Your SEO optimized title

Ford Otosan fiyatı 52 liraya yükseldi

Ford Otosan için hedef fiyatta arttırım yapıldı. 

Ford Otosan fiyatı 52 liraya yükseldi
26 Eylül 2017 Salı 18:10

Ford Otosan için hedef fiyatta arttırım yapıldı. 

Bimi Menkul Değerler, Ford Otosan arttırımını 35.56 TL birden yükseltti. 

Ford Otosan için verilmiş olan 'Endekse Paralel Getiri'tavsiyesine uyulmakta olduğunu Bizim Menkul Değerler belirtmiş bulunmaktadır.

Bizim Menkul Değerler' in yapmış olduğu açıklamaya göre, 

2018 EBITDA-Net Kar ve tarihi ortalama çarpanları ile belirlediğimiz 12 aylık hedef fiyatımızı 35,36 TL'den 52,62 TL'ye yükseltiyor ve Ford Otosan için Endekse Paralel Getiri önerimizi sürdürüyoruz. Şirketin içinde bulunduğu sektörün daralan bir trendde yer alması, şirketin yurtiçi satışlarının azalıyor olması, ihracatta yüksek pay alan İngiltere'de Brexit belirsizliği ve Almanya ile yaşanan gerginlik, net satış-EBITDA-net karda 2018 yılında sınırlı büyüme performansı, son dönemde çeyreksel EBITDA marjındaki düşüş ve rakiplerine göre önemli bir EBITDA büyümesi sergileyememesi hisseyi portföyümüzde tutmamamızın en büyük nedenleri. Ayrıca şirketin 2017 yılındaki EBITDA büyümesinin TOASO'ya göre daha iyi fiyatlanmış olması, pazar payında sıra kaybedilmesi, hissenin EV/EBITDA 17T ve F/K 17T'de tarihi ortalamasının üzerinde işlem görüyor olması ve hissenin piyasa çarpanlarında rakiplerine göre iskontolu olmaması piyasaya paralel getiri önerimizin temellerini oluşturmaktadır. Şirketin yurtiçi satışları %12 küçüldü. Yurtiçi otomotiv endüstrisi 2017/06'da bir önceki yılın aynı dönemine göre %9 azalarak 409.370 adet olarak meydana geldi. Kasım 2016'da devreye giren Yeni Özel Tüketim Vergisi nedeniyle binek segmentindeki daralma hafif ticari araç segmentinden daha keskin gerçekleşti. Yurtiçi pazardaki küçülmeye karşın sektörün ihracatı geçtiğimiz seneye göre aynı dönemde %29 artarak 714 bin adede ulaştı. Şirketin yurtiçi satışları ise 2017'nin ilk yarısında yurtiçi pazardaki daralmaya paralel %12 düşerek 48.659 adet olarak kaydedildi. Böylelikle Ford Otosan'ın otomotiv pazarındaki payı 2016 yılı ilk yarısında %11,9 iken, 2017 yılı ilk yarısında %12,0'ye ulaşmış oldu. Şirketin pazar payı sıralaması ise geçen seneye göre 1 sıra düştü. Şirketin ihracatı önceki seneye göre ilk altı ayda %12 artarak 152.388 adet olarak kaydedildi. Ford Otasan'ın toplam reel satışları ise 2017/06'da %5,5 artışla 201.057 adet olarak gerçekleşmiş oldu. Şirketin 2017 yılını 115 bin yurtiçi ve 295 bin yurt dışı satış adetleri ile tamamlamasını beklerken 2017 yılında yurtiçi pazarın 930 bin seviyesini göreceğini öngörmekteyiz.
Temettü verimi geriliyor. Şirketin nominal satışları ikinci çeyrekte ihracatın desteğiyle %35,6 artarken kar marjının daralmasıyla çeyreklik EBITDA %22 yükselerek 476,7 mn TL olarak gerçekleşmiştir. Net dönem karı ise vergi gelirlerinin de etkisiyle %38,5'lik artış göstermiştir. Ford Otosan'ın ikinci çeyrek sonuçları beklentilerimize paralel olup yılın ikinci yarısında söz konusu performansın süreceğini tahmin etmekteyiz. Son dönemde temettü verimindeki gerileme dikkat çekerken 2017 yılındaki verim %2,2 olarak kaydedildi.
Riskler. Yurtiçinde her geçen yıl pazardaki payını artıran binek segmentinde şirketin görece zayıf kalması, geçmişe göre düşen temettü verimi, sektörün yurtiçinde daralıyor olması, rakiplere göre primli çarpanlar, ihracatın önemli bir kısmının gerçekleştiği İngiltere'de Brexit kaynaklı problemler ve Avrupa ile yaşanabilecek ileri derecede gerginlik hedef değerimiz için tehdit unsuru olabilir."
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.