GÜNÜN ÖNEMLİ ŞİRKET HABERLERİ

19 ARALIK 2019 ŞİRKET HABERLERİ

GÜNÜN ÖNEMLİ ŞİRKET HABERLERİ
Serkan Öztürk
Serkan Öztürk
19 Aralık 2019 Perşembe 09:04

·

AFYON

Yürürlükteki toplu iş sözleşmesinin 31.12.2019 itibariyle sona ermesi sebebiyle, üyesi bulunduğu Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası (ÇEİS) ile Türkiye Çimse-İş Sendikası arasında yapılacak yeni dönem toplu iş sözleşmesi görüşmelerine 18.12.2019 tarihi itibariyle başlanmıştır.

·

AKCNS

Yürürlükteki toplu iş sözleşmesinin 31.12.2019 itibariyle sona ermesi sebebiyle, üyesi bulunduğu Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası (ÇEİS) ile Türkiye Çimse-İş Sendikası arasında yapılacak yeni dönem toplu iş sözleşmesi görüşmelerine başlanmıştır.

·

ANHYT

Diyarbakır ili merkezinde “Güney Doğu Anadolu Bölge Satış Müdürlüğü” unvanıyla yeni bir birim oluşturulmasına ve söz konusu işyerinin açılış ve diğer işlemlerinin yürütülmesi için Genel Müdürlüğe yetki verilmesine, Adana ili merkezinde faaliyet göstermekte olan “Güney Anadolu Bölge Satış Müdürlüğü”nün unvanının “Çukurova Bölge Satış Müdürlüğü” olarak değiştirilmesine karar verilmiştir.

·

BERA

Grup şirketlerinden; Kombassan A.Ş. ve Adaçal A.Ş. Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. ile 1 yılı ödemesiz 5 yıla kadar vadeli toplam 20.000.000-TL’lik İvme kredisi – işletme sermayesi kredi sözleşmesi imzalamıştır. Grup şirketlerden; Bera Turizm A.Ş. Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. ile 1 yılı ödemesiz 5 yıla kadar vadeli toplam 10.000.000-TL’lik İstihdam kredisi sözleşmesi imzalamıştır. Grup şirketlerinden; Kombassan A.Ş. ve Adaçal A.Ş.’ye; Türkiye Halk Bankası A.Ş. tarafından, 2 yılı ödemesiz 10 yıla kadar vadeli toplam 30.000.000-TL’lik İvme kredisi ve işletme sermayesi kredisi limiti tahsis edilmiştir. Grup firmalarının yatırımlarına yönelik, Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş. tarafından uzun vadeli 28.000.000-TL’lik limit tahsis edilmiştir.

·

BTCIM

31.10.2019 tarihinde yapılan özel durum açıklaması ile 02.01.2020 tarihine kadar duruş bildiriminde bulunduğu 2.fırını 18 Aralık tarihi itibariyle devreye alınmıştır.

·

CIMSA

Yürürlükteki toplu iş sözleşmesinin 31.12.2019 itibariyle sona ermesi sebebiyle, üyesi bulunduğu Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası (ÇEİS) ile Türkiye Çimse-İş Sendikası arasında yapılacak yeni dönem toplu iş sözleşmesi görüşmelerine 18.12.2019 tarihi itibariyle başlanmıştır.

·

EKGYO

Şirketin projelerinden İstanbul Başakşehir Kayabaşı 6. Etap Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı (Avrupa Konutları Başakşehir) İşi’nde, İhale Kapsamındaki Park Alanlarının (Projedeki Son kısım) kısmi kesin kabulü yapılmış olup Kısmi Kesin Kabul Tutanağı 16.12.2019 tarihinde onaylanmıştır.

·

EKGYO

Şirket tarafından 176.500.000 TL refinansman kredisi kullanılmıştır.

·

FORMT

Erciyes Üniversitesi tarafından yapılan Erciyes Üniversitesi Kongre Kültür Otel ve Yaşam Merkezi’nin 10 yıllık kiralama ve işletilmesi ihalesi bugün yapılmış ve firma tarafından 1.655.000 TL/Yıl olarak kazanılmıştır.

·

GENTS

Şirket iştiraki Genart A.Ş. ile Bağlı Ortaklık Genmar A.Ş.nin birleşme görüşmeleri

·

GLYHO

Şirketin dolaylı bağlı ortaklığı Global Ports Holding Plc (GPH), Vietnam Ha Long Bay’de bulunan Ha-Long International Cruise Port’un (Ha Long Uluslararası Yolcu limanı) iletilmesine yönelik olarak Ha Long Sun Limited Liability Company ile 15 yıllık bir anlaşma imzaladığını şirkete bildirmiştir.

·

ISGYO

Yönetim Kurulunun 18 Aralık 2019 tarihinde yapılan toplantısında; Nevşehir’de bulunan Kapadokya Lodge Otel ile otelin yan parselinde bulunan 11.409 m2 yüz ölçümlü arsanın KDV dahil 55,7 milyon TL bedel üzerinden Tarman Çimento Yatırım San. ve Tic. A.Ş.’ye satılmasına karar verilmiştir. Söz konusu satış işlemi kapsamında, yasal kayıtlara (VUK) göre yaklaşık 36 milyon TL, UFRS’ye göre hazırlanan bilançoda ise yaklaşık 21 milyon TL tutarında kar elde edilmesi beklenmektedir.

·

KERVN

Denizbank A.Ş. Kredi Yapılandırması Hakkında bilgi paylaşıldı.

·

MARTI, MRGYO

31.10.2019 tarihli açıklamamıza ilişkin olarak; Şirket ve Martı Otel İşletmeleri A.Ş.’nin, Denizbank A.Ş. ve Deniz Faktoring A.Ş. ile imzaladığı Genel Kredi Sözleşmeleri ve ek belgelerine istinaden kullanılan 30.09.2019 tarihi itibariyle Şirket kayıtlarında yer alan 42.812.422 USD tutarındaki kredilerin, 26.06.2018 tarihi itibariyle ödenmesi gereken faiz ödemelerinde “arızi nakit sıkışıklığı” sebebiyle, “gecikmeli ödemede ” bulunulmuştur. Ancak ilgili Banka tarafından gecikmeli ödemeye istinaden 18.07.2018 tarihli ihtarnameleri ile tüm kredi borcumuza muacceliyet kazandırılmış olup, aynı tarih itibariyle Banka ile borcun yeniden yapılandırılması görüşmelerine başlanmıştır.Şirketce ödeme planı dahilinde yapılacak ödemelere devam edilmesinde finansal bir güçlüğümüz olmadığı, sadece gecikmeli ödemede bulunulmuş olduğu ve Banka ile yeniden yapılandırma görüşmelerinin başlatıldığı gözetilerek, mevcut hali ile piyasa katılımcılarının farklı yorum ve değerlendirmelere ulaşmasına imkan verebilecek bilgilerin kamuya açıklanması yanıltıcı olabileceğinden, gizlilik önlemleri alınmak suretiyle, yapılandırma görüşmeleri sonuçlanıncaya kadar ilgili mevzuatın verdiği yetkiye dayanılarak 19.07.2018 tarihli Yönetim Kurulu Kararları ile söz konusu sürece ilişkin bilgilerin açıklanması ertelenmiştir. Banka ile yapılandırma görüşmeleri karşılıklı mutabakat içinde protokol aşamasına gelmiş olmakla birlikte, Banka tarafından takip prosedürünün gereği olarak yasal işlemlere devam edilmekte olup, yasal yollara başvuru hakkı saklı bulunmaktadır.

·

MRGYO

Yapılandırma Görüşmeleri Hakkında detaylı bilgi paylaştı.

·

ZOREN

17.07.2019 tarihli özel durum açıklamasına istinaden, Şirketin %100 bağlı ortaklığı Zorlu Jeotermal Enerji Elektrik Üretim AŞ’nin Manisa ili Alaşehir ilçesinde sondaj ve inşaat faaliyetleri devam eden Alaşehir II Jeotermal Enerji Santrali projesinin üretim lisansında yer alan kurulu gücün, kaynağın ve rezervuarın doğru yönetilmesi amacıyla 24,9 MW’tan 18,6 MW’a tadil edilmesi için EPDK’ya yapılan başvuru uygun bulunmuştur.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.