GÜNÜN ÖNEMLİ ŞİRKET HABERLERİ

14 KASIM GÜNÜN ÖNEMLİ ŞİRKET HABERLERİ

GÜNÜN ÖNEMLİ ŞİRKET HABERLERİ
Serkan Öztürk
Serkan Öztürk
14 Kasım 2019 Perşembe 09:12

Sabancı Holding (SAHOL, Sınırlı Negatif): Kamuoyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayınlanan açıklamaya göre; Demet Çetindoğan, Kurul kaydında olan ancak Borsada işlem görmeyen statüde 1,3mn TL ve 13,1mn TL nominal tutarlı Sabancı Holding pay senetlerinin Borsada satışa konu edilebilmesi amacıyla Merkezi Kayıt Kuruluşu'na iki ayrı başvuru yaptı. Hisse dün günü %2,5 oranında kayıpla tamamladı.

Park Elektrik Üretim Madencilik (PRKME, Sınırlı Pozitif): Daha önce kamuya açıklandığı üzere, 2019 yılının son çeyreğinde kömür üretim faaliyetine başlanması amacıyla, şirket bağlı ortaklığı Konya Ilgın Elektrik Üretim San. ve Tic. A.Ş.(Konya Ilgın) rödovans usulüyle işletme hakkını elinde bulundurduğu Ilgın'da yer alan kömür sahası ile ilgili bu yılın Mayıs ayında 2019-2024 yıllarını kapsayan bir dekapaj sözleşmesi imzalanmıştı. Söz konusu sözleşme kapsamında, geçtiğimiz Haziran ayı içinde kömür yatağının üzerindeki örtü tabakasının kaldırılması çalışmalarına başlanmış olup, planlandığı gibi kömür üretim aşamasına gelinmiştir. Önümüzdeki 5 yıllık süreçte, yıllık yaklaşık 420.000 ton olmak üzere toplam 2,1mn ton kömür üretilmesi planlanmakta olduğu açıklanmıştır. Kömür üretim miktarı, ilgili dekapaj planlaması ve üretilecek kömüre piyasada oluşacak talebe bağlı olarak Konya Ilgın tarafından artırılıp azaltılabilecektir. Bu çerçevede, bu yılın kalan bölümünde ve esas itibariyle önümüzdeki yıl üretilecek kömürün satışı amacıyla şirket bağlı ortaklığımız Konya Ilgın, pazar araştırmalarına ve potansiyel müşterilerle görüşmelerine başlandığı bildirilmiştir.

Denizbank (DENIZ): Borsa İstanbul, Ana Pazar'da işlem gören Denizbank hisselerinin kottan çıkarılmasıyla ilgili bir açıklama yaptı. Buna göre; Borsa İstanbul'a başvuru yapan ve payları Ana Pazar'da işlem gören Denizbank ile ilgili olarak, Banka'nın hâkim ortağı adına çıkarılacak yeni payların ihraç edilmesi için ihraç belgesinin Kurul tarafından onaylanması şartıyla, MKK nezdindeki sürecin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesini teminen, ihraç belgesinin Kurul tarafından onaylandığı Borsa tarafından öğrenildiğinde Banka'nın paylarının işlem sırası kapatılacak, Banka paylarının işlem sırası kapatıldığında dâhil olduğu BIST endekslerinin kapsamından çıkarılacak, MKK sürecinin tamamlanmasının ardından Borsa tarafından KAP'ta yapılacak duyuruyu izleyen ilk iş gününden itibaren Banka payları Borsa kotundan çıkarılacaktır.

Volatilite Bazlı Tedbirler: Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında ARMDA.E, AYEN.E ve GLBMD.E payları 14/11/2019 tarihinden (seans başından) itibaren 28/11/2019 tarihine (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.


Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler; pazar değişimi ve diğer nedenlerle uygulanacak olan açığa satış ve kredili işlem yasaklarından ve brüt takas uygulamasından ayrı olarak değerlendirilmelidir. Piyasa yapıcılı sürekli işlem yöntemiyle işlem gören paylarda, tedbir nedeniyle tek fiyat işlem yöntemi uygulandığı süre boyunca piyasa yapıcılık faaliyeti yapılmaz.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.