Günün Önemli Şirket Haberleri

Günün Önemli Şirket Haberleri

Günün Önemli Şirket Haberleri
Fırat Duru
Fırat Duru
03 Nisan 2019 Çarşamba 09:56

Şirket Haberleri:

Denizbank (DENIZ) hisselerinin satışına ilişkin sürece ilişkin olarak Sberbank ve Emirates NBD bir Yenilenen Sözleşme imzalamıştır ve Denizbank hisselerinin %99,85'inin toplam bedeli konusunda Denizbank'ın 31 Aralık 2018 tarihi itibarıyla sahip olduğu 15,51 milyar TL'lik konsolide özkaynak büyüklüğüne istinaden 15,48 milyar TL bedel üzerinden yeniden düzenlenen hükümler çerçevesinde anlaşmışlardır. Devir işleminin düzenleyici kuruluşların onayına tabi olmak koşuluyla 2019 yılının ikinci çeyreğinin sonunda tamamlanması beklenmektedir. Bilindiği gibi Sberbank ve Emirates NBD Mayıs 2018’de, Sberbank’ın Denizbank’taki 99.85% hissesinin 14.6 milyar TL (3.2 milyar dolar) bedelle Emirates NBD’ye satışı için anlaşmıştı. Satış bedeli 1.0 piyasa değeri/defter değerine işaret etmektedir. Hafif pozitif.

Erdemir (EREGL) payları için 12-aylık hedef fiyatımızı, dünya demir-çelik fiyatlarındaki gelişmeler doğrultusunda hafif olarak yukarı yönde güncelleyerek, 8.80 TL olarak belirlemekteyiz. Dünya demir çelik fiyatları YBB demir cevheri fiyatlarındaki yükselişe paralel olarak artış göstermişlerdir. Çin’in Mart ayı PMI verilerinin büyümeyi destekleyici yönde açıklanmış olması, ABD ve Çin arasında süregelen ticaret görüşmeleri ile ilgili olumlu beklentiler, ve demir çelik ürünleri talebinin 2019 yılında da yaklaşık olarak %1.4 büyüme göstermesi beklentileri ile demir çelik üreticilerinin, hammadde fiyatlarında gerçekleşen bu artışı ürün fiyatlarına yansıtmaya devam edebileceğini varsaymaktayız. 2019 yılı demir çelik fiyatları tahminlerimizi, 1Ç19’da gözlemlenen artışa paralel olarak, HRC ürünler için ortalama 579 ABD doları/ton, CRC ürünler için 730 ABD doları/ton ve uzun ürünler için ortalama 516 ABD doları/ton olarak yukarı yönde güncellemekteyiz. Erdemir payları için %60 ve %40 oranlarında ağırlıklandırdığımız İNA ve yurt dışı eşlenikleri piyasa çarpanları analizlerimize göre 12 aylık 8.80 TL hedef fiyata ulaşmakta ve “TUT” tavsiyemizi sürdürmekteyiz.

Kordsa (KORDS), Axiom Materials Acquisition LLC şirketinin satınalma sürecinin devam etmesi nedeniyle bu Şirket’in muhtemel etkisini kapsam dışı bırakarak 2019 yılına ilişkin büyüme beklentilerini açıklamıştır. Şirket, 2019 yılında %30-%40 TL bazında konsolide Satış artışı; %30-%40 TL bazında konsolide FAVÖK artışı ve 105-115 milyon USD ciro elde etmeyi tahmin etmektedir.

Turkcell (TCELL) sermayesinin %41,45'ine sahip olduğu Fintur Holdings B.V. paylarının tamamının, Fintur'un diğer hissedarı olan Sonera Holding B.V'ye devrini tamamlanmıştır. Satış işleminin nihai bedeli 352,9mn Euro olarak gerçekleşmiştir. İşlemden elde edilen 772,4mn TL tutarındaki karın Şirket’in 1Ç19 finansal tablolarına yansıyacağı öngörülmektedir. Turkcell, bu satış ile bilançosuna 2.2mlyr TL karşılığında nakit girişi sağlamıştır. İşlem, Turkcell’in verimli bilanço stratejisi olarak tanımladığı, ve fiziki varlıklarının Türkiye'ye odaklı, uluslararası büyümesinin ise dijital varlıklarla sağlanacağı stratejisinin kapsamındadır. Nakit girişi ile Şirket’in likidite ve bilanço oranlarının güçlenmesi ile birlikte döviz pozisyonu fazlaya dönmüştür. Turkcell, bu işlemden yaratılan kaynağı yatırımlarda kullanacağını belirtmiştir.

Türk Hava Yolları (THYAO) GM Sn. Ekşi, THY’nin yeni transfer merkezi Istanbul Havalimanı’na 5 Nisan 2019 saat 22:00’de taşınmaya başlayacağını ve taşınmanın 6 Nisan 2019 saat 10:0’da tamamlanmasının planlandığını paylaşmıştır. THY’nin, Istanbul Havalimanı seferlerine 6 Nisan günü saat 14:00’te başlaması beklenmektedir.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.