranında artarak 888mn TL olmuştur. Özel bankaların (yerli özel ve yabancı) karı ise aynı dönem itibariyle %16 oranında gerileyerek 2,7 milyar TL olarak gerçekleşmiştir. Mayıs ayı ile birlikte Bankacılık sektörünün Ocak - Mayıs net dönem karı 19,7 milyar TL olarak gerçekleşmiş ve bir önceki yılın aynı dönemine göre %17 oranında gerilemiştir. Kamu bankalarının 2019 yılının Ocak - Mayıs dönemindeki net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %40 oranında gerileyerek 4,6 milyar TL olmuştur. Özel bankaların (yerli özel ve yabancı) karı ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %6 oranında azalarak 15,1 milyar TL olarak gerçekleşmiştir… Nisan ayında kredilerde gözlenen yatay görüntü mayıs ayında da devam etmiştir. Benzer şekilde mevduatlarda da önemli bir değişim gözlenmezken, Kredi/mevduat oranı da yatay kalarak yaklaşık %108,7 olmuştur. Bankacılık sektörünün özsermeye karlılığı ve aktif karlılığı sırasıyla %11,2 ve %1,2 olmuştur. Sorunlu kredi oranı ise 12 baz puan artarak %4,11 olarak gerçekleşmiştir. Bankacılık sektörü sermaye yeterlilik oranı, kur ve faizlerdeki gerilemenin olumlu katkısıyla mayıs ayında 18 baz puan artarak %17,07'ye yükselmiştir.
  
Çimento: Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) Başkanı Nihat Özdemir, çimento satışlarının ilk dört ayda, konut inşaatlarındaki yavaşlama ve ekonomideki ivme kaybının etkisiyle geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 41 azaldığını, gerileyen fiyatların ise üreticilerin finansman geri ödemesini olumsuz etkilediğini söyledi. TÇMB'nin düzenlediği değerlendirme toplantısında konuşan Özdemir, bu yılın ilk dört ayındaki hava koşullarının daha kötü olmasının da satışları aşağı çektiğini belirtti. Çimento üretimi, satışlara paralel yüzde 33 düştü.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Özak GYO (OZKGY): SPK, Şirket'in 114mn TL değerindeki bedelsiz sermaye artırma ilişikin başvurusunu onaylandı. Şirket, 250mn TL olan mevcut sermayesini kar payından karşılamak suretiyle 114mn TL artırarak 364mn TL'ye çıkaracak.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.