BİST ŞİRKETLERİNDEN GÜNCEL HABERLER

Halka açık şirketlerden 30 mart tarihi itibariyle gündeme yansıyan haberler ve ayrıntıları.

BİST ŞİRKETLERİNDEN GÜNCEL HABERLER
Serkan Öztürk
Serkan Öztürk
31 Mart 2020 Salı 09:25

Aselsan (ASELS, Sınırlı Pozitif): Şirket ile Savunma Sanayii Başkanlığı arasında Jandarma Entegre Muhabere ve Bilgi Sistemi (JEMUS) 5 İl Projesi ile ilgili olarak 30/03/2020 tarihinde, toplam bedeli 50,7mn ABD Doları ve 448,8mn Türk Lirası tutarında bir sözleşme imzalanmıştır. Söz konusu sözleşme kapsamında teslimatlar 2020-2023 yılları arasında gerçekleştirilecektir.

Arçelik (ARCLK, Sınırlı Negatif): S&P, Arçelik A.Ş.'nin kredi notunu COVID-19 etkisi nedeniyle "BB"ye indirdi ve görünümünü "negatif" olarak teyit etti.

Emlak Konut GYO (EKGYO, Nötr): Şirket tarafından 175mn TL refinansman kredisi kullanılmıştır.
İyi hizmet düşük komisyon. Buyrun birlikte çalışalım sizde sunduğumuz fırsatlardan istifade edin 
Ford Otosan (FROTO, Nötr): 18 Mart 2020 tarihli açıklamada, tüm dünyayı etkisi altına alan Coronavirüs etkilerini azaltmaya yönelik alınan önlemler çerçevesinde Kocaeli ve Eskişehir Fabrikalarında 6 Nisan 2020 tarihine kadar üretime ara verileceği kamuya açıklanmış olup, yaşanan gelişmeler sonucunda bu süre 13 Nisan 2020 tarihine kadar uzatılmıştır.

İş Bankası (ISCTR, Nötr): 30.03.2020 tarihinde Şişe Cam (SISE, Sınırlı Pozitif) payları ile ilgili olarak 3,92 - 3,97 TL fiyat aralığından 625.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi Ortaklıkça gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Şişe Cam sermayesindeki Banka payı %67,61 sınırına ulaşmıştır.

Mavi (MAVI, Sınırlı Negatif): 18 Mart 2020 tarihli açıklamada Covid-19 pandemisine karşı alınan önlemler kapsamında Türkiye perakende ve franchise mağazaları ile Kanada ve Almanya'daki perakende mağazaların geçici süreliğine kapatıldığı duyurulmuştu. Bu tedbirlere ilaveten Rusya'daki mağazaların Rus hükümeti kararlarıyla uyumlu olarak kapatılmasına ve Türkiye'deki online mağaza mavi.com'un da hizmetine geçici süreliğine ara verilmesine karar verilmiştir.

Migros (MGROS, Nötr): Şirket ile Tez-Koop. İş Sendikası arasında yürütülmekte olan ve 01.01.2020-31.12.2022 dönemini kapsayan Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri anlaşma ile sonuçlanmıştır. Yapılan anlaşmaya göre; Birinci yıl brüt ücretlere kıdem yıllarına göre %14 - %19 arası değişen oranlarda, ikinci ve üçüncü yıl ise TÜİK tarafından belirlenen yıllık TÜFE artışı oranında zam yapılacaktır. Sosyal yardımlarda ise, yıllık %11 ile %13 arasında değişen oranlarda artış yapılacaktır.

Sasa Polyester (SASA, Nötr): Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri kapsamında; Petrol-İş Sendikası kimya iş kolunda faaliyet gösteren işyerlerinde 10 Mart 2020 tarihinde grev kararı almış, ŞirketYönetim Kurulu da aynı tarihte lokavt kararı almıştır. Söz konusu hususlar aynı tarihte Şirket tarafından KAP bildirimi ile kamuya duyurulmuştur. Dün (30.03.2020) itibarıyla Şirket tüm üretim faaliyetleri kesintisiz olarak devam etmektedir. Anılan grev kararı ve buna bağlı olarak alınan lokavt kararı uygulamaya konulmamıştır.

Şok Marketler (SOKM, Sınırlı Pozitif): Şok Marketler, online market servis uygulaması Cepte Şok vasıtasıyla tüm Türkiye'de ücretsiz adrese teslimat hizmetine başladı. Bu online uygulama ile müşteriler kendine en yakın servis alanında bulunan Şok Market mağazasından online alışveriş yapabilecek ve aynı gün içinde siparişler ücretsiz olarak müşterilerin adreslerine teslim edilecek. Bununla birlikte, uygulamada bulunan "Marketten Gel Al" seçeneği de kullanılmaya devam edecek. Şok Marketler, hem Cepte Şok kapsamında hem de açmayı planladığı yeni mağazalar ile birlikte 2020 yılında toplamda 5.000 kişiyi istihdam etmeyi hedefliyor. SOKM hisseleri dün %5 yükseliş kaydetti.

Tümosan (TMSN, Nötr): Tümosan Motor ve Traktör koronavirüs salgınının yayılması, yurt içi ve yurt dışı tedarik zincirinde yaşanan sıkıntılar sebebiyle 31 Mart-6 Nisan arasında üretim yapmayacağını duyurdu.

Türk Hava Yolları (THYAO, Nötr): Yeni tip koronavirüs salgını için alınan tedbirler kapsamında iç hatta uçuşlarını azaltan Türk Hava Yolları (THY) ile uçmak için dün 1.062 yolcu rezervasyon yaptırdı. Alınan bilgiye göre, THY, İstanbul Havalimanı'ndan yeniden başladığı iç hat seferlerinde İçişleri Bakanlığı genelgesi uyarınca "Seyahat İzin Belgesi" alan yolcularını taşıyor. Alınan tedbirler gereği, uçak içinde "yan koltuk boş uygulaması" ile yolculara hizmet veriliyor. (Kaynak: AA)

Akiş GYO (AKSGY): Tüm dünyada ve ülkemizde etkisini sürdüren sağlık koşulları nedeniyle, 2020 yılı Nisan ayı için alışveriş merkezlerinin kapalı olduğu süre boyunca, kapalı olunan günler için kiracılardan kira alınmamasına, alışveriş merkezlerinin 2020 yılı Mart ayı kirasının faaliyetin devam ettiği 19 Mart tarihine kadar tahsil edilmesine, yasal düzenlemeler nedeniyle daha önce kapanan mağazalar için kapandığı günün baz alınmasına, market ve eczane gibi faaliyetine devam eden mağazalar için kira düzenleme yetkisinin yönetime verilmesine karar verilmiştir.

Alcatel (ALCTL): Şirket ile Superonline İletişim Hizmetleri A.Ş. arasında, GPON PROJESİ SÖZLEŞMESİ kapsamında toplamda 31.302.217 USD tutarında, 2023 yılı sonuna kadar tamamlanmak üzere Sabit Şebeke Erişim Sistemlerine ilişkin satış, bakım ve destek hizmetlerini içeren yeni bir Ek Protokol imzalanmıştır.

Yünsa (YUNSA): Şirket Yönetim Kurulu Kararı itibariyle Covid-19 virüs salgını kapsamında hem çalışanların ve ailelerinin sağlığı hem de toplum sağlığını korumak amacıyla 01.04.2020 tarihi itibariyle tüm üretim ve diğer faaliyetlerinin kısmen veya tamamen durdurularak , "Kısa Çalışma ve Kısa Çalışma Ödeneği Hakkında Yönetmelik" çerçevesinde başvuruda bulunulmasına, 01.04.2020 tarihinden itibaren Çerkezköy Fabrikalarındaki üretim faaliyetlerine minimum 12 gün süreyle ara verilmesine karar verilmiştir.

Borsazamani iOS uygulamasını buradan indirebilirsiniz. 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.