Günün Önemli Şirket Haberleri

Günün Önemli Şirket Haberleri ve piyasalardaki gelişmeler,

Günün Önemli Şirket Haberleri
29 Mart 2019 Cuma 09:33

Günün Önemli Şirket Haberleri ve piyasalardaki gelişmeler,

"Akbank (AKBNK) yönetim kurulu yurt içinde 20 Milyar Türk Lirası'na kadar vadesi 5 yılı aşmayacak şekilde bonosu ve/veya tahvil ihraç edilmes i konusunda gerekli başvuruların yapılması ve diğer işlemlerin yürütülmesi için Genel Müdürlüğe yetki verilmesine karar vermiştir (Nötr).

Albaraka Türk’ün (ALBRK) 28 Mart tarihinde gerçekleşen Olağan Genel Kurul'unda 2018 yıl sonu net dağıtılabilir dönem karından nakit kar payı dağıtılmaması önerisi banka genel kurulu tarafından onaylanmıştır (Nötr).

Çimsa (CIMSA) Cemex Espana S.A. ile, Buñol beyaz çimento fabrikasının 180 milyon USD bedelle satın alınması hususunda sözleşmenin imzalandığını duyurdu. Şirket, satın alınmanın yurt dışında var olan veya kurulacak olan iştiraki tarafından yapılacağını bildirdi.

Kardemir (KRDMD), üretim kapasitesini 3.5mn ton’a ulaştıracak yatırımlardan biri olan 4. Sürekli Döküm Makinesi İnşaatı çalışmalarına başlamıştır. Temel inşaatı başlayan döküm makinesinin, yılsonunda devreye alınması planlanmaktadır. Kardemir’in üretim kapasitesini 3.5mn ton’a ulaştıracak yatırımlarının gelişimi ile ilgili haberler, Şirket paylarını adil değerlerine ulaşmasını sağlayacak yönde olumlu etkileyebilecektir.

Şekerbank (SKBNK) belirli bir vadeye veya belirli bir itfa tarihine sahip olmayan daimi nitelikte, çeşitli tertiplerde, sabit ve/veya değişken faiz oranlarına sahip toplamda azami 250mil yon TL'ye kadar kısmen veya tamamen Türk Lirası veya yabancı para cinsinden ilâve ana sermayeye dâhil edilebilir borçlanma aracı ihracı veya ihraçları yapılmasına ve bu kapsamda ilgili merciler nezdindeki işlemlerin yerine getirilmesi konularında Genel Müdürlüğünü yetkilendirmiştir.

TSKB’nin (TSKB) 28 Mart tarihinde gerçekleşen Olağan Genel Kurul'unda 2018 yıl sonu net dağıtılabilir dönem karından nakit kar payı dağıtılmaması önerisi banka genel kurulu tarafından onaylanmıştır (Nötr).

Tüpraş (TUPRS) için belirlemiş olduğumuz 12 aylık hedef fiyatımızı, Şirket’in bugün dağıtmaya başladığı pay başına 15.15 TL brüt nakit kar p ayı için gerçekleştirdiğimiz düzeltme ile, ve 2019 yılı Brent ham petrol ortalaması tahminimizi US$61.03/bbl’den US$62.78/bbl’ye revize etmemiz ile pay başına 137.40 TL olarak güncellemekteyiz. Yeni hedef fiyatımız, Şirket payları için yaklaşık olarak %9 oranında yükseliş potansiyeline işaret etmektedir; Şirket payları üzerindeki “TUT” önerimizi sürdürmekteyiz. Tüpraş payları tahminlerimize göre 2019T 5.4x ve 7.6x FD/FAVÖK ve FK çarpanlarıyla işlem görmektedirler; Şirket’in yurt dışı benzerlerinin medyan 2019T FD/FAVÖK ve FK çarpanları ise 5.9x ve 9.1x seviyesindedir.

Ak Enerji (AKENR), Yapı ve Kredi Bankası (YKBNK) ile 30.09.2015 tarihinde imzalanmış olan Kredi Sözleşmesi'nin Akenerji ve Egemer birleşmesi dolayısıyla tadil edilmesine ve toplam kredi vadesi değişmeden, 2019 yılı için, kredi geri ödeme koşullarının kısa vadeli olarak yeniden düzenlenmesine ilişkin Yapı ve Kredi Bankası ile yürütülen müzakerelerin olumlu sonuçlandırıldığını açıkladı. Şirket, kredinin uzun vadeli yapılandırılması amacıyla Yapı ve Kredi Bankası ile görüşmelerin sürdüğünü açıkladı."

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.