CMENT, Grup Değişikliği mi Yapacak? CMENT Neden Yükseldi?

Borsa İstanbul'da haftanın flaş hisseleri arasında Cment Hisseleri geliyor. Cment bu hafta yapmış olduğu yukarı yönlü sert hareketin sebebini grup değişikliği mi? Cment pazar mı değiştirecek? Cment hedef fiyat ve hisse analizi.

CMENT, Grup Değişikliği mi Yapacak? CMENT Neden Yükseldi?
22 Mart 2019 Cuma 16:11

Borsa İstanbul'da haftanın flaş hisseleri arasında Cment Hisseleri geliyor. Cment bu hafta yapmış olduğu yukarı yönlü sert hareketin sebebini grup değişikliği mi? Cment pazar mı değiştirecek? Cment hedef fiyat ve hisse analizi.

CMENT hisse Teknik Yorum
Son 3 gündür fiyat artarken hacmin de belirgin ölçüde artması, yükselişin gücüne ve bir süre daha devam edebileceğine işaret ediyor.Kısa vadeli göstergeler genelde Al konumunda bulunuyor. Orta vadeli göstergeler son dönemde belirgin Al sinyalleri vermeye başladı.Osilatörler'in genelde aşırı alım bölgesinde olması hissenin fazla yükseldiği şeklinde değerlendirilebilir. Hisse kısa-orta vade hareketli ortalamalarının üzerinde seyrediyor.

Cment hisselerinin sahip olan Çimentaş'ın ortaklık yapıs,ı AALBORG PORTLAND ESPANA S.L    85,198,814 tl ve yüzde  97.80'ini elinde bulunduruyor. geriye kalan  yüzde 2,20 diğer yaıtırımcılarda bulunuyor.

Cment Hisselerinin bu hafta tetikleyen en önemli gelişme Çimsa'nın Meksika'lı Beyaz Beton devini satın alması olarak görülüyor. Ayrıca Çimento ve Beton hisseleri bu hafta hareketli seanslar yaşadı. Cment hisselerinde halka açık paylarının en büyük sahibi yüzde 98.11 ile Garanti Yatırımda bulunuyor, halka açık kalan yüzde 1,89 payda çeşitli kurumların elinde. 

Cment hisselerinde en büyük paya sahip ortak bir süredir geride kalan hisseleri toplamaya başladığı gelen bilgiler arasında. Büyük ortak Cment hisselerinde grup değiştirme çabası içerisinde olduğıu ve hisse fiyatalarını yükseltmek zorunda olduğu borsa kulislerinden gelen bilgiler arasında.

 Cment hisseleri grup değişikliği yapabiliyor mu? Grup değişikliği yapmak için hangi şartları yerine getirmiş olmak gerekiyor?

Bilindiği gibi A grubu hisselerin fiili dolaşımdaki pay değeri 30 milyon tl ve üzeri olması gerekiyor, burada Speklerin teknik bilgisi ile yatırım yapmaları hem grafiği hemde grup değişikliği hikayesini tetikliyor. Cment hisselerinin dolaşımdaki pay adedi 1,217 Milyon lot. Fiyatların dahada yukarı  gelmesi halinde bu şart kaşılanıyor. Spekler bu trafiği bildiği için hisseye yatırım yapıyor olabilir veya patron durumu ilerletiyor olabilir.

Borsa İstanbul  her altı aylık ortalamasına göre gelecek dönemlerdeki hisse gruplarını belirliyor. Son altı aylık işlem ortalaması hissenin grubunu belirleyebiliyor. Bunun dışında

Menkul kıymet yatırım ortaklıkları büyüklükleri ve Gzö Altı pazarlarında işlem görüp görmeme durumları grupları belirliyor.

CMENT Hisseleri Gösterge Analizi

Cment Hisseleri Gösterde Analizi

Fiyat ve 5 Günlük Hareketli Ortalama
En son 3 gün önce kısa vadeli hareketli ortalamasını yukarı yönde keserek olası bir alım sinyali verdi. Fiyat, 5 günlük hareketli ortalamanın üzerinde seyrettiği için alış pozisyonunu koruyor.

5 ve 20 Gün Hareketli Ortalama
En son 2 gün önce 5 günlük hareketli ortalama, 20 günlük hareketli ortalamasını yukarı yönde keserek olası bir alım sinyali verdi. 5 günlük hareketli ortalama, 20 günlük hareketli ortalamanın üzerinde seyrettiği için alım pozisyonunu koruyor.

20 ve 50 Gün Hareketli Ortalama
En son 73 gün önce 20 günlük hareketli ortalama, 50 günlük hareketli ortalamasını yukarı yönde keserek olası bir alım sinyali verdi. 20 günlük hareketli ortalama, 50 günlük hareketli ortalamanın üzerinde seyrettiği için alım pozisyonunu koruyor.

Commodity Channel Index (CCI)
CCI, +100 seviyesinin üzerinde ve aşırı alım bölgesinde bulunuyor. En son 2 gün önce yeniden aşırı alım bölgesine girerek yükselişin belki bir süre daha devam edebileceği yönünde işaretler veriyor.

Momentum
Momentum, aşırı alım bölgesinde bulunuyor. En son 2 gün önce yeniden aşırı alım bölgesine girmesi yükselişin bir süre daha devam edebileceği şeklinde değerlendirilebilir.

Relative Strength Index (RSI)
RSI, +70 seviyesinin üzerinde ve aşırı alım bölgesinde bulunuyor. En son 2 gün önce yeniden aşırı alım bölgesine girmesi, yükselişin bir süre daha devam edebileceği yönünde değerlendirilebilir.

MACD
MACD, hareketli ortalamasının üzerinde olması sebebiyle alış pozisyonunu koruyor. En son 2 gün önce hareketli ortalamasını yukarı yönde keserek olası bir alım sinyali verdi.

Stokastik
Stokastik, +80 seviyesinin üzerinde ve aşırı alım bölgesinde bulunuyor. Stokastik, 20 seviyesini yukarı yönde keserek olası bir alım sinyali verdi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.