Düzce Cam AŞ'de grev devam ediyor!

Düzce Cam San. Tic. AŞ. işçileri grevlerinin 17. gününde yine sonuç alamadılar. İşçiler bayramı grev çadırlarında geçirdi.

Düzce Cam AŞ'de grev devam ediyor!
14 Ağustos 2019 Çarşamba 11:09

Düzce Cam San. Tic. AŞ. işçileri grevlerinin 17. gününde yine sonuç alamadılar. İşçiler bayramı grev çadırlarında geçirdi. 

"Grevin 14. gününde Düzce Cam işçilerini, işyerinde örgütlü olan Kristal-İş Sendikası Genel Merkez yöneticileri, Deri-İş Sendiaksı Genel Başkanı Musa Servi, Kristal-İş'in üyesi olduğu Küresel Sanayi İşçileri Sendikası (IndustriALL Global Union) Genel Sekreter Yardımcısı Kemal Özkan, Tekgıda-İş Sendikası yöneticileri, komşu illerdeki Kristal-İş Şube yöneticileri, Düzce Petrol-İş ve Teksif Sendikası şube başkan ve yöneticileri, açıklamalarda bulundu.

Kristal İş Genel Başkanı Bilal Çetintaş yaptığı konuşmada yaşanan süreci hatırlattı: “Düzce Cam çalışanları ücretlerinde ve çalışma koşullarında iyileşme sağlamak, kolektif bir sese sahip olmak amacıyla, yaklaşık olarak üç buçuk yıl önce sendikamız Kristal-İş’e üye oldular.

İşveren yetki tespitine temelsiz gerekçelerle itiraz etti, dava açtı ve uzayan hukuki süreci sendikal örgütlenmeyi zayıflatıp yok etmek için kullandı.

İlk olarak sendikalaşmaya öncülük yapan işçi arkadaşlarımız işten çıkarıldı. Yeni işçilerin sendikaya üye olmasıyla işten çıkarmalar devam etti ve 2016 yılının Şubat ayından bu yana işten çıkarılan işçilerin sayısı 80’i aştı. Bu işçiler arasında yasa gereği atanan işyeri temsilcilerimiz de yer almaktadır.

Hukuk mücadelesini kazanan taraf da sendikamız oldu. Ancak işveren davayı kaybettikten sonra da Kristal-İş’le görüşmeyi reddetti.”

ULUSLARARASI ÇAĞRI

Düzce Cam işçilerinin sendikalı oldukları için işten çıkarıldığını vurgulayan Çetintaş, şöyle devam etti: “İşveren bu gerçeği gizlemek için çeşitli ve asılsız gerekçeler göstermiştir. İşveren bir yandan da baskı, tehdit ve benzeri yöntemleri kullanmaya devam etmektedir.

Düzce Cam işyerinde yetkili sendika olan Kristal-İş karşısında bir muhatap bulamıyor. Yasalar bu koşullar altında grevi kaçınılmaz hale getirdi. İşveren grev sırasında da yasalara ve mevzuata aykırı davranmayı sürdürüyor. Taşeron işçisi alıyor, fabrikada çalışmaya devam eden örgütsüz işçilere grev öncesindeki işlerinden farklı işler yaptırıyor. Fakat sendikamız bu konuda gerekli tüm yasal girişimleri yapmaktadır.”

Çetintaş ayrıca balı oldukları üst örgütleri IndustriALL’dan Düzce Cam’ın sendika düşmanı tutumu konusunda şirketin yurtdışındaki büyük müşterilerini bilgilendirmesini talep ettiklerini belirterek, “İşverene Kristal-İş’le en kısa zamanda görüşme masasına oturması gerektiği mesajını bu kanalla da ileteceğiz” dedi."

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.