Günün önemli şirket haberleri

Günün önemli şirket haberleri

Günün önemli şirket haberleri
Serkan Öztürk
Serkan Öztürk
25 Eylül 2019 Çarşamba 09:03

Günün önemli şirket haberleri

Arçelik (ARCLK, Sınırlı Negatif): LG Electronics Inc. üç Avrupalı beyaz eşya üreticisine, buzdolaplarında uygulanan buz yapma teknolojisine ilişkin ihlal iddiasıyla patent davaları açtığını bildirdi. Koreli ev aletleri üreticisi, Türk ev aletleri üreticisi Arçelik ve Almanya'daki yan kuruluşları Beko Deutschland GmbH ve Grundig Intermedia GmbH'ye karşı Münih Bölge Mahkemesinde dava açtı. Kaynak: Matriks İş Bankası (ISCTR, Nötr): 3 milyar TL tutara kadar Türk Lirası cinsinden yapılandırılmış borçlanma aracının ihraç edilmesine ilişkin karar kapsamında Banka tarafından SPK'ya gerekli başvuruda bulunulmuştur. 

Türk Telekom (TTKOM, Nötr): Türk Telekom'un %55 hissesinin devredildiği Levent Yapılandırma'nın (LYY) hissedarı üç banka, LYY'nin sermayesinin tamamının ortak alacaklarından karşılanmak üzere, 3,98 milyar TL (398,22 milyar adet paya tekabül edecek şekilde) tutarında ayni olarak artırılmasına karar verildiğini duyurdu. Ortak üç bankanın hissedarlık oranları artırım sonucu değişmezken; Garanti BBVA'nın doğrudan sahip olduğu payların itibari değeri 11,063 TL'den 881,14 milyon TL'ye, İş Bankası'nın 5,798 TL'den 461,83 milyon TL'ye, Akbank'ın da 17,779 TL'den 1,42 milyar TL'ye yükseldi. Ayrıca alınan kararlara göre LYY'nin ticaret unvanının da LYY Telekomünikasyon olarak değiştirilmesine karar verildiği ifade edildi. 

Vakıfbank (VAKBN, Nötr): Sermayesinde %4,26 oranında pay sahibi olunan Levent Yapılandırma Yönetimi AŞ'nin (LYY) 2018 yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda, Şirket sermayesinin, tamamı ortak alacaklarından karşılanmak üzere 3.982.230.000 Türk Lirası tutarında, ayni olarak artırılmasına karar verilmiştir. Genel Kurul sonrası Şirketin ödenmiş sermayesi 3.982.280.000 TL olmuştur. Sermaye artırımı sonucu Şirket sermayesindeki Banka'nın pay oranı değişmemiş olup, doğrudan sahip olunan payların itibari değeri 2.127,97 TL'den 169.482.569,07 TL'ye yükselmiştir. Ayrıca, Genel Kurulca Levent Yapılandırma Yönetimi AŞ'nin ticaret unvanının LYY Telekomünikasyon AŞ olarak değiştirilmesine karar verilmiştir

Derlüks Deri (DERAS): Şirket ile Niğde Gazozları ana dağıtıcısı Nim Gıda arasında İstanbul İli, Bahçelievler, Güngören, Esenler ve Bayrampaşa ilçelerini kapsayan bir dağıtım sözleşmesi imzalanmıştır. Sözleşme sonrası söz konusu firmanın ürünü olan Niğde Gazozu satışlarının artması beklenmektedir. Şirketin başka içecek ürünleri distribütörlüğü alma çalışmaları sürmektedir. İzocam (IZOCM): Şirket paylarının 01/10/2019 tarihinde seans bitiminden sonra Borsa kotundan çıkarılmasına karar verilmiştir. Ulusoy Un (ULUUN): Şirket, 18.09.2019 tarihinde kuruluş işlemlerine başlanan, Alfaway Gıda Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi ünvanlı bağlı ortaklığı, 5mn TL tutarındaki sermayesinin %100'ü Ulusoy Un Sanayi ve Ticaret A.Ş.'ne ait olarak, Şabanoğlu Mahallesi Atatürk Bulvarı N180/1 Tekkeköy Samsun adresinde kurulduğunu bildirmiştir. 

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ 

·         AEFES – S&P tarafından şirket paylarının uzun vadeli kredi notu ve görünümü teyit edildi.

·         AKBNK & GARAN & ISCTR & VAKBN – Levent Yapılandırma Yönetimi A.Ş.’nin sermayesinin, tamamı ortak alacaklarından karşılanmak üzere paylarının 398.223.000.000 adet pay olarak artırılmasına ve şirket ünvanının LYY Telekomünikasyon A.Ş. olarak değiştirilmesine karar verildiği açıklandı.

·         DENIZ – 92 gün vadeli 226 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.

·         DERAS –

    • Şirket ile Nim Gıda arasında Bahçelievler, Güngören, Esenler ve Bayrampaşa bölgelerini kapsayan dağıtım sözleşmesi imzalandı.
    • Faizlerin düşmesi ile birlikte emlak piyasasından yararlanmak amacıyla, Lider Gayrimenkul Değerleme’nin yaptığı değerlemeler sonucunda 18,7 milyon TL, şirket tarafından yapılan piyasa araştırmasına göre 24,2 milyon TL toplam değeri olan 49 adet yatırım amaçlı gayrimenkulden, fiyatı olgunlaşanların satılması ile birlikte, elde edilecek olan gelirle potansiyel vaad eden yeni yatırım amaçlı gayrimenkullerin alınması, operasyonel yeni yatırımların yapılması, enerji, gıda, hammade üretimi vb.iş olanaklarının ikamesi ve finanansal borç kapatılasının planlandığı açıklandı.

·         FONET – Siirt İl Sağlık Müdürlüğü tarafından açılan 36 ay süreli HBYS Sistemi ihalesinin 4,2 milyon TL bedelle kazanıldığı açıklandı.

·         GEDIK – 77 gün vadeli 25 milyon TL tutarında bono ihracı için yarın ve Cuma talep toplanacak.

·         IHGZT – VBTS kapsamında şirket paylarına 25 Eylül’e kadar açığa satış ve kredili işlem yasağı getirildi.

·         ISCTR – 3 milyar TL’ye kadar borçlanma aracı ihracı için SPK’ya başvuru yapıldı.

·         IZOCM – Borsa tarafından şirket paylarının 1 Ekim tarihinden sonra Borsa kotundan çıkarılacağı açıklandı.

·         PETKM – Moody’s tarafından şirketin uzun vadeli kredi notu B2-‘ye düşürüldü.

·         PMVR3 – 356 adet bağımsız bölümün 5,326 TL/m² fiyatla 344,2 milyon TL’ye satıldığı, 7.639 TL/m² fiyatla 115 adet bağımsız bölümün 124,2 milyon TL karşılığında satışına devam edildiği açıklandı.

·         RALYH – Bağlı ortaklığı Hera Teknik tarafından TOKİ’nin açtığı Artvin Yusufeli’deki Dükkan ve Semt Camii İnşaatı Altyapı ve Çevre Düzenleme İşi ihalesine 81,7 milyon TL ile en düşük 6. teklifin verildiği açıklandı.

·         ULUUN – 5 milyon TL sermayeli %100’ü şirkete ait olan Alfaway Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. ünvanlı şirketin kurulduğu açıklandı.

·         VAKBN – 112 gün vadeli 600 milyon TL tutarında borçlanma aracı ihracı için SPK’ya başvuru yapıldı.

·         YAPRK –  Şirketin Balıkesir, Burhaniye’deki Çiftliğine Teknoloji Yenileme  ve Modernizasyon kapsamında Yenilebebilir Enerji Üretim Tesisi kurulmasına, Kırsal Kalkınma Destekleri 13. Etap Kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi kapsamında Yenilenebilir Enerji Üretim Tesisi yatırımı için hibe başvurusunda bulunulmasına karar verildiği açıklandı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.