GÜNÜN ÖNEMLİ ŞİRKET HABERLERİ

Borsada işlem gören şirketlerden öne çıkan önemli haberler

GÜNÜN ÖNEMLİ ŞİRKET HABERLERİ
Serkan Öztürk
Serkan Öztürk
07 Şubat 2020 Cuma 09:32

Gübre Fabrikaları (GUBRF, Nötr): Şirket ile Pasco Investment Holding Co. arasında Nbulkgas Deniz İşletmeciliği Ltd. Şti. paylarının devri konusunda anlaşma sağlanmış olup, hisse devir sözleşmesi ve ilgili diğer sözleşmeler imzalanmıştır. Satış işleminin konsolide kar zarar tablosuna önemli bir etkisinin bulunmaması beklenmektedir.

Petkim Petrokimya (PETKM, Nötr): Vergi İdaresi tarafından, 2014 yılında Şirketin PyGas kullanımına ilişkin olarak yapılan bir inceleme üzerine 66mn TL Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve 99mn TL vergi ziyaı cezasının Şirkete tebliğ edildiği ilgili açıklamada kamuya bildirilmiş, bu kapsamda söz konusu tebligata ilişkin uzlaşma ve yargı yoluna gitme seçenekleri de dahil tüm yasal hakların kullanılacağı belirtilmişti. İlgili süreçte PyGas kullanımından kaynaklandığı iddia edilen ÖTV'yle ilgili olarak ortaya çıkan söz konusu ihtilafta taraflar arasında uzlaşma sağlanamadığından yargı yoluna gidilmiştir. Söz konusu ihtilafın Şirket tarafınca kullanılan Pygas'ın ÖTV'siz Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu (GTIP) numarasına sahip olduğunun Bölge İdare Mahkemesi tarafından da onanmış olduğu dikkate alınarak, T.C. Maliye Bakanlığı'nın tebliğ ettiği vergi aslı ve cezasının dava yoluyla finansal açıdan önemli herhangi bir risk yaratmayacak şekilde sonuçlanacağı öngörülmektedir.

Yataş (YATAS, Sınırlı Pozitif): T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Değerlendirme ve Denetim Komisyonu tarafından yapılan değerlendirme sonucunda "Organize Sanayi Bölgesi,18.Cadde N6 Melikgazi/Kayseri" merkez adresine Ar-Ge Merkezi Belgesi verilmesi uygun görülmüştür. Böylece Şirket, 5746 sayılı kanun kapsamında Ar-Ge Merkezlerine sağlanan gelir vergisi, gümrük vergisi, damga vergisi, personel gelir vergisi ve SGK işveren payı teşvik ve muafiyetlerden yararlanmaya hak kazanmıştır.

Yapı Kredi Bankası (YKBNK, Nötr): Banka'nın ana hissedarlarından UniCredit 2.696.863.300 TL nominal tutarlı pay senetlerinin (tüm YKBNK hisseleri - %31,93 ortaklık payı) Borsa'da satışa konu edilebilmesi amacıyla Merkezi Kayıt Kuruluşu'na (MKK) başvurdu. UniCredit'in, Yapı ve Kredi Bankası'ndaki yüzde 12'lik hissesinin 2,88 TL hisse fiyatından satışının tamamlandığı dün duyurulmuştu. Satış işlemi ardından UniCredit yaklaşık %20 Yapı Kredi payına sahip olmaya devam etmektedir. UniCredit kalan payları bir takım mutat istisnalara tabi olmak kaydı ile satış işlemi tamamlanmasından itibaren 180 gün süreyle satmama taahhüdünde bulunmuştur.

Arena Bilgisayar (ARENA, Sınırlı Pozitif): Arena Bilgisayar, 2019 yılının 4. çeyreğinde 16,7mn TL ana ortaklık net dönem karı kaydetmiştir. Geçen sene aynı dönemdeki ana ortaklık net dönem karı 15,2mn TL idi. Şirketin 4Ç2019 satış gelirleri 4Ç2018'e göre %58,5 artışla 1.202mn TL olurken, satışların maliyeti %59 artmıştır. Buna bağlı olarak brüt kar %55,5 artışla 60,3mn TL'ye yükselmiştir. Operasyonel giderler %14,8 azalışla 25,1mn TL olurken, diğer faaliyetlerden 2,9mn TL gider kaydedilmiştir. Şirketin faaliyet karı 32,3mn TL'yi göstermiştir. 4Ç2018'deki faaliyet karı 9mn TL idi. 7,7mn TL'lik finansman gideri sonrası şirketin vergi öncesi karı 24,6mn TL olmuştur. 8,2mn TL'lik vergi gideri kaydeden şirketin 4. çeyrek ana ortaklık net dönem karı 16,7mn TL olmuştur. 4. çeyrekteki kar rakamıyla beraber şirketin 2019 yılı ana ortaklık net dönem karı 30,8mn TL'yi göstermiştir. 2018'deki ana ortaklık net dönem karı 0,7mn TL idi.

Atakule GYO (AGYO): Şirket'in portföyünde yeralan gayrimenkullerin işletme ve yönetim faaliyetini yapmak amacıyla kurulacak olan Atakule İşletme ve Yönetim Ltd.Şti ünvanlı şirkete 100.000 TL sermaye payı ile tek kurucu ortak olarak katılmasına karar verilmiştir.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.