Fenerbahçe'nin Yıllık Faiz Gideri 450 milyon TL

Fenerbahçe'nin Yıllık Faiz Gideri 450 milyon TL
30 Temmuz 2018 Pazartesi 09:52

Fenerbahçe Divan Kurulu'nda konuşan Başkan Yardımcısı Burhan Karaçam, "3.2 milyar TL borç var. Ancak kulübün de yaşaması gerekiyor. 900 milyon TL de bu sezonun giderleri olacak. Toplam yükümlülük 4.1 milyar TL" diye konuştu.

Fenerbahçe Başkan Yardımcısı Burhan Karaçam, Olağan Divan Kurulu Toplantısı'nda borçlarla ilgili konuştu. "Çok güzel şeyler söyleyemeyeceğim sizlere" diyerek sözlerine başlayan Karaçam, "İçinde bulunduğumuz mali durum iç açıcı değil. Ama bizler çok umutluyuz, Fenerbahçe camiasına güveniyoruz. El birliğiyle bir süre sonra bu yükün altından kalkacağımızı düşünüyoruz. Fenerbahçe'de bağımsız denetime tabii tutulan yalnızca Fenerium. Bunları KAP'ta bulabilirsiniz. Denetim Kurulu'nca denetlenen bölüm ise, Fenerbahçe Spor Kulübü Derneği. Sizlerin ibrasına sunulan ise derneğe bağlı olan kısım. Bizim denetlememiz gereken birimler ise bunların tamamı. Bunu biz söylemiyoruz, bunu kulübün tüzüğü söylüyor. Denetim Kurulu, Genel Kurul tarafından seçilir, yönetim kurulu tarafından seçilmez. 31 Mayıs 2018 tarihi itibariyle Fenerbahçe Spor Kulübü'nün tüm öğeleri denetleniyor. Bir sonraki Divan Kurulu Toplantısı'na kadar denetim bitmiş olur ve sizlerle paylaşırız. Dernekte 2015-2018 arası gelir ve gider denk görünüyor. Bütçe denk ama fiili durum denk değil. Burada iştirakler, vakıf ve futbol A.Ş. yok. 2016'da 271 milyon TL olan gider kalemi, bir sonrası sene 346 milyon TL'ye çıkmış. 2015'ten itibaren baktığınızda giderler sürekli yükselirken, gelir sürekli aşağıya gidiyor. Bu sadece dernekle ilgili. Kesin rakamlar henüz elimizde değil ama aynı durum diğer birimlerimizde de devam etmekte. Bu ayrılmakta olan gelir-gider dengesini, birbirlerine kavuşacak duruma getirmek istiyoruz" diye konuştu.

"Cironun 4 katı borç var"
Mali tabloları slayt yaparak üyelere gösteren Karaçam, "Olağandışı gelir 2015'te 1 milyon TL olarak bütçede yer almış ama gerçekleşmemiş. Bir sonraki sene 2016'da 5 milyon, 2017'de 50 milyon, 2018'de ise 35 milyon olarak bütçelenmiş, ancak fiili durumda gerçekleşmemiş. Temettü ise 2015'te 1,5 milyon TL, 2016'da 5 milyon TL, 2017'de 8,3 milyon TL, 2018'de ise 90 milyon TL olarak bütçelenmiş. Dış kaynak diye bir madde var. Ama bu bir gelir midir, borç mudur, nasıl bir kaynaktır? Bunlar tamamen genel kurul raporlarından alınmıştır. 2016'da 23 milyon TL bütçelenmiş, 0 gelir. 58.1 milyon TL olarak bütçelenmiş, 0 gelir. 2018'de ise 97.7 milyon TL olarak bütçelenmiş. 2015'te 55.7 milyon gider fazlası, 2016'da 99.1 milyon TL, 2017'de de 249.3 milyon TL gider fazlası gösterilmiş, 2018'de bu yapıyla girilmiş olsaydı, 300 milyon TL civarı bir gider fazlası oluşacaktı. Gider fazlası diye teknik bir terim yok. Bu zarardır ve bunun taşınma maliyeti vardır. Bu da kredidir ve kulübü çok büyük yükün altına sokan uygulamalardır. Denetimi devam eden verilere göre 31 Mayıs 2018 tarihi itibariyle 3.2 milyar TL toplam borcun bir bölümü olan 1.4 milyar TL'ye ulaşan birikmiş zararların finansmanında kullanılmaktadır. Toplam cironun 800 milyon TL olduuğu dikkate alındığında toplam borç, cironun 4 katı, toplam zarar cironun 2 katı" açıklamasını yaptı.

"Temlikler nedeniyle gelir elde edemiyoruz"
Göreve gelmelerinin ardından forma ve kombine satışında rekor kırıldığını söyleyen Karaçam, "Göreve geldiğimiz andan itibaren rekor şekilde forma ve kombine satışı gerçekleşti. Ancak yapılan temlikler nedeniyle biz buradan gelen paranın 1 kuruşuna bile dokunamadık. Başkanımız Ali Koç kişisel bir hibede bulundu. 50 milyon Dolar hibe yaptı ve o günkü kurla bu 237 milyon TL yapıyor. Sermaye artışının ağustos ayında gerçekleşeceğini düşünüyoruz. Yeni kredilere başvuruyoruz. Çünkü bazı kredilerimiz çok pahalı, bunları yeniden yapılandıracağız. Büyük bir mali disiplin getireceğiz. Kulüp içinde biraz esnek bir durum var. Her Kuruş'u takip etmek zorundayız. Tasarruf tedbirleri de alacağız. Bu kadar zor şartlarda olan bir kulübün eli açık olamaz. Gelir getirmeyen bir takım aktiflere krediyle yatırım yapmışız. Gelir yok ama krediye faiz ödüyoruz. Yenni sponsorluklar ve reklam gelirleri için organize olduk. Buralardan da kaynaklar gelecek. 3.2 milyar TL'lik toplam borç içinde 1 milyar 770 milyon TL'lik kısmı bankalara. Bu borcun da yüzde 80'i döviz üzerinden. Bizim bütçemiz TL. Bu durum bizi çok büyük bir risk içine atıyor. Bu zararların birçoğu, kur farkı nedeniyle oluştu. TL krediler de çok yüksek faizli" dedi.

"Önceki yönetim borcun 400 milyon Euro olduğunu söyledi"
Aziz Yıldırım yönetiminin borcu 400 milyon Euro olarak aktardığını belirten Burhan Karaçam, "Borç 621 milyon Euro. 2017 yılının faaliyet raporunda ilk kez konsolide tablolar yer aldı. Ama bu rakamlar denetimle elde edilmemiş. Konsolide edilmiş rakamlar. 31 Aralık 2017 tarihi itibariyle toplam konsolide borçlar 2 milyar 560 milyon TL olarak gösteriliyor. O günkü döviz kurunda bu borç 567 milyon Euro yapıyor. Bunlar bizim uydurduğumuz rakamlar değil. Daha önce 400 milyon Euro ifade edildi ama biz bilmiyoruz neyin ifade edildiğini. Eski borçlar, kurların artmasıyla 311 Mayıs'ta 621 milyon Euro oldu. Bize sürpriz olan kısa vadeli toplam borçlar. Toplam borçlar 3.2 milyar TL, kısa vadeli borçlar 2.2 milyar TL. Sadece haziran ayında vadesi gelmiş ve daha önceki aylardan geçmiş, haziran ayında ödenmesi gereken borç toplamı 270 milyon TL. Haziran-Eylül arasında ödenmesi gereken toplam borç 820 milyon TL. Dün itibariyle başkanımız Ali Koç'un da desteğiyle 200 milyonun üzerinde borç ödedik. Çalışanlarımıza, sporcularımıza hiçbir borcumuz yok. Bankalara ve finans kuruluşlarına ödeme talimatları da gitti. Büyük bir borç ödedik ama buna devam etmemiz gerekiyor. Bu borçların ne başkanımızın tek başına, ne de bizim üstesinden gelmemiz mümkün değil. Çok zor bir yoldayız ve camiamızın desteğini bekliyoruz. Bunun üstesinden ancak bu şekilde geliriz" ifadelerini kullandı.

"Yıllık faiz gideri 450 milyon TL"
Kulübün gelir kalemlerinde temlikler olduğunun da altını çizen Karaçam, "Tribün gelirleri, loca gelirleri, yayın gelirleri, Spor Toto gelirleri, Fenerium geliirleri ve muhtelif reklam gelirlerinde 1,36 milyar TL temlik bulunuyor. 2018-2019 sezonunda elde edilmesi planlanan 400 milyon TL'lik geliri, bu temlikler nedeniyle kullanamayacağız. Finansal kurumlara 1.77 milyar TL borç var ve bunların yıllık 450 milyon TL faizi var. 31 Mayıs itibariyle toplam borç 3.2 milyar TL. 2018-2019 sezonunda öngörülen toplam faaliyet giderleri 900 milyon TL. Birikmiş olan sorun 3.2 milyar TL. Bunu taşımakla yükümlüyüz ama bizim de aynı zamanda yaşamamız gerekiyor. Bu sene en azından 900 milyon TL kaynak bulmamız gerekiyor. Bu durumda da toplam yükümlülük 4.1 milyar TL. Ama siz camia olarak bizlere güvenin, biz de taraftara ve sizlere güvenelim. Bunların altından kalkacağız, merak etmeyin" diyerek sözlerini tamamladı. 


Etiketler; #fener
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.