Günün Önemli Şirket Haberleri

Bist şirketlerinden önemli haberler ve acıklamalar. Son dakika şirket haberleri.

Günün Önemli Şirket Haberleri
25 Haziran 2019 Salı 09:34

ŞİRKET HABERLERİ 

Çelebi Hava (CLEBI, Nötr): Şirket, Tanzanya'da bağlı ortaklığı vasıtasıyla havaalanı yer hizmetleri faaliyetinde bulunulabilmesini teminen gerekli imtiyaz hakkı(ları) elde edebilmek için düzenlenecek ihale(lere) girmeyi planlamaktadır. Bu bağlamda, Tanzanya'da, Darüsselam şehrinde mukim, 100mn Tanzanya Şilini (yaklaşık 40 bin ABD Doları) sermayesinde %65 paya sahip olduğu bağlı ortaklığı Celebi Tanzania Aviation Services Limited ("Celebi Tanzania") Tanzanya Sivil Havacılık Otoritesi'ne ("TCAA") yapılan lisans başvurusu olumlu sonuçlanmış olup, Tanzanya sivil havacılık mevzuatı gereği, Tanzanya'daki havalimanlarında açılacak yer hizmetleri imtiyaz ihalelerine katılabilme hakkı elde edilmiştir. Sermayesinde kalan %35'lik paya Tanzanya'da mukim Bay Gaudance Temu'nun sahip bulunduğu Celebi Tanzania'nın yukarıda belirtilen ihale(lere) girmesi durumunda Şirket tarafından SPK mevzuatı çerçevesinde gerekli açıklamalar yapılacak olup, hali hazırda açılmış bir ihale ve/veya açıklanmış bir ihale takvimi bulunmamaktadır.

Doğan Holding (DOHOL, Sınırlı Pozitif): Sermayesinde %100 oranında paya sahip olduğu doğrudan bağlı ortaklığı Doğan Enerji Yatırımları Sanayi ve Ticaret A.Ş. ("Doğan Enerji") ve Doğan Enerji'nin sermayesinde %33,00 oranında paya sahip olduğu iş ortaklığı konumundaki Boyabat Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. ("Boyabat")'nin de içinde olduğu tüm ilgili taraflar ve bankalar arasında, Boyabat'ın mevcut banka kredilerinin yeniden yapılandırılması konusunda mutabık kalınmış ve "Kredi Tadil Sözleşmesi" ("Sözleşme") ve ilgili diğer belgelerin imzaları bugün itibariyle tamamlanmıştır. Refinansman'a ait sözleşme iki yılı ana para ödemesiz, iki yıldan sonra Boyabat'taki fazla nakdin çekilmesi ("cash sweep") mekanizması dahilinde yıllık 2.000.000 Amerikan Doları ana para ödemeli ve toplam 7 yıl vadeli olarak belirlenmiştir.

Türk Hava Yolları (THYAO, Sınırlı Negatif): Türk Hava Yolları, uçuşlarını askıya aldığı 24 adet Boeing 737 MAX tipi uçakları yaz tarifesinde operasyonlarda değerlendirmeyeceklerini açıkladı. THY'den yapılan yazılı açıklamada, "Büyüme stratejimiz dâhilinde filomuzda olan 24 adet Boeing 737 MAX tipi uçaklarımızı, sivil havacılık otoritelerinden gerekli uçuş onaylarının iletileceği tarihe kadar operasyonlarımızda değerlendiremeyeceğiz. Bu durum nedeniyle planlanan bazı uçuşlarımızda iptaller yaşanacaktır. Siz değerli misafirlerimizin anlayışına ve kamuoyunun bilgisine arz ederiz" ifadelerine yer verildi. Kaynak: Dünya
 
SEKTÖR HABERLERİ

Akaryakıt: Motorinin litre fiyatına 23 kuruş zam yapıldı. Zam, pompa fiyatlarına gece yarısından itibaren 22 kuruş olarak yansıdı. Kalan 1 kuruşluk artış ise vergiden karşılanacak.

Beyaz Eşya: Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği'nin (TÜRKBESD) verilerine göre buzdolabı, çamaşır makinası, bulaşık makinesi ve fırından oluşan dört ana ürün grubunda iç satışlar Mayıs ayında %20 düşüşle 554,874 adet oldu. Beyaz eşya ihracatı Mayıs'ta %4 artış gösterdi. Ocak-Mayıs döneminde ise ihracat geçen yılın aynı dönemine göre değişmedi. Beyaz eşya üretimi Mayıs'ta %8 artışla 2,7mn adede çıktı. İlk 5 aydaki üretim artışı %1 düzeyinde kaldı. Beyaz eşya iç satışı ise mayısta geçen yılın aynı dönemine göre %20 azaldı. Kaynak: Bloomberg

Demir Çelik: Dünya ham çelik üretimi mayıs ayında geçen yılın aynı dönemine göre %5,4 oranında artışla 162,7mn ton olmuştur. Çin'in ham çelik üretimi mayıs ayında yıllık %10 artışla 89,1mn tona ulaşmıştır. Hindistan'ın üretimi ise geçen yılın aynı dönemine göre %5,1'lik artışla 9,2mn ton olurken, Japonya %4,6 düşüşle 8,7mn ton ham çelik üretmiştir. Güney Kore'nin ham çelik üretimi %2,2 artışla 6,4mn ton olmuştur. İtalya %2,2 artışla 2,2mn ton üretim yaparken; Fransa %7,6 azalışla 1,2mn ton üretim gerçekleştirmiştir. İspanya ise %7,1 azalışla 1,3mn ton ham çelik üretimi yapmıştır. Amerika ise Mayıs 2018'e göre %5,4 oranında artışla 7,7mn ton üretim gerçekleştirmiştir. Türkiye'nin ham çelik üretimi ise geçen yılın aynı dönemine göre %8'lik azalışla 3,1mn ton olmuştur.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Martı Otel İşletmeleri (MARTI): Şirket ile Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş. arasında yürütülen, 3,8mn USD tutarındaki kredinin yeniden yapılandırılması görüşmeleri tamamlanmış olup, kredinin vadesi Haziran 2023'e uzatılmıştır.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.