Günün Önemli Şirket Haberleri

Günün önemli şirket haberleri.

Günün Önemli Şirket Haberleri
18 Mart 2019 Pazartesi 09:45

Günün önemli şirket haberleri.

ŞİRKET HABERLERİ 


Aksigorta (AKGRT, Sınırlı Pozitif): 2011 ve 2012 yıllarına ait sovtaj işlemlerinde BSMV'ye ilişkin Vergi Mahkemeleri nezdinde açılan davalardan, 2012 yılına ait davada vergi mahkemesi Şirket lehine (vergi ve ceza tarhiyatlarının iptaline) karar vermiştir. 2011 yılına ilişkin dava Vergi Mahkemesi nezdinde devam etmektedir.

Anadolu Sigorta (ANSGR, Pozitif): Şirket'in Şubat 2019 dönemindeki brüt prim üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre %30 oranında artarak 516,5mn TL'ye yükselmiştir. Böylelikle Şubat ayı prim üretimi ile birilikte Şirket'in 2019 yılı Ocak - Şubat dönemi brüt prim üretimi de bir önceki yıla göre %20 artarak 1,1 milyar TL olmuştur.

Arçelik (ARCLK, Nötr): EBRD, Arçelik'e 150mn EUR karşılığı TL cinsi kredi verdi. EBRD'nin internet sitesinde yer alan açıklamada, kredinin enerji tasarrufu sağlayan ev aletlerinin üretiminin ve geliştirilmesinin finanse edilmesi için kullanılacağı belirtildi. Finansmanın ayrıca şirketin ihracatını daha da güçlendirmesi planlanıyor.

Banvit (BANVT, Sınırlı Negatif): Banvit Rekabet Kurumu  (RK) tarafından Türkiye'de tavuk eti üretimi ile ilgili rekabet kurallarını ihlal ettiği iddiasıyla Şirket hakkında bir soruşturma ("Soruşturma") başlatıldığına, bu Soruşturma kapsamında RK tarafından 14 Mart 2019 günü kısa kararın açıklandığına ve Banvit'e toplam 30,5mn  TL tutarında idari para cezası verildiğine dair hissedarlarını ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla bu özel durum açıklamasını yapmıştır. Gerekçeli kararın 2019 yılı içinde açıklanması beklenmektedir. Bu durumun bir sonucu olarak, Banvit (bu karar için yargı yolu açık olmakla birlikte) idari para cezasını süresi içinde ödeyecek olması sebebiyle, 2019 yılının ilk çeyreği için söz konusu tutarı kayıtlarına gider olarak yansıtacaktır. Ödemenin, gerekçeli kararın tebliğ edilmesinden itibaren 30 gün içinde yapılması durumunda %25 indirim uygulanacak ve indirimden sonraki tutar gider olarak kaydedilecektir. Soruşturmaya konu olan dönemin büyük kısmının, Banvit'in BRF tarafından satın alınmasından önce olduğu dikkate alınmalıdır. Banvit bu karara ilişkin yasal haklarını kullanacak ve yargı yoluna başvuracaktır. Ayrıca, bu açıklamada anılan Soruşturma ile ilgili önemli gelişmeleri hissedarları ve kamuoyu ile uygun ve gerekli şekilde paylaşacaktır.

Karsan (KARSN, Sınırlı Pozitif): Fas Krallığı'nın Kazablanka şehrinin toplu ulaşım faaliyetlerini sürdüren Societe Casablanca Transport En Site Amenage S.A.'nın açmış olduğu; 200 adet ve 150 adet olmak üzere toplam 350 adetlik 12 metre dizel otobüs ihalesine teklif verilmek suretiyle katılım sağlanmıştır.

Turkcell (TCELL, Öneri "AL", Nötr): 1 Nisan 2015'te Turkcell Genel Müdürü olarak atanan Muhterem Kaan Terzioğlu, 15 Mart 2019 tarihinden geçerli olmak üzere görevinden ayrılma kararı almıştır. Turkcell Yönetim Kurulu, Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Murat Erkan'ın Turkcell Genel Müdürlüğü görevine vekaleten atanmasına, Satış Fonksiyonundan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı pozisyonuna ise Kadri Özdal'ın vekaleten atanmasına karar vermiştir. 


Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası (KLNMA): Akbank T.A.Ş, Türkiye İş Bankası A.Ş. ve Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.'nin Kaynak Kuruluş olduğu yapıda Bankanın kurucusu olduğu Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası A.Ş. İkinci Varlık Finansmanı Fonu tarafından ihraç edilen 1 milyar TL nominal değerli 5 yıl vadeli 3 ayda bir kupon ödemeli varlığa dayalı menkul kıymetlerin nitelikli yatırımcılara yönelik ihracı Aktif Yatırım Bankası A.Ş. aracılığı ile Cuma günü tamamlanmıştır.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.