GÜNÜN ÖNEMLİ ŞİRKET HABERLERİ

24 Ocak 2020 günün öne çıkan şirket haberleri

GÜNÜN ÖNEMLİ ŞİRKET HABERLERİ
Serkan Öztürk
Serkan Öztürk
23 Ocak 2020 Perşembe 09:30

Aksa Akrilik (AKSA, Nötr): Şirket Yönetim Kurulu'nun 09.05.2018 tarihli aldığı karara istinaden geri alınmış olan tüm payların satışı 13.87 TL fiyattan gerçekleştirilmiştir. İşleme konu payların nominal tutarı 3.675.059 TL, sermayeye oranı %1,987.

Gözde Girişim (GOZDE, Nötr): Şirket tarafından KAP'a yapılan 07.08.2019 tarihli özel durum açıklamasında, portföy şirketlerinden Kümaş Manyezit Sanayi A.Ş.'nin muhtemel stratejik alıcılara satışına yönelik çalışmaların ve potansiyel alıcılarla görüşmelerin devam ettiği duyurulmuştu. Konuya ilişkin çeşitli basın yayın organlarında bazı haberler yer almakla birlikte Potansiyel Alıcılar ile görüşmeler bir olgunluğa ulaştığında ve nihai anlaşma yapılması aşamasına geçilmesi durumunda ilgili mevzuat çerçevesinde gerekli açıklamalar yapılacaktır.

İş GYO (ISGYO, Sınırlı Pozitif): İş Kuleleri Kule 2'de toplam 2.029 m2'lik ofis alanı ile Kule 3'te 996 m2'lik ofis alanı İş Bankası'na (ISCTR, Nötr) kiralanmış olup, kiralama işlemleri ekspertiz kira bedeli dikkate alınarak gerçekleştirilmiştir.

İş Kuleleri, Kule 2, 17. katta yer alan 1.033 m2'lik alanda kiracı olan Anadolu Hayat Emeklilik (ANHYT, Nötr) ile kira sözleşmesine ilişkin ek protokol imzalanmış olup, kiracının güncel kira bedeli ekspertiz kira değerinin üzerindedir.

Türk Hava Yolları (THYAO, Nötr): Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi, Çin'de ortaya çıkan "corona" virüsü ile ilgili gerekli tedbirlerin başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere Dünya Sağlık Örgütü tavsiyeleri doğrultusunda alındığını bildirdi.

Fonet Bilgi Teknolojileri (FONET): Şirketin 13.11.2019 tarihinde katılmış olduğu Erzincan İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan yapılan "36 ay süreli Hastane Bilgi Yönetim Sistemi, LBYS, TSMBYS (Toplum Sağlığı Merkezi Bilgi Yönetim Sistemi) Hizmet Alımı" ihalesi sonuçlanmış olup, şirketin uhdesinde kalmamıştır.

23 OCAK 2020 

Aksa Enerji (AKSEN, Nötr): 147 MW kurulu güçteki Şanlıurfa Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali'nin serbest piyasa koşullarında Türkiye sınırları içerisinde rekabetçi bir fiyattan elektrik üretimi gerçekleştirme imkanı azaldığından geçici süreyle üretimini durdurmak için TEİAŞ'a başvuru yapılmıştır. Şanlıurfa Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali 2019 yılının ilk dokuz ayında %15 kapasite kullanım oranıyla çalışmış olup, yurt içi enerji üretimimiz (Türkiye ve KKTC) içindeki payı aynı dönemde % 2, üçüncü çeyrek içinde ise % 0,5 olarak gerçekleşmiştir. Baca gazı arıtma sistemi olmayan kömür santrallerinin emisyon şartlarını sağlayana kadar kapanması nedeniyle oluşan üretim talebi, verimliliği daha yüksek olan Antalya Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali tarafından rahatça karşılanabilecek durumdadır. Yapılan başvuru, lisans iptali olmayıp sadece üretimi durdurmak yönünde olduğu için Şanlıurfa santralimiz uygun piyasa koşullarının sağlanması durumunda kısa sürede üretime tekrar başlayabilecektir. Üretimi durdurma talebimiz olumlu karşılandığında santralimizin iletim bedeli giderlerinde yaklaşık %90 oranında maliyet tasarrufu sağlanacaktır.

Gübre Fabrikaları (GUBRF, Pozitif): Şirketin 12.12.2019 tarihli KAP duyurusunda, %100 hissedarı olduğu Nbulkgas Deniz İşletmeciliği Ltd. Şti.'ndeki hisselerinin tamamının satışı amacıyla ihaleye çıkılmasına ve tekliflerin alınmasına karar verildiği kamuoyuna duyurulmuştu. Bu çerçevede 08.01.2020 tarihinde düzenlenen ihalede 75,1mn USD tutarında teklif sunan Pasco Investment Holding Co. adlı şirketin teklifi İhale Komisyonu tarafından kabul edilerek, ilgili teklifin Şirket Yönetim Kurulu'na sunulmasına karar verilmiştir.22.01.2020 tarihli toplantısında Yönetim Kurulu, ihaleye sunulan ve geçerli olan teklifin uygunluk ve yeterlilik şartlarını taşıması sebebiyle; ihalenin PascoInvestment Holding Co. adlı şirkete İdari Şartname, İhale Şartnamesi ve firmanın teklifinde sunduğu şartlar dahilinde bırakılmasına; kararın yerine getirilmesi için gerekli tüm iş ve işlemlerin yerine getirilmesi, sözleşme imzalanması vb. her türlü işlemin yapılması maksadıyla idareye yetki verilmesine karar vermiştir. Ayrıca Şirketin faaliyet konuları arasında yer alan maden yatırımları gerçekleştirmek amacıyla ulusal ve uluslararası alanda faaliyet göstermek üzere, Şirketin %100 pay sahibi olacağı 550bin TL sermayeli "Gübretaş Maden Yatırımları A.Ş." ticaret unvanı ile bir anonim şirket kurulması, anılan yeni şirketin tüm kuruluş iş ve işlemlerinin gerçekleştirilmesi için gerekli tüm iş ve işlemlerin yerine getirilmesi hususunda idareye yetki verilmesine oy birliği ile karar verilmiştir.

Zorlu Enerji (ZOREN, Nötr): 04.04.2019 tarihli özel durum açıklamasına istinaden, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, şirketin Denizli ili Sarayköy ilçesinde kurmayı planladığı 35 MW kurulu güce sahip olacak Tekkehamam II Jeotermal Enerji Santrali projesi için yapılan önlisans başvurumuzu uygun bulmuş olup projeye 30 ay süreyle geçerli önlisans vermiştir.

Lokavt Kararı: Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Türk Metal Sendikası arasında yürütülmekte olan Toplu İş Sözleşmesi müzakere sürecinde, Türk Metal Sendikası'nın almış olduğu grev kararına karşı MESS tarafından lokavt kararı alındı. Borsada işlem gören şirketlerden Türk Traktör, Ege Endüstri, Tofaş, Aygaz, Otokar, Borusan, Ford Otosan, FM İzmit Piston, Arçelik, İzmir Demir Çelik, Çelik Halat, Karsan, Ditaş Doğan, Bosch Fren, Alarko Carrier grev kararını KAP'tan duyurdular.

Anel Elektrik (ANELE): Anel Telekomünikasyon Elektronik Sistemleri Sanayi ve Ticaret A.Ş paylarından şirket portföyünde olmayan 0,43 Adet A Grubu ve 6.253.133,07 Adet B Grubu paylarının 20.01.2020 tarihli Kap duyurusu kapsamında zorunlu çağrı yoluyla toplanmasına yönelik olarak (II-26.1) sayılı Pay Alım Teklifi Tebliğ hükümleri kapsamında 22.01.2020 tarihinde pay alım teklifi formunun onaylanması talebiyle SPK' ya başvuru yapılmıştır. Pay alım teklifi fiyatı, pay grupları arasındaki imtiyaz farklılıkları dikkate alınarak Kurulun değerlemeye ilişkin düzenlemeleri çerçevesinde Gedik Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından hazırlanan değerleme raporu ile A Grubu için 1,35, B grubu hamiline yazılı paylar için 1,26 TL olarak belirlenmiştir

Doğuş GYO (DGGYO): Şirket, mevcut kredi borçlarının kısmen kapatılması ve finansal giderlerin azaltılması amacı ile İstanbul Sarıyer'de 4.725 m2 yüzölçümlü yerde bulunan 40.438 m2 kullanım alanlı D-Ofis Maslak gayrimenkulünün 40mn Euro bedelle Sell and Leaseback ("Sat ve Geri Kirala") yöntemiyle satılması ve sözleşme vadesi sonunda geri alınması için Şirket ile Kuveyt Türk Katılım Bankası arasında Finansal Kiralama Sözleşmesi imzalanmıştır. Gayrimenkul, satış işleminin tamamlanmasını müteakip 1-10 yıl içinde portföye yeniden dahil edileceğinden, bu işlemin normal bir Maddi Duran Varlık Satışı gibi değil de bir finansman işlemi olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Sell and Leaseback ("Sat ve Geri Kirala") işlemi nedeniyle; ayrılma Hakkı doğmamaktadır. 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.