Günün Önemli Şirket Haberleri

Günün Önemli Şirket Haberleri

Günün Önemli Şirket Haberleri
Fırat Duru
Fırat Duru
20 Mart 2019 Çarşamba 10:00

ŞİRKET HABERLERİ 

Aselsan (ASELS, Öneri "AL", Nötr): Şirketin Yönetim Kurulu hisse başına 3 taksitte ödenecek toplam 0,0745614 TL brüt (0,0633774 TL net) temettü dağıtımı (toplam brüt 85mn TL nakit) ve hisse başına %8,77192 bedelsiz (toplam 100mn TL) kar payı dağıtımı teklifini Genel Kurul onayına sunmaya karar verdi. Teklif edilen kar payı hak kullanım tarihleri 19 Haziran, 18 Eylül ve 18 Aralık'tır. Genel Kurul tarihi 26 Nisan olarak belirlenmiştir. Dünkü hisse kapanış fiyatına göre nakit temettü verimi %0,3 olarak hesaplanmaktadır.

Kardemir Karabük Demir Çelik (KRDMA, KRDMB, KRDMD): Şirket ile Özçelik-İş Sendikası arasında sürdürülmekte olan, 2019-2020 yıllarını kapsayan 14. Dönem TİS görüşmeleri 19.03.2019 tarihi itibariyle anlaşma ile sonuçlanmıştır. Buna göre; birinci altı ay için %13,19, ikinci altı ay için TÜFE, üçüncü altı ay için TÜFE, dördüncü altı ay için ise TÜFE +%1 oranlarında ücret artışı yapılırken, sosyal haklarda ise birinci yıl için %18, ikinci yıl için ise TÜFE+%1 oranında artış yapılmıştır.

Netaş Telekomünikasyon (NETAS, Sınırlı Pozitif): Şirket'in %100 pay sahibi olduğu Netaş Bilişim Teknolojileri A.Ş., 19.03.2019 tarihinde, NetRD Bilgi Teknolojileri ve Telekomünikasyon A.Ş. için stratejik alternatiflerin değerlendirilmesi amacıyla Orion Parent LLC ile bir münhasırlık anlaşması imzalamıştır.

Tekfen Holding (TKFEN, Öneri "EKLE", Sınırlı Pozitif): Bağlı ortaklıklarından Tekfen İnşaat ve Tesisat A.Ş'nin devam eden projelerinde meydana gelen süre uzatımı, iş miktarı ve kapsam artışları sebebiyle oluşan ilave maliyetlerle ilgili olarak işveren idarelerle yapılan görüşmeler sonucunda maliyet artışı taleplerimizi karşılamak üzere bazı projelerde anlaşma sağlanmıştır. Anlaşma sağlanmış olan projelerin 2019 yılı birinci çeyrek mali tablolarındaki net kar tutarına yaklaşık 450mn TL ilave olumlu etkisinin olması beklenmektedir. Hisse dün %8,1 yükseliş kaydetmiştir.

Adel Kalemcilik (ADEL): AĞAÇ-İŞ Türkiye Ağaç ve Kağıt Sanayi İşçileri Sendikası yönetimince 6356 sayılı Kanun uyarınca grev kararı alındığı 19 Mart 2019 tarihinde şirkete tebliğ edilmiştir. Grev kararının tebliğ edilmesi, grevin fiilen uygulanacağı anlamına gelmeyecek olup, anılan kanun gereğince AĞAÇ-İŞ Türkiye Ağaç ve Kağıt Sanayi İşçileri Sendikası 6 işgünü öncesinden Şirketimize bildirmek kaydıyla, bu sürenin dolmasını müteakip fiilen grev uygulamasına gidebilecektir.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.