Çok önemli şirket haberleri 24 Eylül

şirketlerden derlediğimiz haberler

Çok önemli şirket haberleri 24 Eylül
Serkan Öztürk
Serkan Öztürk
24 Eylül 2019 Salı 09:07

Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (EREGL, Nötr): Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's Investors Service, Şirketin "B1" olan kredi notunu ve "Negatif" olan görünümünü teyit etmiştir. 

Kardemir Karabük Demir Çelik (KRDMA, KRDMB, KRDMD, Nötr): Katma değerli ürünlerde pazar payını artırmayı hedefleyen Şirket, ağırlıklı olarak otomotiv ve savunma sanayilerinde kullanılan 4140 (42CrMo4) kalite çelik kangal üretti. Otomotiv ve savunma sanayi sektörleri ile makine imalat sektörünün aşınmaya dayanıklı muhtelif parça imalatlarında kullandığı 4140 (42CrMo4) kalite çelikleri kangal formunda üreten Kardemir, bu yeni ürünün ilk ticari satışını da gerçekleştirdi. Kaynak: Matriks 

Tekfen Holding (TKFEN, Sınırlı Pozitif): 23.09.2019 tarihinde Tekfen Holding A.S. payları ile ilgili olarak 18,38 TL. ile 18,69 TL. fiyat aralığından toplam 100.000 adet, alış işlemi Şirket tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Tekfen Holding A.S. sermayesindeki payları / oy hakları 23.09.2019 tarihi itibariyle %7,9632' e yükselmiştir. 

Türk Telekom (TTKOM, Nötr): Şirketin stratejik hedefleri doğrultusunda, rekabetçi sektör dinamiklerine göre çevikliğini artıracak, büyüme ve karlılığını sürdürülebilir hale getirecek daha odaklı bir organizasyon yapısı oluşturma amacıyla üst yönetim yapısında aşağıdaki değişiklikler gerçekleşmiştir. Operasyonel yapıyı daha verimli hale getirme ve daha etkin çalışan bir liderlik takımı inşa etmek amacıyla "İnsan Kaynakları, Regülasyon ve Destek Genel Müdür Yardımcılığı", "Hukuk Genel Müdür Yardımcılığı" ve "Satınalma Ve Tedarikçi Yönetimi" birimleri bünyesindeki sorumluklar yeniden yapılandırılmıştır. "İnsan Kaynakları, Regülasyon ve Destek Genel Müdür Yardımcılığı" tarafından yönetilmekte olan Regülasyon fonksiyonu "Hukuk Genel Müdür Yardımcılığı" ile birleştirilerek "Hukuk ve Regülasyon Genel Müdür Yardımcılığı" oluşturulmuştur. "İnsan Kaynakları, Regülasyon ve Destek Genel Müdür Yardımcılığı" tarafından yönetilmekte olan Destek Hizmetleri fonksiyonu, mevcutta CEO'ya raporlayan "Satınalma ve Tedarikçi Yönetimi Direktörlüğü" ile birleştirilerek "Destek Hizmetleri ve Satınalma Yönetimi Genel Müdür Yardımcılığı" ihdas edilmiştir. "İnsan Kaynakları, Regülasyon ve Destek Genel Müdür Yardımcılığı" tarafından yönetilmekte olan İnsan Kaynakları fonksiyonu "İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcılığı" olarak oluşturulmuştur. 

Yapı Kredi Bankası (YKBNK, Nötr): Banka tarafından yurtiçinde 25 milyar TL nominal tutara kadar borçlanma aracı, 5 milyar TL nominal tutara kadar yine yurtiçinde yapılandırılmış borçlanma aracı ihraç edilebilmesine ilişkin gerekli başvuru SPK'ya yapılmıştır. 

·         Beyaz Eşya Sektörü: Ağustos ayında beyaz eşya satışları %8 azalırken, beyaz eşya ihracatı %3 artış gösterdi.

·         EKGYO – 85 gün vadeli 103 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.

·         EKGYO & OZKGY – İstanbul  Zeytinburnu’nda bulunan  Büyükyalı  İstanbul projesinin Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi kapsamında, 11 blokta revizyona gidildiği, konut sayısının değişmeyip 68 olan ticari ünite sayısının 76 adet olacak şekilde revize edilip bu kapsamda oluşan Tadilat Yapı Ruhsatlarının alındığı açıklandı.

·         EREGL – Moody’s tarafından şirketin kredi notu ve görünümü teyit edildi.

·         KLNMA – Bankanın, Hazine ve Maliye Bakanlığı ikrazı ile Belediye Altyapı Projelerinin finansmanında kullanılmak üzere Alman Kalkınma Bankası’dan 20 yıl vadeli 13,6 milyon euro kredi sağladığı açıklandı.

·         KSTUR – Şirketin çalıştığı Thomas Cook AG firmasının iflas ettiği açıklanmış olup, Thomas Cook firmasının 2019 yılı sezonunda imzaladığı kontenjan sözleşmesi kapsamında müşterilerini şirketin tatil köyü’ne gönderdiği ve firma ile ilgili gelişmelerin yakından takip edileceği bildirildi.

·         MPARK – 179 gün vadeli 64,3 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.

·         SISE – Moody’s tarafından şirketin uzun vadeli kredi derecelendirme notu teyit edilirken, görünümü olumsuz olarak açıklandı.

·         RTALB – Mikrobiyolojik bölüm üretim kapasite artırım çalışmaları kapsamında siparişi verilen yeni dolum makinesinin Eylül ayı başında şirkete teslim edildiği, Eylül ayının ikinci haftası itibariyle kurulum çalışmalarının tamamlanıp deneme üretimlerine başlandığı açıklandı.

·         TSPOR – Futbolcusu Abdulkadir Parmak’ın sözleşmesi 2024 yılına kadar uzatılırken, futbolcuya yıllık ortalama 3,5 milyon TL ücret ödenecek.

·         TSPOR & QNBFB – Futbol takımının formalarının kol sponsoru olarak QNBFB ile 3 yıllığına anlaşıldığı, QNBFB’nin TSPOR’a yıllık 1,9 milyon TL ödeyeceği açıklandı.

·         VANGD & METRO – VANGD tarafından 1,96 – 2,01 TL fiyat aralığından 1.300.030 adet METRO payı alınırken, VANGD’nin METRO’daki payı %0,50’ye yükseldi.

·         YAYLA – Serap Algur tarafından 0,90 – 0,97 TL fiyat aralığından 3.400.000 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı sıfırlandı.

·         YKBNK –

    • 5 milyar TL’ye kadar borçlanma aracı ihracı için SPK’ya başvuru yapıldı.
    • 53 gün vadeli 118,3 milyon TL tutarında bono ihraç edildi. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.