Günün Önemli Şirket Haberleri

Günün Önemli Şirket Haberleri

Günün Önemli Şirket Haberleri
08 Nisan 2019 Pazartesi 09:45

Şirket Haberleri:

Halkbank (HALKB) paylarının geri alımı programı kapsamında 6,30-6,43 TL fiyat aralığında 7 milyon nominal hisse alımı yaptığını açıklamıştır. Böylelikle toplam geri alınan nominal payların tutarı 7 milyon olarak gerçekleşmiştir (Nötr).

TAV Havalimanları Holding (TAVHL), Mart 2019 trafik verilerini paylaşmıştır. Açıklanan verilere göre, Grup’un yurt içi ve yurt dışında faaliyet gösterdiği tüm havalimanlarındaki toplam yolcu sayısı büyümesi, Grup’un Antalya Havalimanı’nı işleten şirkette eşit kontrol hakkına sahip olacak şekilde Mayıs 2018’de pay satın almış olması, ve bu havalimanı trafik rakamlarının Grup’un Mayıs 2018’den itibaren yolcu trafiği rakamlarına dahli ile, önceki ay kaydedilen büyümeye kıyasla beklenildiği üzere yavaşlayarak yıllık %5.4 olarak gerçekleşmiştir (Şubat 2019: yıllık %+6.4). Açıklanan verilerin Grup payları performansı üzerindeki etkisinin nötr olabileceğini düşünmekteyiz. TAV Havalimanları Holding’in en büyük operasyonu olan Istanbul Atatürk Uluslararası Havalimanı’ndaki toplam yolcu sayısı, Mart 2019’da yıllık bazda %3.6 oranında azalış göstermiştir (Şubat 2019: %-0.2). Bu havalimanında dış hat yolcu trafiği artışı, yavaşlayarak yıllık bazda %0.8 oranında gerçekleşmiştir (Şubat 2019: %+4.8); iç hat yolcu sayısındaki gerileme ise hızlanarak yıllık bazda %14.7 olarak gerçekleşmiştir (Şubat 2019: %-11.8). Bununla birlikte, Antalya Havalimanı yolcu sayısındaki artış da yavaşlayarak yıllık bazda %10.0 olarak gerçekleşmiştir (Şubat 2019: %+17.6). Grup’un faaliyet göstermekte olduğu diğer yurt içi havalimanlarında (Ankara, İzmir, Gazipaşa, Bodrum) hizmet verilen yolcu sayısı ise, büyük ölçüde iç talepteki gerilemeye bağlı olarak yıllık bazda %17.4 oranında azalmıştır (Şubat 2019: %-13.9). TAV Havalimanları Holding’in faaliyet göstermekte olduğu yurt dışı havalimanlarında hizmet verilen yolcu sayısındaki büyüme ise, Makedonya, Tunus ve Medine’ye yönelik trafik artışının hızlanmasına rağmen, Gürcistan ve Zagreb’e yönelik trafik artışının görece olarak yavaşlaması nedeniyle, Mart 2019’da yavaşlayarak yıllık bazda %6.2 olarak gerçekleşmiştir (Şubat 2019: %+7.3). TAV Havalimanları Holding (TAVHL) DHMİ ile imzalanan kira sözleşmesi uyarınca, 02.01.2021 tarihi saat 24.00'te sona ermek üzere, toplam 15,5 yıl süreyle Atatürk Havalimanı dış ve iç hatlar terminal binası, katlı otopark ile genel havacılık terminalini işletme hakkını haiz olan TAV İstanbul tarafından işletilen Atatürk Havalimanı'ndaki tüm ticari uçuşlar 6 Nisan 2019 tarihi saat 02:00 itibarıyla İstanbul Havalimanı'na transfer edilmiştir. DHMI tarafından 2013 yılında Şirket’e gönderilen yazıda, yeni havalimanının TAV İstanbul'un kira sözleşme süresinin bitiminden önce hizmete açılması halinde, çakışma dönemine ilişkin uğrayacağı kâr kayıplarının tazmin edileceği ve kayıpların tespiti için bağımsız kuruluşlardan yararlanılabileceği ifade edilmiş olduğu önceden paylaşılmıştır. Atatürk Havalimanı'nın sözleşme süresinden daha önce ticari uçuşlara kapanması nedeniyle TAV, uğrayacağı kâr kayıplarının hesaplanmasına ilişkin DHMİ, TAV ve danışmanlar tarafından yapılan çalışmalar devam etmekte olduğunu belirtmiştir. Grup, uğrayacağı kâr kayıplarının tazminine ilişkin resmi bilgilendirmeyi almayı beklemektedir.

Türk Hava Yolları (THYAO) 6 Nisan itibariyle planlandığı üzere 45 saatlik bir süreç sonrasında yeni transfer merkezi Istanbul Havalimanı'na taşınmıştır. Hâlihazırda daha fazla yolcuya hizmet verebilme olanağı sağlayacak olan, ve projenin ileri fazları ile birlikte bu kapasitesi daha da artabilecek olan Istanbul Havalimani, THY’ye hem yolcu hem de kargo is kollarında büyüme fırsatları sunabilecektir.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.