Gedik Yatırım hisselerine dikkat!

Gedik Yatırım hisseleri ile ilgili Erol Gürcan açıklamalarda bulundu.

Gedik Yatırım hisselerine dikkat!
02 Ekim 2017 Pazartesi 16:58

Gedik Yatırım şirketinden Erol Gürcan, “Hisse Stratejileri” köşesinin bulunduğu Para Dergisi' nde, BİST 100' de seçim yaparken dikkat edilmesi gereken hususları ve seçilen hisseleri ele alarak şu satırları yazdı, 

Yılın genelinde endekste gözlenen oldukça güçlü ralli hareketinin ardından bir düzeltme gelmesi beklenmekteydi. Ancak, son dönemde küresel ve yurtiçi piyasalarda yaşanan gelişmelerle öne çıkan risk fiyatlaması düzeltmenin beklenenden daha kısa sürede ve daha sert olmasına yol açtı diyebiliriz. Bu durum, yatırımcı cephesinde bir miktar paniğe yol açtığı gibi; yatırımcıların aklında bu düzeltmenin daha nereye kadar devam edeceği, dibin görülüp görülmediği veya dibin neresi olacağı gibi birçok soru işaretinin oluşmasına yol açmakta. Düzeltmenin sertleşmesine yol açan çeşitli belirsizlik ve risk unsurlarının hâlen masada kalmasından dolayı bu soruya şu aşamada sağlıklı bir yanıt verebilmek için hâlen erken diyebiliriz. Ancak, kısa vadede en kritik destek bölgesi 100.000-101.400 aralığında. Dolayısıyla, ekstra bir gelişme olmadıkça, bu destek bölgesine yaklaşıldıkça kısa vadeli tepki alanlarının gelmesi muhtemel. Diğer taraftan, daha önce çok ciddi bir psikolojik direnç olan ve bu seviyenin kırılması sonrasında psikolojik desteğe dönüşen 100 bin seviyesinin kırılması durumunda 95-96 binli seviyelere kadar yeni bir satış dalgası görülme riski göz ardı edilmemeli.

ÖNEMLİ KRİTERLER
Risk ve belirsizlik unsurlarının ağır bastığı bu tarz dönemlerde yatırım yapılacak hisse senedini seçmek oldukça zorlaşmaktadır. Bu köşede her hafta yaptığımız gibi yine mevcut görünüm itibariyle hisse seçimi konusunda işimizi bir miktar kolaylaştırabilecek ya da en azından bu tarz durumlarda nasıl karar verilebileceğine dair bir bakış açısı verecek bir gözden değerlendirme yapmaya çalışacağız. Yine, önce ele alacağımız bakış açısını oluşturan gerekçe ve kriterler üzerinde duracak ve daha sonra bunların pratikteki karşılığına bakacağız. BIST-100 hisseleri arasından seçim yapmak için kullandığımız kriterler şu şekilde:

HİSSENİN PERFORMANSI ENDEKSTEN DAHA OLUMLU MU?
*Eylül ayı boyunca BİST-100 endekste gözlenen yüzde 8 civarındaki kayba nazaran, hissenin performansı endeksten daha olumlu mu?
*Eylül ayı boyunca yüzde 1.6’lık oran ile endekste ciddi yükselişin görüldüğü 26 Eylül tarihinde endeksten daha çok yükseldi mi?
*Hisse oynaklığı ile endeks arasındaki oynaklığı gösteren Beta değeri (BİST-100 endeksine göre, son iki yıllık dönemde, günlük periyotta) 1’den küçük mü? (Beta değerinin l’den küçük olması, hisse fiyatlarındaki hareketlerin endekste gözlenen hareketlere kıyasla daha az olduğunu göstermekte)
*Şirket ihracat yapıyor mu? (Yurtdışı Satışlar/Brüt Satışlar oranı üzerinden)
*Son Piyasa Değeri/Defter Değeri (PD/DD) oranı son iki yılın ortalama PD/DD oranından düşük mü?
*Son Fiyat/Kazanç (F/K) oram son iki yılın ortalama F/K oranından düşük mü?

ALIM YAPARKEN DİKKAT
Bu kriterleri seçmemizin gerekçelerine de kısaca değinmek gerekirse;
*Endekste gözlenen düşüşten pozitif ayrışan hisselerin (yani endeks düşerken daha az düşen ya da yükselen), genellikle olası tepki alımı ya da trend dönüşlerinde daha güçlü reaksiyon vermesi beklenebilir (Endeksin düşüş dönemi ve en güçlü yükselişin gözlendiği gün)
*Mevcut kararsızlık ve belirsizlik dikkate alındığında, olası düşüşlerden daha az etkilenebilmek amacıyla daha defansif hisselere yönelmek sağlıklı olacaktır (Beta)
*Kurlardaki seyir, son büyüme kompozisyonunda ve Orta Vadeli Program’da ihracat tarafının daha ön planda olması orta vadeli potansiyel oluşturabilir (Yurtdışı Satışlar / Brüt Satışlar)
*Son düşüş nedeniyle veya başka bir gerekçe ile piyasa çarpanları açısından cazip durumda olan hisselerin potansiyel taşımaya devam ediyor olabileceği ve kendi ortalamasına göre oluşan iskontosunu geri alma ihtimali (PD/DD ve F/K)

İŞTE O BEŞ HİSSE
Bu gerekçelerle belirlediğimiz ve yukarıda soru olarak sıraladığımız her bir kritere eşit ağırlık vererek bir puanlama yaptık. Diğer bir ifadeyle, BİST-100’deki her hisse için yukarıdaki her bir soruya verilen “evet” cevabı için 1 puan verilecek olacak şekilde hisseleri puanladık. 6 puan üzerinden 4 ve daha yüksek puan alan hisseleri, teknik analiz açısından inceledik. Böylelikle de bu hafta için teknik olarak takibe alacağımız ve yorumlarını paylaşacağımız beş hisseyi belirledik.
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.