Your SEO optimized title

Bizim Mağazaları ve Bimeks Hakkında Merak Edilenler

Bizim Mağazaları ile ilgili merak edilen soruların yanıtları Mustafa Dölek ve Bülent Çırıkoğlu tarafından veriliyor.

Bizim Mağazaları ve Bimeks Hakkında Merak Edilenler
25 Eylül 2017 Pazartesi 10:24

Bizim Mağazaları ile ilgili merak edilen soruların yanıtları Mustafa Dölek ve Bülent Çırıkoğlu tarafından veriliyor.

Soru:1 ; Bizim Mağazalarının hisselerinin bedelsiz bölünmesi ne zaman gerçekleşecek? 

sorusuna Mustafa Dölek şöyle yanıt verdi,

''Kayıtlı sermaye sistemine tabi bulunan Bizim Mağazaları, haziran ayında aldığı kararla sermayesini 40 milyon TL’den 60 milyon TL’ye yükselteceğini duyurdu. Yüzde 50 oranında gerçekleşecek bedelsiz sermaye artırımında geçmiş yıllarda elde edilen kâr kullanılacak. Bedelsiz için geçtiğimiz temmuz ayında prosedürün tamamlanması ve gerekli izinlerin alınması için SPK’ya başvuruda bulunuldu. Kurul ise 21 Eylül 2017 günü sermaye artışını onayladı. Böylece en önemli prosedür tamamlanmış oldu. Firma kayıtlı sermaye sistemine tabi bulunduğu için bu hafta içinde dahi herhangi bir günü fiili sermaye artırımı için belirleyebilir.
Şirketle ilgili yakın zamanda meydana gelen gelişmelerden biri de İzmir, Bayraklı mağazasında 24 Ağustos 2017 günü meydana gelen yangınla ilgili. Şirket çıkan yangının henüz sebebinin bilinmemekle birlikte elektrik arızasından kaynaklanma olasılığı üzerinde duruyor. Oluşan zarar hakkında bilgi verilmezken hasar gören mağazanın diğer mağazaları gibi sigorta kapsamında olduğunu belirtti. 
Hissenin fiyat seyri takip edildiğinde ise düzeltilmiş verilerle 3 Şubat 2011’deki ilk açılış rakamı olan 25,83 TL’nin hayli gerisinde kaldığı görülüyor. Halihazırda taban seviyelerine yakın bulunan hisse, 22 Eylül 2017 günü kapanışını 11,55 TL’den gerçekleştirdi. Son açıklanan altı aylık bilançosunda zarar eden şirket, istikrarlı bir büyüme ivmesi yakalayamadığı sürece hissenin fiyatında düzenli bir artış beklenmemeli.''

Soru:2 ; Bimeks firması battı mı ?

sorusuna ise Bülent Çırıkoğlu' nun yanıtı şu şekilde oldu,

''Mali yapısı her geçen gün daha da kötü bir hal alan Bimeks, 2017’nin ilk çeyreğinde özsermayesi eksiye döndü. Açıklanan ikinci çeyrek bilançosunda da artan zararla birlikte sermaye kaybı devam etti. Altı aylık bilançosuna göre özsermaye eksi 168,3 milyon TL seviyesinde. Şirket teknik olarak iflas konumunda bulunuyor. Firma ise üç aylık bilançosuna göre hazırladığı raporda sermayesinin korunduğunu belirtti. Bimeks’in bu sonuca varmasında 338,3 milyon TL olarak değerlendirdiği markasının etkisinin olduğunu hatırlatmak isteriz. 
Firmanın satış gelirlerinin kayda değer oranda gerilemesi ticari hacminde de ciddi bir sorun yaşandığını gösteriyor. Yılın ilk yarısında oluşan 177,8 milyon TL zarar, aynı ivmenin sürmesi halinde yıl sonunda daha da artacağı olasılığını güçlendiriyor. Yaşadığı mali sıkıntı nedeniyle 15 Eylül 2017 tarihli özel tahvil kupon ve itfa ödemelerini gerçekleştiremeyen şirket, tahvil alacaklılarının önemli bir kısmı ile anlaşma yaparak borcunu öteleme yoluna gitti. Firma tarafından yapılan açıklamaya göre 14 Eylül 2017 günü itibariyle kurumsal yatırımcıların 70,3 milyon TL nominal tutarı ellerinde bulunduran kısmı ile bireysel yatırımcılardan 20,1 milyon TL nominal tutarı ellerinde bulunduran kısmı anlaşmayı imzaladı. Anlaşmayı imzalamayan yatırımcıların da imza işlemlerinin devam ettiği ve bu gelişmelerle ilgili kamuoyunun bilahare bilgilendirileceği belirtildi. Firma piyasaya arz ettiği ve ödemesini yapamadığı toplamda 95 milyon TL nominal tutarlı tahvilleri piyasaya verdiği göz önüne alındığında önemli kısmından imza aldığını söylemek yanlış olmayacaktır. Bununla birlikte sonrasında ötelenen ödemeleri gerçekleştirip gerçekleştirmeyeceği belirsizliğini koruyor. 
Şirketin mali yapısındaki riskli durumu karşısında Borsa Yönetimi hisseyi 28 Ağustos 2017 günü Yakın İzleme Pazarı’na aldı. Oldukça riskli bir yapıya sahip olan hisseye yapılacak yatırım gereksiz yere risk içerecektir. ''


Bizim Mağazaları son altı aylık süreç içerisinde yaşamış olduğu bilanço zararlarında olumlu bir ilerleme olmadığı sürece hisselerinin değerleri de önem kazanamayacak durumda. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.