BİST ŞİRKETLERİNDEN GÜNCEL HABERLER

Şirketlerden derlenen önemli ve güncel haberler

BİST ŞİRKETLERİNDEN GÜNCEL HABERLER
Serkan Öztürk
Serkan Öztürk
30 Mart 2020 Pazartesi 09:29

AFYON - COVİD-19 virüsü kapsamında alınan tedbirler ile ilgili bildirim
" AKFGY - Portföydeki Otellerin Faaliyetleri ile ilgili KAP'ta yer alan paylaşım
" ALGYO - 2019 Yılı Olağan Genel Kurul Toplantısının İptali ile ilgili KAP'ta yer alan bildirim
" ALYAG - COVID-19 ile İlgili Alınan Yönetim Kurulu Kararı ile ilgili KAP'ta yer alan bildirim
" ANHYT - Koronavirüs (COVID-19) Salgını Kapsamında Alınan Önlemler ile ilgili KAP'ta yer almaktadır.
" ARENA - Şirket, sektörün ilk bulut güdümlü uçtan uca kurumsal ağ tedarik şirketi olan Extreme Networks ile Türkiye genelinde geçerli distribitörlük anlaşması imzalamıştır. Extreme Network, 1 Milyar ABD Doları'nın üzerinde küresel bir ciroya sahiptir ve Extreme ile yapılan anlaşmanın Şirket'in satışlarına 5 Milyon ABD Doları üzerinde katkı sağlaması beklenmektedir.
" ASELS - Şirket 27.03.2020 tarihli Yönetim Kurulu toplantısında, daha önce 03.04.2020 tarihinde yapılacağı duyurulan, 2019 yılı 45. Olağan Genel Kurul Toplantımızın daha sonra belirlenecek ileri bir tarihe ertelenmesine karar verilmiştir.
" ATAGY - ATA GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI Ata Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. olarak; Koronavirüs (Covid - 19) salgını nedeniyle uzaktan çalışmaya yönelik önlemler hayata geçirilmiş olup; sözkonusu önlemin Şirket faaliyetleri üzerinde olumsuz bir etkisi bulunmamaktadır.Yine Şirkete ait gayrimenkullerde faaliyet gösteren kiracılar, Resmi Kurumların salgına dair açıklamış olduğu genelge ve kanunlar kapsamında hareket etmektedir.
" ATEKS - COVİD-19 Salgını Nedeniyle Alınan Tedbirler ve Üretime Ara Verilmesi ile ilgili KAP'ta yer alan paylaşım
" BMELK - Şirket ile Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş. arasında imzalanmış olan Borç Tasfiye Protokolü hükümleri çerçevesinde; 27/03/2020 tarihinde 50.000.000 TL tutarında Alacak Devri (Temliki) Sözleşmesini imzalanmıştır.
" BSOKE - Koronavirüs (COVID-19) Salgını Sebebiyle Alınan Önlemler ile ilgili KAP'ta yer alan paylaşım
" BTCIM - Koronavirüs (COVID-19) Salgını Sebebiyle Alınan Önlemler ile ilgili detaylı paylaşım
" CIMSA - COVİD-19 virüsü kapsamında alınan tedbirler ile ilgili KAP'ta yer alan paylaşım
" CLEBI - Covid-19 virüsü etkileri ile ilgili Özel Durumlar Tebliği eki Rehberin 5.7.11 nolu maddesi uyarınca KAP'ta yer alan paylaşım
" DZGYO - İstanbul ili Sarıyer ilçesi Tarabya Mahallesi 440 ada 82-89-90 numaralı parsellerde geliştirmekte olduğu Le Chic Tarabya projesinin inşaat faaliyetleri, inşaat ruhsatını veren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen incelemeler sonuçlanana kadar inşaat faaliyetinin durdurulması talep edilmiştir. Bu kapsamda, Le Chic Tarabya projesinin inşaat şantiye faaliyetlerine konuya ilişkin yeni bir karar verilene kadar geçici süreyle ara verilmiştir.
" EGCEY - Covid-19 ile alakalı alınan tedbirler ile ilgili KAP'ta yer alan paylaşım
" EGCYH - Covid-19 ile alakalı alınan tedbirler ile ilgili KAP'ta yer alan paylaşım
" EGCYO - Yönetim Kurulu 13 Mart 2020 de yapılması planlanan toplantısında sağlık nedenleri ile gerekli çoğunluğu sağlanamamış ve 28 Mart 2020 de aynı gündem maddeleri ile yapılabilen ilk toplantısında;16 Eylül 2019 tarihinden beri şirket Genel Müdürlüğü görevini vekaleten sürdüren Tan EGELI'nin bu görevi asaleten yapmasına, şirketin içinde bulunduğu konjunktür ve nakit sıkıntısı nedeni ile kendisine bir ücret ödenmemesine karar verilmiştir.
" EKGYO - Şirket projelerinden Torkam İnşaat ve Yatırım A.Ş. taahhüdü altında bulunan Konya Meram Yenice Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi' nde (Temaşehir Konya) 37594 Ada 5 Parsel Konut ve Ticaret Blokları ve 37595 Ada 3 Parsel Ticaret Alanları' nın Kısmi Geçici Kabulü yapılmış olup Kısmi Geçici Kabul Tutanağı 27.03.2020 tarihinde onaylanmıştır.
" EREGL - Şirket 27 Mart 2020 tarihli Yönetim Kurulu Kararı ile; COVID-19 (Koronavirüs) salgını nedeniyle, hastalığın ülkede yayılmasının önlenmesine dair alınacak tedbirlere yönelik tavsiyeler çerçevesinde; Şirket 2019 yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı'nın 31 Mart 2020 tarihinde yapılacağına ilişkin Yönetim Kurulu'nun 05 Mart 2020 tarih ve 9681 sayılı kararının iptaline ve 2019 yılına ait Şirket Olağan Genel Kurul Toplantısı'nın daha sonra belirlenecek ileri bir tarihte yapılmasına karar verilmiştir.
" GOODY - COVID-19 salgını nedeniyle küresel piyasalarda değişen talebi göz önünde bulundurarak, Adapazarı ve İzmit fabrikalarında 30 Mart 2020 ve 13 Nisan 2020 tarihleri arasında iki hafta süreyle geçici olarak üretime ara verilmesine, ayrıca "Kısa Çalışma ve Kısa Çalışma Ödeneği Hakkında Yönetmelik" hükümleri uyarınca, kısa çalışma ödeneği alınması için başvuruda bulunulmasına karar verilmiştir.
" GUBRF - Şirkete yöneltilen sorular hakkında KAP'ta yayınlanan genel bilgilendirme
" HALKB - Banka 2019 yılı faaliyet dönemine ait, 03 Nisan 2020 Cuma günü, saat 14:45'te Barbaros Mah. Şebboy Sok. No:4/1 Ataşehir/İstanbul adresindeki Genel Müdürlük Binası'nda yapılacağı duyurulan Olağan Genel Kurul Toplantısı'nın, koronavirüs salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında daha ileri bir tarihte yapılmasına karar verilmiştir. Yeni tarih daha sonra ayrıca duyurulacaktır.
" HURGZ - 30 Mart 2020 Tarihli Olağan Genel Kurul Toplantısının ertelenmesi sebebiyle süreç iptal edilmiştir.
" IEYHO - Bağlı ortaklık Işıklar İnşaat Malzemeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin 85.000.000 TL olan ödenmiş sermayesinin 80.000.000 TL nakit artırmak suretiyle 165.000.000 TL'ne yükseltilmesi işlemi 27.03.2020 tarihinde tescil olmuştur. Söz konusu sermaye artırımı öncesinde %99,74 olan şirketin payı, sermaye artırımı sonrasında %99,87 olmuştur.
" ISDMR - Şirket 27 Mart 2020 tarihli Yönetim Kurulu Kararı ile; COVID-19 (Koronavirüs) salgını nedeniyle, hastalığın ülkede yayılmasının önlenmesine dair alınacak tedbirlere yönelik tavsiyeler çerçevesinde; Şirket 2019 yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı'nın 31 Mart 2020 tarihinde yapılacağına ilişkin Yönetim Kurulu'nun 05 Mart 2020 tarih ve 569 sayılı kararının iptaline ve 2019 yılına ait Şirket Olağan Genel Kurul Toplantısı'nın daha sonra belirlenecek ileri bir tarihte yapılmasına karar verilmiştir.
" KORDS - Faaliyetlerin Kısmen veya Tamamen Durdurulması ile ilgili KAP'ta yer alan detaylı paylaşım
" OLMIP - Koronavirüs (COVID-19) Salgını Sebebiyle Alınan Önlemler ile ilgili KAP'ta yer alan paylaşım
" OSTIM - Ostim Medikal Küme üyelerinden bir firmanın, kovid-19 tanı kiti üretimi üzerinde çalışmalar yaptığına dair basına yansıyan haberlerle Şirketin ilişkilendirildiği, Şirket merkezi ve üretici firmayı çok sayıdaki yatırımcının arayarak konu hakkında bilgi edinmek istedikleri, ilgili firmanın yazısından ve yatırımcı ilişkileri biriminden gelen telefon ve e-postalardan anlaşılmaktadır. Şirketin, basına konu olan kovid-19 tanı kiti üreticisi firma ile sermaye ilişkisi bulunmadığı gibi, ticari bir bağlantısı da bulunmamaktadır.
" SASA - Şirket Yönetim Kurulu Söğütözü Mahallesi 2176. Cadde No 9 /17-18 Çankaya / Ankara adresinde 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren faaliyete geçmek üzere irtibat bürosu açılmasına karar vermiştir.
" SKTAS - Şirketin %100 bağlı ortaklığı Efeler Çiftliği Tarım ve Hayvancılık A.Ş.'nin ("Efeler Çiftliği") sermayesinin 62.082.735-TL'den 82.000.000-TL'ye artırılması Efeler Çiftliği'nin 27.03.2020 tarihli Olağanüstü Genel Kurul toplantısında onaylanmıştır. 19.917.265-TL tutarındaki sermaye artışının tamamı Şirketin Efeler Çiftliği'nden mevcut nakit alacaklarından karşılanacak olup, herhangi bir nakit çıkışı yaratmayacaktır.
" THYAO - Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Covid-19 salgınının havacılık sektörü başta olmak üzere birçok sektörde önemli kısa ve uzun vadeli talep şoklarını beraberinde getireceği öngörüsünde bulunmuştur. Bu sebeple, 127 ülkeye ulaşan uçuş ağı ile birlikte Türk Hava Yolları'nın da olumsuz talep ortamından diğer bir çok havayolu gibi etkileneceği görüşü ile 24.03.2020 tarihinde Türk Hava Yolları'nın kredi notunu B1 seviyesinden B2 seviyesine düşürmüş ve negatif olan not görünümünü olası not düşüşü için izlemeye almıştır. Bu gelişme ile birlikte, Ortaklığın 2015 yılında ihraç etmiş olduğu USD cinsi Ekipman Teminatlı Geliştirilmiş Kredi Sertifikaları'nın Ba3 olan notunu olası not düşüşü için incelemeye almıştır. Negatif olan görünümü ise izleme olarak değiştirmiştir.
" TKNSA - CARREFOURSA CARREFOUR SABANCI TİCARET MERKEZİ Güncel gelişmeler ışığında Şirket operasyonlarının yoğun şekilde artması nedeniyle, halihazırda aynı holding bünyesi altında olduğu TeknoSA İç ve Dış Ticaret A.Ş'de istihdam edilmekte olan toplam 150 çalışanın yazılı rızaları alınmaları kaydıyla 4857 sayılı İş Kanunu'nun ("Kanun") 7. Maddesi kapsamında geçici iş ilişkisi kurulması suretiyle Şirket bünyesinde istihdam edilmesinin hedeflendiğini ve bu nedenle geçici iş ilişkisi süresi boyunca Kanun uyarınca ilgili yükümlülüklerin Şirket tarafından üstlenileceğini kamuoyunun bilgilerine sunarız.
" TKNSA - Geçici iş ilişkisi kurulması ile ilgili KAP'ta yer alan paylaşım
" VKGYO, HLGYO - Halk GYO - Vakıf GYO Adi Ortaklığı (%50/%50) ile hayata geçen Bizimtepe Aydos projesi bünyesinde yer alan işyeri niteliğindeki 2 adet gayrimenkul, 01.05.2020 tarihinden itibaren, aylık 1.500.-TL+KDV bedel ile Remax Arge - Akatlı Grup Gayrimenkul İnşaat Taahhüt Sanayi ve Dış Ticaret Ltd.Şti.'ne Vakıf GYO A.Ş. ile müşterek olarak kiralanmıştır. Kira sözleşmesi 5+5 yıllık süre için olup, yeni dönem (yıllık) kira artışının, her yıl Nisan ayında, 12 aylık (TÜFE+ÜFE) ortalaması oranında uygulanmasına karar verilmiştir.
" ETILR - COVID-19 ile İlgili Alınan Yönetim Kurulu Kararı ile ilgili KAP'ta yer alan bildirim
" VKFYO - Bedelli sermaye artırımı fon kullanım raporu ile ilgili güncelleme raporu KAP'ta paylaşılmıştır
" VAKBN - T.C. Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü tarafından, COVID-19 (Koronavirüs) salgınının yayılmasının engellenmesi amacıyla, şirketlere genel kurul toplantılarını yönetim kurulu kararıyla iptal etme imkânı tanınmıştır. Bu kapsamda, Banka Yönetim Kurulu'nun 27.03.2020 tarihli kararı ile daha önce 2 Nisan 2020 Perşembe günü saat 11.00'da yapılacağı ilan edilen 2019 yılı hesap dönemine ait 66. Olağan Genel Kurul Toplantısının ileri bir tarihte yapılmak üzere ertelenmesine karar verilmiştir.  

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.